UżywaneRaportyOC w Europie - RAPORT

OC w Europie – RAPORT

Polska jest w pierwszej piątce krajów, gdzie odsetek nieubezpieczonych samochodów w relacji do ogólnej liczby zarejestrowanych pojazdów jest najniższy. Gdzie natomiast jeździ najwięcej aut bez wykupionego OC?

W Polsce jest bardzo mało samochodów poruszających się bez wykupionego ubezpieczenia. Ich odsetek w 2014 roku wynosił 0,9%, a obecnie ta wartość spadła do 0,5%. Ten spadek może być spowodowany efektem działania tzw. wirtualnego policjanta, czyli specjalnej bazy danych, wyszukującej samochody, które powinny mieć OC, a go nie mają.

Najwięcej aut bez wykupionej polisy jeździ w zachodniej Polsce i na Mazurach – procent nieubezpieczonych pojazdów jest tam powyżej średniej krajowej. Najczęściej OC mają auta z Podkarpacia, Śląska, Wielkopolski i Pomorza (poniżej średniej krajowej). Na wschodzie, Kujawach i Mazowszu liczba samochodów bez wykupionego OC oscyluje wokół średniej krajowej.

W Polsce najwięcej aut bez wykupionej polisy jeździ w zachodniej Polsce i na Mazurach – procent nieubezpieczonych pojazdów jest tam powyżej średniej krajowej.

Polska zajęła piąte miejsce pod względem ilości nieubezpieczonych aut na tle wszystkich zarejestrowanych. Wyprzedziła przy tym wiele bogatszych europejskich krajów. Najmniej pojazdów bez wykupionej polisy jeździ w Niemczech – zaledwie 0,01%. Najwięcej takich aut jeździ natomiast w Turcji (15,4%), Macedonii (16,7%) i Bułgarii (18,1%). Te trzy kraje znacznie wyróżniają się na tle Europy – za nimi jest Bośnia i Hercegowina z wynikiem 9% nieubezpieczonych samochodów.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji