LogotypyLogo MINI – jak zmieniało się logo kultowego brytyjskiego auta?

Logo MINI – jak zmieniało się logo kultowego brytyjskiego auta?

Historia marki MINI jest zaskakująco długa, a w jej trakcie logo marki zmieniało się kilkukrotnie. Jak wyglądało kiedyś logo MINI?

Krótka historia marki MINI

Powstanie MINI miało jeden cel – zapewnić Brytyjczykom małe, niedrogie i ekonomiczne auto. Samochody pod marką MINI były produkowane przez różnych producentów, więc identyfikacja wizualna marki była bardzo różna w początkowych latach. Początkowo marka należała do koncernu British Motor Corporation. Jej auta sprzedawano pod nazwą Austin 7 lub Mini Morris. W 1994, w wyniku problemów finansowych, markę MINI przejęło BMW. Dopiero po sześciu latach zdecydowano się na wprowadzenie nowej odsłony samochodu, która oparta była na zupełnie innych założeniach technologicznych. Zmieniły się również gabaryty – wyjściowo niewielkie auto rosło z generacji na generację.

Jak zmieniało się logo MINI?

Pierwsze modele były produkowane w kilku fabrykach przez różnych podwykonawców – w tym w fabryce samolotów Morris Motors w Cowley, niedaleko Oksfordu. Modele z tego zakładu nazywały się Morris Mini-Minor i miały emblemat przypominający śmigło samolotu. Po latach motyw ten przeistoczył się w symbol skrzydeł. We wnętrzu pierwszego znaczka znajdowało się koło z herbem przedstawiającym byka oraz trzy faliste linie. Na górze pojawił się napis Morris spisany wielkimi literami z ozdobnymi szeryfami.

Logo MINI (1958 – 1962)

Po kilku latach firma zatrudniła nowego konstruktora, Johna Coopera, który stworzył słynnego Mini Coopera w 1961 roku, po czym pojawił nowy projekt logo i nowy znak słowny. Logo z 1962 roku zawierało srebrny okrąg z czerwonym napisem „Mini Cooper” wewnątrz i dwoma masywnymi skrzydłami po obu stronach. To logo stało się inspiracją dla obecnego.

Logo MINI (1962 – 1968)

W 1968 roku logo Mini zaczęło wyglądać minimalistycznie i nowocześnie, coraz bardziej zbliżając się do obrazu, który wszyscy widzimy dzisiaj. Było to solidne czarne kółko w czarno-białym konturze, z pogrubionym białym napisem „Mini”. Napis został napisany wielkimi literami z powiększonym pierwszym „M”. Napis używał czcionki szeryfowej z grubymi paskami i cienkimi ostrymi szeryfami. Jeśli chodzi o kultowe skrzydła, stały się krótsze i mocniejsze.

Logo MINI (1968 – 1969)

Marka została przejęta przez Rover Group (Leyland Motors), zmieniła nazwę na MINI, a nowe logo zostało zaprojektowane w 1969 roku. Ten projekt pozostał w MINI przez ponad 30 lat. Logo z 1969 roku zawierało sześciokąt, który został podzielony wewnątrz na dwie części: górną z czarnym tłem i białym pogrubionym znakiem słownym, oraz dolną, złożoną z dwóch turkusowych części, oddzielonych grubą pionową linią.

Logo MINI (1969 – 2000)

Po przejęciu MINI przez BMW kultowe skrzydlate logo zostało przywrócone i zmodernizowane. Logo MINI z 2000 roku stało się trójwymiarową figurą, która przedstawiała czarne kółko ze srebrnym konturem umieszczonym między dwoma srebrnymi skrzydłami o ostrych kątach. Znak słowny jest wykonywany czcionką bezszeryfową z pewnymi i schludnymi liniami. Całość wygląda prosto i surowo.

Logo MINI (2000 – 2018)

Po przeprojektowaniu w 2018 roku, linie logo zostały dopracowane, a paleta kolorów przeszła na monochromatyczną. Marka powróciła do lakonicznego dwuwymiarowego emblematu, akcentującego proste i odważne linie skrzydeł.

Logo MINI (2018 – obecnie)
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji