Oleje silnikowe

Każdego roku w autach jeżdżących po Polsce wymienia się setki tysięcy ton środków smarnych. Wiele przepracowanego oleju nie jest utylizowana w poprawny sposób. Sytuacja ulegnie jednak zmianie, gdyż rząd pracuje nad pakietem smarowym.

Pomysł objęcia odpadów niebezpiecznych dla środowiska kaucją czy inną formą dodatkowych opłat nie jest nowy. Tego typu rozwiązania dotyczą już akumulatorów czy opon. W najbliższej przyszłości w ramach pakietu smarowego krąg zostanie rozszerzony o oleje silnikowe.

Jak zauważono w raporcie o gospodarowaniu zużytymi olejami, w Polsce brakuje kompleksowych i skutecznych reguł prawnych dedykowanych dla funkcjonowania rynku olejów smarowych i powiązanego z nim rynku olejów odpadowych, co skutkuje powstawaniem szeregu niekorzystnych zjawisk dla budżetu państwa jak również legalnie działających przedsiębiorców, polegających między innymi na: braku wiarygodnych danych o wielkości i strukturze rynku smarów w Polsce wynikającego z braku centralnego nadzoru nad tym rynkiem, przekładających się na zastrzeżenia dotyczące wiarygodności danych stanowiących podstawę określania faktycznego wymaganego poziomu odzysku i recyklingu oraz oceny skuteczności systemu zbiórki tych olejów i prawidłowego naliczania wymaganej opłaty produktowej.

Redakcja poleca: Jak długo wytrzyma silnik bez oleju?

Przepracowane oleje nie zawsze trafiają do utylizacji. Szacuje się, że z obiegu może znikać nawet 100 tys. ton oleju. Na porządku dziennym jest używanie ich do zasilania starych diesli, opalania różnego rodzaju pieców czy nagrzewnic – od warsztatowych, po ogrzewających szklarnie, czemu towarzyszy powstawanie bardzo wielu toksycznych substancji. Oleje bywają też używane jako środki do konserwowania drewna lub innych powierzchni. Część z nich jest wylewana do gleby, rzek czy kanalizacji.

Skala zjawiska jest duża, ale ze względu na brak wiarygodnych danych o całkowitej wielkości konsumpcji olejów smarowych w Polsce (rozumianej jako suma krajowej produkcji oraz przywóz olejów smarowych do Polski, pomniejszona o wywozy), w chwili obecnej trudno jest wiarygodnie oszacować wielkość rynku smarów w Polsce, a dane funkcjonujące w przestrzeni publicznej mają charakter wyłącznie szacunkowy.

Preparat ograniczający spalanie oleju
Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, znacznym zainteresowaniem mogą cieszyć się preparaty ograniczające zużycie oleju. Dolewki staną się bowiem sporo droższe.

Jeżeli plany wejdą w życie, podobnie jak w przypadku akumulatorów, do kupowanego oleju zostanie doliczona kaucja. Nie zostanie ona pobrana lub zostanie zwrócona, jeżeli w sklepie zwrócimy odpowiednią ilość zużytego oleju. Opłata nie zostanie także doliczona, jeżeli olej kupimy i wymienimy w warsztacie.

Serwis Motofocus.pl podał, że kaucja mogłaby sięgnąć 10 zł za litr oleju, ale najprawdopodobniej zostanie ustalona na poziomie 5 zł/l. W przypadku wymiany w przeciętnym aucie i tak oznacza to dodatkowe 25 zł. Sporo, biorąc pod uwagę, że 5 litrów oleju można kupić za 60-160 zł.

Niestety plan oznacza, że koszty eksploatacji pojazdu wzrosną. Kierowca nie zawsze ma możliwość zwrócenia przepracowanego oleju – nie można zapominać, że niektóre silniki potrafią spalić 0,7-1,5 l oleju na każde tysiąc kilometrów, więc na dystansie między kolejnymi wymianami środka smarnego dolewa się kilka litrów oleju.

6 KOMENTARZE

 1. I bardzo dobrze. W naszym kraju wszyscy wszystko potrafią robić sami, a potem to się kończy tym, że u jednego wybuchnie butla z gazem, a inny wyleje zużyty olej do rowu, czy w lesie. Ja rozumiem, że część osób zrobiłaby wszystko dobrze i „zgodnie ze sztuką”, ale odsetek tych, którzy z powodu „samodzielności” narobią bałaganu jest tak duży, że raczej innej opcji, niż tego typu opłaty nie ma.

  • To nie pomoże. Trzeba by było zablokować zwykłemu Kowalskiemu kupno filtrów oleju, bo zabronić kupowania oleju by nie mogli. Wtedy wymieniałoby się olej tylko w warsztatach, które musiałyby wykazywać co się z tym olejem dalej dzieje.
   Tak, więc to tylko kolejny skok na złotówki.
   Ciekawe gdzie przedmówca wylewa olej po smażeniu?
   Mam nadzieję, że do butelki, a potem do punktu utylizacji odpadów.

 2. Skandal! Od kilku lat wymieniam sobie w autach olej w swoim garażu. Zbieram do beczek 50l.
  Płacę opłatę za utylizację.
  Okazuje się, że jako osoba prywatna nigdzie nie mogę tego oleju zutylizować.
  Jest mnóstwo zachodu, żeby oddawać w te same miejsca, nie da się oddać do PSZOK, nic tylko wylać, bo bujam się od 4 lat, żeby coś z tym zrobić i tylko kupuję kolejną beczkę.

 3. Pomijam ludzi bezmyślnych,którzy nie dbają o środowisko podczas wymiany oleju.
  Jednak wymiana filtra oleju i samego oleju jest to prosta czynność,którą chociaż odrobinę myślący człowiek potrafi wykonać samodzielnie i z poszanowaniem natury.
  40-80zł za to ,że mechanik odkręci śrubę korka spustowego oleju oraz wymieni filtr oleju to złodziejstwo zwyczajnie.
  W miastach powinny być specjalne punkty gdzie samodzielnie można to zrobić nie szkodząc środowisku.
  Jeśli nie to wystarczy postawić auto na dwóch kobyłkach,podstawić odpowiednio pojemny i szeroki pojemnik ,odkręcić filtr oleju a potem śrubę korka supstowego pod autem i spuścić olej.
  Pod wyjęty stary filtr oleju podstawić również pojemnik lub jakąś małą miskę,żeby nie nachlapać po silniku i po ziemi.
  Po spuszczeniu oleju zlać olej do baniaka albo 5 litrowych butelek i zawieżć do warsztatu bo oni sprzedają taki olej dpowiednim firmom.
  Dużo pisania ale w praktyce to jest proste i zajmuje 10 minut jeśli wiemy co robimy.
  Nie co dłużej jeśli stosujemy płukankę przed zmianą oleju ale czynności wyglądają tak samo.
  Gdyby każdy robił to z głową i nie chlapał dookoła olejem to nie widzę przeszkód ,żeby nie dać mechanikowi zarobić frajerskich pieniędzy za odkręcenie śrubki i filtra 80zł.

 4. Zapomnieliście dodać że wymiana oleju w serwisie kosztuje 900zł. a samochód wisi na podnośniku 2.5 godziny żeby wygenerować taką sumę za usługę powinny być punkty gdzie można zdać stary olej będzie się opłacać kupić olej z opłatą niż jechać do serwisu ha ha ha Polak potrafi to nie rozwiąże tematu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj