LogotypyLogo Corvette – jak wygląda znaczek tego kultowego auta?

Logo Corvette – jak wygląda znaczek tego kultowego auta?

Co prawda Corvette to jeden z flagowych modeli Chevroleta, ale jego sława, obecne pozycjonowanie czy wreszcie logo zasługują na osobny wpis. Jak wygląda logo Corvette?

Krótka historia modelu Corvette

Corvette to prawdopodobnie najsłynniejszy na świecie model samochodu sportowego. Pierwsza Corvette została wyprodukowana w 1953 roku i od tego czasu stała się niezwykle popularna w Ameryce, a następnie na całym świecie. Corvette została nazwana na cześć małego statku. Miłośnicy modelu używają także skrótu „Vette”. Logo Corvette powstało w 1953 roku i jego idea nie uległa zmianie. Znaczek jedynie modernizowano na przestrzeni lat.

Jak zmieniało się logo Corvette?

Pierwszą wersję logo Corvette stworzył Robert Bartholomew.  Pozostało z autem przez dziewięć lat. Składało się z okrągłego godła z białym tłem i dwóch skrzyżowanych flag. Jedna z flag ma monochromatyczny wzór – wyścigową szachownicę, podczas gdy druga była w kolorze czerwonym z obrazem fleur-de-lis i trzema poziomymi liniami. Znak słowny oryginalnego logo składał się z dwóch części – dużego i pogrubionego napisu „Chevrolet” w górnej części emblematu oraz eleganckiego, pisanego kursywą „Corvette” w dolnej części.

Logo Corvette (1953 – 1962)

Przeprojektowanie logo z 1962 roku zawierało powiększone flagi, usunięto również logotyp marki Chevrolet. Ważnym elementem stała się za to litera „V”, utworzona w górnej części przez skrzyżowane flagi. Miał to być hołd dla silników V8.

Logo Corvette (1962 – 1965)

W 1965 roku marka zaczęła używać uproszczonego emblematu – tylko dwóch skrzyżowanych flag bez logotypu, ramki itp.

Logo Corvette (1965 – 1967)

W 1967 roku flagi zostały zmodyfikowane przez spłaszczenie i rozszerzenie litery V w górnej części.

Logo Corvette (1967 – 1973)

W 1973 roku marka powraca do okrągłego emblematu z nowym znakiem słownym w kolorze srebrnym. Logotyp „Chevrolet Motor Division Corvette” został umieszczony na obwodzie. Po dwóch latach delikatnie zmodyfikowano logo i pozostawiono jedynie słowo „Corvette”.

Logo Corvette (1973 – 1977)

W 1977 roku Corvette ponownie pozbywa się okręgu, a trzy lata później, w 1980 roku, flagi są modyfikowane – stają się zgrabniejsze i lżejsze wizualnie.

Logo Corvette (1977 – 1984)

Zupełnie inne podejście do projektowania emblematu narodziło się w 1984 roku. Logo Corvette zostało przeprojektowane – otrzymało okrąg z długą prostokątną poprzeczką. Prostokątny element składał się z dwóch części. Lewa część była flagą w kratkę, podczas gdy prawa część składała się z symbolu Chevroleta na czerwonym tle.

Logo Corvette (1984 – 1997)

W 1997 roku marka wprowadza nowy model kultowego samochodu – Corvette C5. Logo zostało ponownie przeprojektowane i powróciło do tradycyjnego wyglądu sprzed lat. Zmieniono jednak położenie flag – czerwona flaga trafiła na prawą stronę, a monochromatyczna – na lewą.

Logo Corvette (1997 – 2004)

Logo Corvette z 2004 roku ma skrócone linie i bardziej zwartą konstrukcję. Wygląda proście, a okrąg ponownie został usunięty. Czerwona flaga została wykonana w dwóch różnych odcieniach, co dodało emblematowi dynamiki i trójwymiarowości. Pod nim pojawił się logotyp „Corvette”.

Logo Corvette (2004 – 2014)

Logo Corvette z 2014 roku przedstawia futurystyczne, odważne formy i linie flag. Dalej nie ma konturu koła, a emblemat zyskał trójkątny kształt. Logo wyglądało elegancko i nowocześnie. Zarys flag wykonany został grubymi srebrnymi liniami.

Logo Corvette (2014 – 2020)

Najświeższe logo Corvette zostało przeznaczone dla C8 Corvette i zawiera te same dwie skrzyżowane flagi, składające się na literę „V”, ale w mocniejszych i ostrzejszych liniach. Symbol fleur-de-lis również został nieco unowocześniony.

Logo Corvette (2020 – obecnie)
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji