Rozstaw śrubVolvo XC70 (2007-2016) typ B - rozstaw śrub w felgach, otwór centralny,...

Volvo XC70 (2007-2016) typ B – rozstaw śrub w felgach, otwór centralny, średnica i skok gwintu

Jaki jest rozstaw śrub w felgach, otwór centralny felgi, średnica i skok gwintu śrub do kół w samochodzie Volvo XC70 (2007-2016) typ B?

Samochód Volvo XC70 produkowany w latach 2007-2016 to luksusowy crossover, który zdobył uznanie za swoją niezawodność i bezpieczeństwo. Model ten oferuje przestronne wnętrze z wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi oraz wygodne fotele. XC70 jest również wyposażony w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak system ostrzegania przed kolizją, kontrola trakcji i systemy wspomagające jazdę w trudnych warunkach. Dodatkowo, samochód ten posiada duży bagażnik, który sprawia, że jest idealny dla rodzin i osób podróżujących z dużą ilością bagażu. Wreszcie, Volvo XC70 oferuje również mocne i oszczędne silniki, które zapewniają płynną jazdę i niskie zużycie paliwa.

Do czego potrzebne są dane dotyczące rozstawu śrub w felgach, rozmiaru otworu centralnego, średnicy i skoku gwintu śrub w kołach?

Wbrew pozorom wymiana felg w aucie nie jest łatwa. W obrębie tej samej marki, a nawet modelu, felgi mogą różnić się rozstawem śrub, otworu centralnego oraz parametrami śrub czy nakrętek.

W zależności od marki i modelu samochody mogą mieć koła przykręcane do piast za pomocą śrub i nakrętek. W obu przypadkach znaczenie ma rozmiar śruby i nakrętki, a także skok gwintu. Nieprawidłowe dobranie uniemożliwi montaż kół albo spowoduje uszkodzenie gwintu. Warto pamiętać także, że śruby do alufelg i felg stalowych często różnią się długością. Różne mogą być także ukształtowania ich powierzchni przylegającej. Czołowa powierzchnia nakrętki śrub do kół lub łeb śruby może być kulisty albo stożkowy. Warto o tym pamiętać przy zakupie i jeżeli nie mamy pewności – najlepiej poprosić sprzedającego o pomoc w doborze śruby do kół czy nakrętki.

Jak mierzyć średnicę otworu centralnego?

Średnicę otworu centralnego mierzy się między jego krawędziami w najszerszym miejscu. Montaż felgi z szerszym otworem od oryginalnego jest możliwy – w takim przypadku trzeba użyć pierścieni centrujących.

Jak mierzyć rozstaw śrub w feldze?

Felgi samochodów osobowych są najczęściej montowane na cztery lub pięć śrub. Gdy felga ma cztery śruby, rozstaw otworów montażowych, a więc rozstaw śrub mierzy się od środka jednego otworu na śrubę do środka drugiego, przeciwległego (najbardziej oddalonego) otworu. Precyzyjne ustalenie centralnego punktu otworu nie może nie być łatwe, ale równie dobrze można zmierzyć odległość od krawędzi jednego otworu do krawędzi drugiego. By wynik był prawidłowy, muszą to być jednak te same krawędzie obu otworów (np. prawe).
W przypadku kół z pięcioma otworami zmierzenie rozstawu śrub jest trudniejsze, bo otwory montażowe nie są rozmieszczone naprzeciw siebie.

Jak więc sprawdzić rozstaw śrub w feldze z 5 otworami? Trzeba dokonać pomiarów i podstawić wartości do wzoru A + B + 2 × C, gdzie A to średnica otworu centralnego, B to średnica otworu montażowego, a C odległość między brzegami tych otworów.
Dobra wiadomość jest taka, że mierzenie rozstawu śrub w felgach czy średnic centralnych otworów zwykle nie jest konieczne – precyzyjne wartości do większości modeli są znane.

Volvo XC70 (2007-2016) typ B – rozstaw śrub w felgach, otwór centralny, średnica i skok gwintu

Poniżej znajdziecie podstawowe dane potrzebne do dobrania felg, dystansów i śrub do samochodu Volvo XC70 (2007-2016) typ B.

Volvo XC70 (2007-2016) typ B
Wartość
Rozstaw śrub 108/5
Średnica gwintu/skok gwintu M14x1,5
Otwór centralny 63,4

Jaki jest rozstaw śrub w felgach w samochodzie Volvo XC70 (2007-2016) typ B?

Rozstaw śrub w felgach w samochodzie Volvo XC70 (2007-2016) typ B wynosi 108/5.

Jaka jest średnica gwintu i skok gwintu w śrubie do felg w samochodzie Volvo XC70 (2007-2016) typ B?

Średnica gwintu i skok gwintu w śrubie do felg w samochodzie Volvo XC70 (2007-2016) typ B wynosi M14x1,5.

Jaki jest rozmiar otworu centralnego w feldze do samochodu Volvo XC70 (2007-2016) typ B?

Rozmiar otworu centralnego w feldze do samochodu Volvo XC70 (2007-2016) typ B wynosi 63,4.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji