NowościRozrywkaNajciekawsze gry samochodowe

Najciekawsze gry samochodowe

Dla wielu z nas motoryzacja jest pasją. Jednak większość nigdy nie pozna emocji związanych chociażby z prowadzeniem prawdziwego bolidu F1 po torze wyścigowym. Na szczęście gry samochodowe są w stanie nieco to uczucie przybliżyć.

Gry samochodowe można podzielić na cztery główne grupy. Każda z nich zapewnia zupełnie różne emocje i kierowana jest do innych odbiorców. Najpopularniejszym nurtem zdecydowanie są gry zręcznościowe. Czyli nastawione na dobrą zabawę i sporą dawkę emocji. Drugim to symulacje, najlepiej takie, które wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju zawodach esportowych. Tutaj najważniejsze jest jak najdokładniejsze odwzorowanie zachowania pojazdu. Trzeci to gry oparte na prawdziwych sportach motorowych. Czasem są one trochę zręcznościowe, czasem bardziej nastawione na symulację. Jednak ich cechą wspólną jest jak najlepsze oddanie realiów danego sportu – czyli torów wyścigowych, startujących ekip i kierowców. Czwarty, chyba najmniej popularny gatunek to gry strategiczne oraz menadżerskie. Te nastawione są bardziej na analityczne myślenie i opracowywanie strategii.

Na czym grać?

Pod tym względem jesteśmy raczej ograniczeni do trzech podstawowych platform – najpopularniejszych w Polsce komputerów PC oraz konsol PlayStation 4 i Xbox One. Dostępna jest co prawda jeszcze konsola Nintendo Switch, ale ma niewielki udział w rynku. Oczywiście dostępne są także gry mobilne, ale ich jakość póki co odbiega od ideału, zwłaszcza przeszkadza niewygodne sterowanie.

Jeżeli chodzi o konsole PlayStation 4 i Xbox One, to pod względem możliwości technicznych są on do siebie bardzo zbliżone. Ale niektóre gry przygotowane zostały wyłącznie z myślą o jednej platformie – Forzę Horizon 4 uruchomimy jedynie na Xboksie i pececie, a w Gran Turismo Sport pogramy wyłącznie na PS4.

Kierownica czy gamepad?

Kierownica Logitech
W grach samochodowych najlepiej sprawdza się specjalna kierownica.

Najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników gier samochodowych jest kierownica. Najlepiej, by była dobrej jakości i wyprodukowana przez renomowaną firmę (Logitech, Thrustmaster). Namiastką kierownicy, zwłaszcza jeżeli koncentrujemy się na grach zręcznościowych, jest gamepad. To trzymane w rękach urządzenia zapewnia dostateczną precyzję kierowania. Najmniej polecanym rozwiązaniem jest klawiatura – mała precyzja i niewygodny rozkład klawiszy uniemożliwiają skuteczną rywalizację z innymi graczami.

Gry zręcznościowe

W takich grach nadrzędnym celem jest dobra zabawa. Czyli musimy mieć sporo samochodów do wyboru, efektowne trasy, dużo poślizgów i efektów specjalnych. To idealne gry dla początkujących miłośników motoryzacyjnej adrenaliny.

The Crew 2

The Crew 2
The Crew 2 to szalone wyścigi na lądzie, wodzie i w powietrzu.
The Crew 2
Wyścigi rozgrywane są także na wodzie…

Druga część popularnej gry zręcznościowej przenosi nas ponownie na terytorium USA. Tam też czeka nas seria szalonych wyścigów na lądzie, wodzie i w powietrzu. I to jest właśnie to, co odróżnia The Crew 2 od innych gier – możliwość swobodnej eksploracji. Poza tym gra jest klasyczna – startujemy w różnych wyścigach, a za zwycięstwa zdobywamy wirtualne pieniądze, za które kupujemy coraz lepsze i szybsze pojazdy. Ukłonem w stronę współczesności jest wprowadzenie współczynnika popularności w mediach społecznościowych – im bardziej karkołomne triki wykonujemy, tym bardziej wielbi nas publiczność.

Cena: 199 zł (PC), 189 zł (PS4, XONE)

Forza Horizon 4

Forza Horizon 4
W Forza Horizon 4 przeniesiemy się na drogi w Wielkiej Brytanii.
Forza Horizon 4
Nie zabraknie też wyścigów w terenie.

Na październik planowana jest premiera nowej Forzy. Edycja z podtytułem Horizon tradycyjnie koncentruje się na rozgrywce zręcznościowej (w odróżnieniu od tej nazywanej Motorsport, która jest bardziej symulacyjna). W czwartej części gry zostaniemy przeniesieni na terytorium Wielkiej Brytanii i tam wystartujemy w serii szalonych wyścigów samochodowych. O ile do zmiennych pór dnia producenci gier zdążyli już nas przyzwyczaić, o tyle w FH4 zadebiutuje nowy system – zmienne pory roku. Dzięki temu poznamy zarówno deszczową jesień, jak i słoneczne lato. Zaletą FH4 ma być spora liczba dostępnych pojazdów – producenci chwalą się, że będzie ich ponad 450.

Cena: 259 zł (XONE)

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2
Czy może być coś bardziej romantycznego niż podróż ciężarówką po Europie?
Euro Truck Simulator 2
Jak twierdzi producent gry, jest to wirtualny Wrocław.

Fenomen tej gry chyba zaskoczył nawet samych twórców. Zasiadamy w niej za kierownicą ogromnej ciężarówki i jeździmy po Europie, rozwożąc towary. Zarabiamy pieniądze na zleceniach, unikamy kolizji i mandatów, próbujemy nie zgubić się w nieznanym mieście. W grze z grubsza odwzorowano układ dróg w Europie, więc może się nam zdarzyć trasa z Warszawy do Lizbony, a w drodze powrotnej – wycieczka po Lazurowym Wybrzeżu. Do gry wydano wiele dodatków, ale sam tytuł nie jest już nowością. Dzięki temu można go kupić naprawdę tanio i zrealizować w ten sposób swoje marzenie o spędzeniu życia za kierownicą TIR-a.

Cena: 49 zł (PC)

Symulacje

Tutaj poprzeczka jest postawiona zdecydowanie wyżej. Gry wymagają skupienia i dokładnego poznania tras oraz samochodów. Te prowadzą się tak jak w rzeczywistości – i właśnie za to gracze uwielbiają symulacje. Prawidłowe ustawienie samochodu przed jazdą może okazać się kluczem do sukcesu. W tych grach organizowane są już turnieje, gdzie za zwycięstwo poza prestiżem możemy zgarnąć poważne pieniądze.

Assetto Corsa

Assetto Corsa
Assetto Corsa to gra często wykorzystywana podczas turniejów e-sportowych.
Asetto Corsa
Ogromną zaletą Asetto Corsa w wersji na PC, jest duża ilość dodatków i modyfikacji.

Gra legenda. Przygotowana przez studio, które swoje korzenie ma w motorsporcie. Propozycja dla weteranów symulacji, z doskonale odwzorowanymi torami wyścigowymi i równie precyzyjnym oddaniem zachowania samochodu. Mimo że wydana została w 2014 roku, nadal jest bardzo popularna w wszelkiego rodzaju esporcie i większość turniejów opiera się właśnie na Assetto Corsa. W wersji na PC dostępnych jest także wiele dodatków rozszerzających możliwości gry – poprawiających grafikę, dodających nowe samochody oraz tory.

Cena: 80 zł (PC Steam), 68 zł (PS4, XONE)

Project Cars 2

Project Cars 2
Zmienne warunki pogodowe w Project Cars 2 robią duże wrażenie.
Project Cars 2
Ferrari F40 dla wielu to kultowy model.

Dosyć nowa gra, również nastawiona na jak dokładniejsze odwzorowanie zachowania samochodu i realiów wyścigowych. Oferuje bardzo wysoką jakoś grafiki, zwłaszcza na topowych pecetach. To gra, w której od razu mamy dostęp do wszystkich tras i samochodów – nie musimy startować w żadnych wyścigach, by odblokowywać kolejne auta czy trasy. A tych mamy naprawdę sporo – 140 torów wyścigowych, 189 samochodów. Do Project Cars 2 naprawdę przyda się dobra kierownica.

Cena: 129 zł (PC), 179 zł (PS4), 134 zł (XONE)

Gran Turismo Sport

Gran Turismo Sport
Gran Turismo Sport to gra, która wiele zyskała przez ostatni rok. Warto dać jej ponownie szansę.
Gran Turismo Sport
Nie zabraknie też rallycrossu.

Pierwsza gra, która otrzymała certyfikat FIA jako oficjalna gra esportowa. Gran Turismo Sport ukazała się prawie rok temu i okazała się wielkim rozczarowaniem. Gracze skarżyli się na małe zróżnicowanie, niewielką liczbę samochodów i tras. Jednak po roku większość niedogodności poprawiono i Gran Turismo Sport urosło do miana prawdziwej gry samochodowej. Co ważne, Sony inwestuje spore pieniądze w turnieje Gran Turismo, więc jeżeli mamy PlayStation 4, będzie to idealna gra na początek esportowej kariery.

Cena: 79 zł (PS4)

Gry oparte na dyscyplinach sportu

Takie gry chcemy postrzegać jako symulacje danej dyscypliny sportu motorowego. Jednak najczęściej są to dopracowane gry zręcznościowe, którym poczucia symulacji dodaje doskonałe odwzorowanie realiów danej dyscypliny.

F1 2018

F1 2018
W F1 2018 pojawi się oczywiście system HALO. Na szczęście, można go „wyłączyć” i nie będzie zasłaniał widoku.
F1 2018
Rywalizacja „koło w koło” często kończy się spektakularną kraksą.

Klasyk gatunku wyprodukowany przez Codemasters – firmę znaną z tworzenia świetnych gier samochodowych. I tak też jest tym razem: otrzymaliśmy kawał dobrej gry samochodowej, która przenosi nas w realia aktualnie trwającego sezonu. Dzięki temu zasiądziemy za kierownicą identycznie wyglądających bolidów i wystartujemy na tych samych torach wyścigowych. A jeżeli obudzi się w nas poczucie nostalgii, możemy zasiąść za kierownicą historycznych bolidów, których kilka przygotowano dla urozmaicenia rozgrywki.

Cena: 179 zł (PC), 244 zł (PS4, XONE)

WRC 7

WRC 7
W WRC 7 nie zabraknie oczywiście rajdowej Toyoty Yaris.
WRC 7
Wąskie i kręte odcinki specjalne będą sprawdzianem naszym umiejętności.

Wydana w zeszłym roku WRC 7 to póki co ostatnia wersja gry przenoszącej nas w realia Rajdowych Mistrzostw Świata. Jak zawsze w tego typu grze, mamy do dyspozycji nie tylko wszystkie zespoły fabryczne, jakie startowały w zeszłorocznych eliminacjach, ale także mniejsze ekipy z WRC2. Nie zabrakło też odwzorowania wszystkich 13 eliminacji cyklu – w tym naszego Rajdu Polski. W każdej z nich do pamięci komputera przeniesiono kilka odcinków specjalnych – ale są one bardziej inspiracjami niż dokładnymi kopiami.

Cena: 159 zł (PC), 159 zł (PS4), 219 zł (XONE)

Dakar 2018

Dakar 18
Jakbym miał startować w Dakarze, to tylko za kierownicą KAMAZA.
Dakar 18
A na pewno nie na motorze…

Na koniec września planowana jest premiera zupełnie nowatorskiej gry samochodowej, odwzorowującej realia słynnego rajdu Dakar. Będziemy musieli skupić się tu nie tylko na jak najszybszej jeździe, ale także na poprawnym odczytywaniu roadbooka (rajdowego opisu trasy) – bez tego zgubimy się w bezdrożach i nie dotrzemy do mety. Autorzy Dakar 18 chwalą się przeniesieniem do pamięci komputera obszaru o powierzchni ponad 15 tys. km2 – dzięki temu będziemy mieli złudzenie uczestniczenia w prawdziwej rywalizacji po bezdrożach.

Cena: 199 zł (PC)

Gry menedżerskie

Jeżeli zręczność palców nie jest waszą mocną stroną, wtedy rozwiązaniem mogą stać się gry strategiczno–menadżerskie. Takie gry nastawione są na myślenie i opracowywanie strategii.

Car Mechanic Simulator 2018

Car Mechanic Simulator 2018
Jeździć, obserwować… Takiej diagnozy nie możemy postawić.
Car Mechanic Simulator 2018
A co tu panu tak stuka w tym silniku?

Polska gra, której jedna z edycji odniosła oszałamiający sukces na całym świecie. Niestety tym razem tak się nie stało – za sprawą irytującej ilości błędów, jakie pojawiły się w wersji premierowej. Obecnie część z nich poprawiono, więc warto dać grze kolejną szansę. W Car Mechanic Simulator wcielamy się mechanika samochodowego, rozwijającego swój warsztat i zdobywającego renomę na rynku. Naprawiamy samochody (samodzielnie szukamy usterki i wirtualnie rozbieramy pojazd), no i rozbudowujemy zakład.

Cena: 64 zł (PC)

Motorsport Manager

Motorsport Manager
Rozwój bolidu pomiędzy kolejnymi wyścigami to klucz do sukcesu.
Motorsport Manager
Ale nie można też zapomnieć o dobrej strategii na wyścig.

Nieco już wiekowa gra, ale nadal świetnie się sprawdza. Stajemy się w niej szefem zespołu wyścigowego i naszym zadaniem jest zapewnienie mu finansowania. Czyli zarządzamy rozwojem samochodu, zatrudniamy kierowców, negocjujemy ze sponsorami. A podczas weekendu wyścigowego opracowujemy taktykę dla naszych zawodników, decydujemy, kiedy mają zjechać na zmianę opon, i ile paliwa zatankować.

Cena: 140 zł (PC Steam)

Ceny pochodzą ze sklepów Ultima.pl oraz Steam

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji