NowościAktualnościRewolucja w Europie. Hybrydy i elektryki popularniejsze od Diesli!

Rewolucja w Europie. Hybrydy i elektryki popularniejsze od Diesli!

Rynek nowych samochodów w Europie ostatnio mocno się zmienia. We wrześniu hybrydy i auta elektryczne sprzedawały się lepiej od Diesli.

Firma analityczna Jato Dynamics opublikowała interesujące statystyki dotyczące rejestracji nowych aut w Europie. Od stycznia do września 2020 r. sprzedano 8,54 miliona samochodów, co stanowi spadek aż o 29% w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Taki wynik to oczywiście konsekwencja trwającej epidemii koronawirusa i obowiązującego w wielu krajach lockdownu.

Warto przy tym zauważyć, że we wrześniu, czyli tuż przed wybuchem drugiej fali pandemii, rynek zaczął się szybko odradzać. Świadczy o tym wzrost liczby nowych rejestracji o ok. 1% (liczony rok do roku) – z 1,28 miliona w 2019 r. do 1,3 miliona w 2020 r.

Zdecydowanie najciekawsze są jednak wyniki sprzedaży z podziałem na rodzaj zasilania. Okazuje się, że we wrześniu tego roku po raz pierwszy w historii udział aut elektrycznych i hybryd (w tym modeli plug-in i mild hybrid) w ogólnej liczbie nowych rejestracji był wyższy niż samochodów napędzanych silnikami wysokoprężnymi. Choć należy przy tym zauważyć, że różnica jest minimalna (nie przekracza 1 punktu procentowego).

„W końcu następuje przejście z aut spalinowych na elektryczne” – skomentował Felipe Munoz, globalny analityk w JATO Dynamics. – Chociaż w dużej mierze jest to spowodowane aktualną polityką i rządowymi zachętami, to konsumenci również są już gotowi do przyjęcia nowych technologii.”

Poniżej zamieszczamy szczegółowe dane przygotowane przez ekspertów Jato Dynamics.

Źródło: Jato Dynamics

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji