PoradyPoradyRoadster – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Roadster – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Roadster pozwala nie tylko cieszyć się wiatrem we włosach, ale gwarantuje też sportowe wrażenia z jazdy. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.

Producenci samochodów oferują modele z różnymi rodzajami nadwozia. Na rynku dostępne są kompaktowe auta typu hatchback, bardziej eleganckie sedany, czy zbliżone do nich liftbacki. Ze względu na swoją praktyczność ostatnio popularne stały się również SUV-y i crossovery. Wśród tych typów nadwozia szczególnie wyróżnia się roadster, który wcale nie jest tym samym, co kabriolet. Zatem czym dokładnie charakteryzuje się roadster?

Roadster – co to, jak wygląda?

Samochody typu roadster mają mocno sportowy charakter. We wnętrzu takiego auta znajdują się tylko dwa miejsca, przeznaczone dla kierowcy i pasażera. Podobnie jak w kabriolecie, roadster ma składany dach, jednak w tym przypadku prawie zawsze jest on lekki i materiałowy, a nie metalowy (wyjątek stanowią BMW Z4 2. generacji, Mazda MX-5 NC oraz Mercedes SLK). Często także dach jest pozbawiony elektrycznego mechanizmu otwierania/zamykania i tę czynność trzeba wykonać ręcznie. Ponadto roadstery zawsze posiadają napęd na tylną oś.

Przykładowe roadstery to Mazda MX-5, BMW Z4, czy Porsche Boxster. Choć każde z tych trzech aut pochodzi z nieco innej półki cenowej, to łączą je mocne, benzynowe silniki, tylny napęd oraz miękki, składany dach.

Roadster a kabriolet – porównanie

Roadstery i kabriolety są do siebie bardzo podobne ze względu na rozkładany dach, lecz istnieje kilka znaczących różnic, które pomogą przy dokładnym określeniu typu nadwozia. Zacznijmy od tego, że każdy roadster jest kabrioletem, ale nie każdy kabriolet to roadster.

  • Budowa. Tradycyjnie przyjęło się, że roadster nie powinien mieć żadnego dachu, ewentualnie tylko montowany opcjonalnie, natomiast kabriolet jest wyposażony w składany dach, który stanowi integralną część auta. Dziś akurat tego podziału raczej się nie stosuje.
  • Rodzaj napędu. Roadster powinien być tylnonapędowy, a kabriolet może mieć właściwie dowolny napęd – na przód, na tył lub na cztery koła.
  • Liczba miejsc. W roadsterze znajdziemy tylko dwa fotele – dla kierowcy i pasażera, z kolei kabriolet może oferować maksymalnie cztery miejsca dla podróżujących.

Podsumowując, roadster to dwuosobowy kabriolet o sportowym charakterze, który za sprawą mocnego silnika i dobrego wyważenia gwarantuje dużo przyjemności z jazdy. Największe ograniczenie w czerpaniu radości z użytkowania tego typu auta stanowi kapryśna pogoda.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji