Belgijskie tablice rejestracyjne

Belgia jest trzecim pod względem popularności kierunkiem importu samochodów. W 2018 roku z tego kraju pochodziło 7% wszystkich aut sprowadzonych do Polski. Polecamy nasz przewodnik po belgijskich tablicach rejestracyjnych.

Belgijskie tablice na tle innych europejskich rejestracji wyróżniają się brakiem rejonizacji. Numer rejestracyjny ma charakter wyłącznie porządkowy i na jego podstawie nie dowiemy się, gdzie i kiedy został zarejestrowany samochód. Wynika to także z faktu, że w Belgii tablice są przypisane do właściciela, a nie do pojazdu. Po sprzedaży dotychczasowego auta, nowy samochód otrzymuje ten sam numer rejestracyjny. Warto o tym pamiętać, kupując używane auto na tablicach z Belgii, bo może się okazać, że na tych samych rejestracjach poruszają się dwa różne pojazdy. Jeden to kolejne auto właściciela w Belgii, a drugi – samochód znajdujący się w polskim komisie, u handlarza, który nie chciał płacić za tablice wywozowe.

W 2010 r. nastąpiła reforma systemu rejestracji pojazdów. Nowy wzór został ujednolicony z tym stosowanym w większości państw członkowskich Unii Europejskiej (m.in. w Polsce i Niemczech). Belgijskie tablice otrzymały z lewej strony oznaczenie kraju i symbol UE na niebieskim tle. Sam numer rejestracyjny składa się z 7 ciemnoczerwonych (bordowych) znaków na białym tle. Wcześniej wydawane tablice miały 6 znaków i nadal obowiązują, ale tylko do momentu sprzedaży samochodu. W przypadku tablic według starego wzoru nie można ich przenieść na nowe auto, konieczna jest zmiana numeru rejestracyjnego.

Jak już zostało wspomniane, obecnie belgijskie numery rejestracyjne tworzy kombinacja 7 znaków: jedna cyfra – trzy litery – trzy cyfry. Co do zasady, podobnie jak we Francji, tablice są rozdzielane w kolejności rosnącej według jednej puli na cały kraj. Wyróżniono jednak kilka typów rejestracji, które zaczynają się od konkretnych znaków:

  • tablice zwykłe – zaczynają się od cyfr 1-7
  • tablice dla pojazdów organizacji międzynarodowych (w tym UE) – zaczynają się od cyfry 8
  • tablice indywidualne – zaczynają się od cyfry 9. Przy okazji warto wspomnieć o ich cenie. Koszt wyrobienia indywidualnych rejestracji w Belgii to aż… 1000 euro. Mimo to chętnych nie brakuje.
  • tablice dyplomatyczne – zaczynają się od liter CD
  • tablice zabytkowe (dla pojazdów historycznych, które mają ponad 25 lat) – zaczynają się od litery O
  • tablice motocyklowe – zaczynają się od litery M lub W
  • tablice dla traktorów – zaczynają się od litery G
  • tablice dla przyczep – zaczynają się od litery Q lub U
  • tablice dla taksówek – zaczynają się od litery T
  • tablice dealerskie – zaczynają się od cyfr 1-7, drugim znakiem jest litera Z