NowościAktualnościAutostrada w remoncie. Kierowców czekają miesiące utrudnień

Autostrada w remoncie. Kierowców czekają miesiące utrudnień

Cierpliwość kierowców znów zostanie wystawiona na próbę za sprawą remontu popularnej autostrady. Do kiedy będą tam utrudnienia w ruchu?

Zarządcy płatnego fragmentu autostrady A4 niedawno zapowiedzieli wzrost kosztów przejazdu na 60-kilometrowym odcinku między Katowicami a Krakowem. Już niedługo, bo od 1 kwietnia 2024 roku kierowcy samochodów osobowych (czyli pojazdów kategorii 1) za przejechanie tej bądź co bądź krótkiej trasy zapłacą 32 zł (dotychczas 30 zł), natomiast kierujący ciężarówkami muszą się liczyć z podwyżką rzędu 6 zł (z 92 zł na 98 zł).

Autostrada A4. Kiedy rozpoczęcie remontu?

Wzrost cen za przejazd autostradą A4 argumentowany jest wzrostem kosztów inwestycji, jakie muszą zostać zrealizowane przez wygaśnięciem umowy koncesyjnej (od 2027 roku autostrada stanie się drogą publiczną). By tak się jednak stało, przekazana państwu trasa musi być w świetnym stanie technicznym. Dlatego też autostradę A4 czeka gruntowny remont, który potrwa przez niemal cały 2024 rok. Kiedy będą prowadzone prace i z jakimi utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy?

Remont autostrady A4. Jakie będą utrudnienia i do kiedy potrwają?

Remont autostrady A4 obejmie przede wszystkim wymianę nawierzchni na odcinku między Katowicami i Krakowem. Rozpocznie się bez zbędnych opóźnień, bo 12 lutego 2024 roku. Wtedy maszyny wjadą na fragment A4 między węzłami Murckowska w Katowicach i Brzęczkowice w Mysłowicach (od 343 do 347 kilometra), by rozpocząć proces wymiany nawierzchni w kierunku Krakowa. Drogowcy tym samym wyłączą z użytku jeden pas ruchu na jezdni biegnącej do Krakowa, natomiast na jezdni do Katowic zostawią dwa pasy w kierunku Katowic i otworzą jeden pas do Krakowa. Od 27 marca 2024 roku zakres prac zostanie wydłużony do 7 kilometrów (od 341 do 348 kilometra drogi).

Drugi etap realizacji nastąpi w lipcu 2024 roku, gdy roboty drogowe przeniosą się na jezdnię do Katowic. Wtedy jeden pas na niej będzie remontowany, a drugi przejezdny, natomiast na jezdni do Krakowa będą czynne dwa pasy w kierunku Krakowa i jeden do Katowic.

Zakończenie prac związanych z wymianą nawierzchni na autostradzie A4 zaplanowano na koniec listopada 2024 roku.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości na A4. Gdzie trzeba uważać?

Czy można holować na autostradzie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji