NowościAktualnościKoniec z tanim OC? Wszystko na to wskazuje! Jak się bronić?

Koniec z tanim OC? Wszystko na to wskazuje! Jak się bronić?

Ostatnie miesiące nie są łaskawe dla zmotoryzowanych. Mandaty i paliwa istotnie podrożały, jest problem z zakupem nowych i używanych aut. Ostatecznym ciosem może być wzrost cen polis OC.

Karuzela cenowa w motoryzacji nabrała niebezpiecznie wysokich obrotów. I wkręciła się na nie zaskakująco szybko. Po III kwartale 2021 r. średnia składka ubezpieczenia OC wyniosła 486,8 zł i była o 2% niższa niż rok wcześniej. W całym 2021 r. koszt przeciętnej polisy OC spadł o 10% względem 2020 r.

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że po III kwartale 2021 r. największą
część odszkodowań majątkowych stanowiły te z ubezpieczenia komunikacyjnego. Ich wartość była wyższa niż w tym samym okresie rok wcześniej. Odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego OC wyniosły 6,8 mld zł (wzrost o 2,6% w porównaniu z rokiem poprzednim). Jesienią 2021 r. Polska Izba Ubezpieczeń informowała też, że w 2020 r. wykryto ponad 23 tysięcy przypadków wyłudzeń odszkodowań i udaremniono nienależne wypłaty na kwotę prawie 401 mln złotych. Zdecydowaną większość przypadków udaje się wykryć już na etapie usiłowania popełnienia przestępstwa. Większość, bo ponad 16 tys. dotyczyło ubezpieczeń majątkowych, przede wszystkim komunikacyjnych. Nie wszystkie próby wyłudzenia udaje się udaremnić. Wartość aut i koszt ich napraw rośnie, więc ubezpieczyciele będą musieli skompensować to podwyżkami polis. Nie można także zapominać o pędzącej inflacji.

Redakcja poleca: Uwaga na telefony od ubezpieczycieli! Przypadkowo można dużo stracić!

– W ostatnich latach mogliśmy obserwować trend spadkowy w przypadku ubezpieczeń samochodów. Był on również kontynuowany pomimo znaczącej inflacji, w tym również inflacji szkodowej, czyli cen napraw i części zamiennych. „Wojna cenowa” na rynku musi w końcu się zakończyć i stanie się to najprawdopodobniej już niedługo. Możemy jedynie liczyć, że nie będzie to efekt szokowy, a ceny zaczną się zmieniać stopniowo – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

We wrześniu 2022 r. ubezpieczyciele – w związku z wprowadzeniem nowelizacji prawa o ruchu drogowym – otrzymają dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych kierowców. Można więc spodziewać się, że takie informacje wpłyną na finalną cenę polisy. Przed skokiem ceny polisy można próbować się bronić, wykupując kolejne ubezpieczenie OC nim aktualnie obowiązujące wygaśnie. W zależności od firmy ubezpieczeniowej można do zrobić od 30 do nawet 180 dni wcześnie.

W ubiegłym roku zauważalny był wzrost cen pojazdów z rynku wtórnego w porównaniu do 2020 roku. Co więcej, o ponad jedną trzecią (34%) wzrosła liczba aut, za które należało zapłacić powyżej 100 tys. zł. Natomiast o 22% zwiększyła się liczba ofert w przedziale 50-100 tys. zł. W styczniu 2022 r. było o blisko 30% mniej ofert z rynku wtórnego niż np. w przedpandemicznym styczniu 2020 roku – wynika z danych autobaza.pl.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji