PoradyPoradySUV – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

SUV – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

SUV-y stopniowo wypierają z oferty modele z tradycyjnych segmentów, jak hatchbacki, czy kombi. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.

Przez wiele lat na rynku dominowały takie nadwozia, jak hatchback, sedan, czy kombi. Chociaż nadal są to popularne auta, to w ostatnim czasie coraz więcej kierowców stawia na crossovery lub właśnie SUV-y. Samochody tego typu zapewniają nie tylko sporo miejsca pasażerom, ale także mają większe możliwości transportowe i mogą np. ciągnąć większą przyczepę kempingową.

SUV – co to, jak wygląda?

SUV jest skrótem od Sport Utility Vehicle, co można przetłumaczyć jako pojazd sportowo-użytkowy. Czasem można się też spotkać z określeniem sportowo-rekreacyjny ze względu na zastosowanie podczas weekendowych wycieczek za miasto. Auta typu SUV łączą w sobie cechy pojazdów osobowych i terenowych. Posiadają wysokie nadwozie z podniesionym zawieszeniem. Dzięki podwyższonej pozycji za kierownicą droga jest lepiej widoczna, a samo pokonywanie progów zwalniających w mieście mniej odczuwalne. Duże wymiary SUV-ów pozwalają przewozić duże przedmioty, np. narty, czy rowery. Takim autem łatwiej jeździ się też po bardziej wymagającym terenie.

Przykładowym SUV-em jest Dacia Duster, Toyota RAV4, Kia Sportage lub Hyundai Tucson. Wspomniane modele są bardzo chętnie kupowane przez polskich klientów i stały się jednymi z najpopularniejszych na rynku. Taki typ auta na pewno zadowoli również osoby często podróżujące po drogach o gorszej nawierzchni.

SUV a crossover – porównanie

SUV-y i crossovery są do siebie bardzo podobne. Oba te auta cechuje wyższy prześwit, czy dodatkowe osłony nadwozia, dlatego kierowcy, którzy są zainteresowani takim samochodem, mogą łatwo się pomylić w trakcie przeglądania ofert. Jakie są podstawowe różnice między tymi nadwoziami?

  • Budowa. Skupiając się na SUV-ie, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Takie samochody są większe niż crossovery i znajdziemy je od segmentu C w górę. Crossovery zazwyczaj przypominają podwyższone hatchbacki i są oferowane w segmentach A i B.
  • Rodzaj napędu. Większość SUV-ów ma napęd 4×4 (seryjnie lub w opcji), a crossovery prawie zawsze są przednionapędowe (opcjonalny układ 4×4 występuje w nielicznych modelach).
  • Przeznaczenie. SUV-y posiadają mają więcej cech pojazdów terenowych, dzięki czemu lepiej radzą sobie na nierównych terenach. Crossovery dobrze sprawdzają się przede wszystkim w miastach i na utwardzonych trasach, gorzej spisują się po zjechaniu z asfaltu.

Chociaż SUV-y stały się jednym z najchętniej kupowanych samochodów w ostatnich latach, to nie jest to typ auta dla każdego. Przeszkodą może być chociażby wielkość SUV-a, która utrudnia manewrowanie w centrum miasta, gdzie ulice są przeważnie ciasne i zatłoczone.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji