BezpieczeństwoNiebezpieczny brud we wnętrzu auta – RAPORT

Niebezpieczny brud we wnętrzu auta – RAPORT

Zdecydowana większość kierowców uważa, że panujący brud w samochodzie nie może zaszkodzić zdrowiu. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Przedstawiamy raport firmy SellCar.

Test kosmetyków do czyszczenia kokpitu

Choć użytkownicy pojazdów zwykle przywiązują wagę do czystości w środku – 54% z nich sprząta je przynajmniej raz w miesiącu, większość (61%) robi to ze względów wyłącznie estetycznych. Zaledwie 8% z nich jest zdania, że wnętrze auta jest miejscem zalegania zarazków, które mogą się przenosić na pasażerów. Sprawie postanowiła się przyjrzeć brytyjska firma SellCar, zajmująca się sprzedażą aut online. Przebadała różne elementy w środku samochodu pod kątem występowania bakterii.

Brud szkodliwy dla zdrowia

Wyniki są zaskakujące i dające do myślenia – wnętrze auta jest aż o 2114% bardziej pełne szkodliwych zarazków niż ekran smartfona, a bakterii jest nawet o 50% więcej niż na klawiaturze komputera. Dr Joe Latimer, wykładowca na uniwersytecie w angielskim Salford, dodatkowo przebadał 20 różnych części i zakamarków w środku samochodu. Tylko w okolicach hamulca ręcznego zaobserwował ponad 200 żywych bakterii na cal kwadratowy, w tym odporny na leczenie i powodujący zakażenia gronkowiec złocisty (MRSA).

Skąd się biorą bakterie w samochodzie?

czyszczenie rąk
Nawilżane chusteczki pomogą pozbyć się bakterii z często dotykanych powierzchni.

Główną przyczyną powstawania zarazków jest nie tylko zaleganie brudów i śmieci przez nieregularne sprzątanie wnętrza. Eksperci twierdzą również, że szkodliwe bakterie mogą się przenosić na powierzchniach poprzez wykonywanie niehigienicznych czynności, jak dłubanie w nosie, kichanie lub otwarte kasłanie. Najbardziej narażone na to są kierownica, dźwignia zmiany biegów i hamulec ręczny – czyli elementy, za które najczęściej chwyta kierowca.

Sprzątaj skuteczniej

czyszczenie powierzchni
Należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu różnych zakamarków, takich jak na przykład osłony przeciwsłoneczne.

Być może dla niektórych będzie zaskoczeniem, że bakterie mogą być przenoszone z „zarażonej” powierzchni na człowieka, dlatego narażeni na ich działanie są także pasażerowie. Wraz z „piętrzeniem” się nowych śmieci i brudów nagromadza ich się coraz więcej. Dlatego podczas sprzątania swojego samochodu warto skupić się nie tylko na ogólnej czystości i estetyce, ale i mieć na uwadze miejsca, gdzie najczęściej zostają bakterie.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji