NowościAktualnościMinisterstwo Zdrowia potwierdza – wymiana opon dozwolona w trakcie pandemii

Ministerstwo Zdrowia potwierdza – wymiana opon dozwolona w trakcie pandemii

Przybierająca na sile pandemia sprawiło, że coraz więcej mówi się o obostrzeniach dotyczących poruszania się. Ministerstwo Zdrowia potwierdza – wymiana opon w trakcie pandemii będzie dozwolona.

Temperaturą graniczną dla opon letnich jest 7ºC. Przy niższych bieżnik opony letniej twardnieje, przez co zapewnia mniejszą przyczepność – prowadzenie pojazdu pogarsza się, a droga hamowania wydłuża się. Jest to szczególnie widoczne na zimnej i mokrej nawierzchni. W takich warunkach opony zimowe lub całoroczne z homologacją zimą są w stanie skrócić drogę hamowania od 7 do 11 metrów (w zależności od temperatury).

Nie można zapominać, że opony są jedynymi punkami styku każdego pojazdu z drogą. Ich stan i jakość bezpośrednio wpływają na poziom bezpieczeństwa na drodze. To także od ich jakości i kondycji zależy zachowanie samochodu oraz przyczepność i długość drogi hamowania każdego pojazdu. Stąd ich wymiana na zimowe jest tak ważna.

test opon zimowych
Opony zimowe zapewniają optymalną trakcję nie tylko na śniegu, ale również na zimnej nawierzchni – różnica jest wyraźna zwłaszcza na mokrej drodze.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pismo Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego i Związku Dealerów Samochodów potwierdziło, że wizyta w serwisach na wymianę opon jest dozwolona – niezależnie od ograniczeń nałożonych przez rząd w wyniku drugiej fali pandemii koronawirusa. Nie warto więc czekać na śnieg – lepiej jak najszybciej wymienić opony na te z homologacją zimową. Dla zachowania ochrony sanitarnej PZPO przygotował wytyczne dla serwisów oponiarskich jak postępować, by zapewnić klientom i pracownikom bezpieczeństwo w trakcie epidemii.

Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zwraca uwagę, że transport ludzi i towarów w czasie epidemii odgrywa kluczową rolę. Pojazdy powinny być bezpieczne, sprawne i przygotowane do spełniania istotnej funkcji społecznej. Przy zachowaniu restrykcyjnych procedur w zakresie bezpieczeństwa osobistego, wymiana opon w serwisie jest równie bezpieczna, jak np. zakupy.

Organizacje podkreślają, że m.in. w USA – nawet w tym trudnym okresie pandemii koronawirusa – serwisy samochodowe są wpisane na listę infrastruktury krytycznej i korzystanie z nich jest dozwolone.

Źródło: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji