NowościAktualnościPrzyszłość fabryki w Tychach. Znamy plany Fiata!

Przyszłość fabryki w Tychach. Znamy plany Fiata!

FCA przedstawiło plany dotyczące zakładu w Tychach. W polskiej fabryce będą powstawać nowe modele Alfy Romeo, Fiata i Jeepa. Dowiedz się więcej na ten temat.

Historia fabryki w Tychach sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to w tym miejscu uruchomiono produkcję Polskiego Fiata 126p. Użytkownicy popularnego Malucha przez wiele lat toczyli ożywione dyskusje na temat wyższości aut montowanych w tyskim zakładzie nad tymi z Bielska-Białej (lub odwrotnie). W latach 90. rozpoczęła się era Cinquecento, następnie Seicento, aż wreszcie – Pandy i 500.

Po roku 2011 r. zakład w Tychach zaczął tracić nieco na znaczeniu – produkcja kolejnej generacji Pandy została przeniesiona do Włoch, a w Polsce utrzymano jedynie montaż „Pięćsetki” i Lancii Ypsilon (ta ostatnia od kilku lat jest dostępna wyłącznie na włoskim rynku). Jednak już niedługo ta sytuacja się zmieni.

Ze strategii ogłoszonej dzisiaj przez przedstawicieli Fiat Chrysler Automobiles dowiedzieliśmy się, że w najbliższych latach z tyskiej fabryki zaczną wyjeżdżać aż 3 nowe modele, dostępne z napędem hybrydowym i elektrycznym. Produkcja pierwszego z nich ma ruszyć w drugiej połowie 2022 roku. Na razie nie ujawniono jeszcze szczegółów, ale można przypuszczać, że będą to prawdopodobnie miejskie SUV-y Alfy Romeo, Fiata oraz Jeepa.

„Polska od zawsze miała dla FCA strategiczne znaczenie. FCA Poland produkuje i będzie produkować samochody z wysokim udziałem podzespołów wytwarzanych lokalnie, które śmiało mogą być określane mianem „Made in Poland”. Załoga FCA Poland przez lata wykazała determinację i profesjonalizm w dążeniu do osiągnięcia najwyższych standardów światowych w zakresie wytwarzania samochodów. Każdy pracownik naszej fabryki w Tychach zasługuje na tę inwestycję i każdy może być dumny z tego, że przyczynił się do decyzji, która zapewni tyskiej fabryce dalszy rozwój” – powiedział Alfredo Leggero, prezes zarządu FCA.

Jako jeden z najważniejszych inwestorów na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, FCA Poland otrzymało już decyzję o przyznaniu pomocy publicznej. Włosko-amerykański koncern może w Polsce liczyć na skorzystanie z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji