PoradyPoradyKiedy przerywany jest egzamin na prawo jazdy?

Kiedy przerywany jest egzamin na prawo jazdy?

Jeden błąd wystarczy, by egzamin na prawo jazdy został przerwany. Warto wiedzieć, że czasami można było go prosty sposób uniknąć i ponowić manewr!

Dla wielu kierowców egzamin na prawo jazdy był najbardziej stresującym doświadczeniem w ich motoryzacyjnej karierze. Kto dopiero stara się o uprawnienia lub już je posiada, jednak zamierza zdobyć kolejne kategorie, powinien znać listę błędów, które skutkują natychmiastowym przerwaniem egzaminu.

Innymi słowy – jeżeli osoba egzaminowana popełni taki błąd, to traci możliwość ponownego wykonania tego samego manewru, a wynik od razu jest negatywny, więc trzeba ponownie zapisać się na egzamin i oczywiście wnieść opłatę. Przerwany przed czasem egzamin jest mimo wszystko niż negatywna ocena na koniec egzaminu. Spędzenie czasu z pod okiem egzaminatora może sprawić, że kolejne podejście do egzaminu okaże się dla nas łatwiejsze.

Z założenia egzamin na prawo jazdy zostaje przerwany w sytuacji, jeżeli zachowanie osoby egzaminowanej świadczy o możliwości stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub do takiego zagrożenia dojdzie.

W przypadku manewrów wykonywanych na placu WORD nie musi to oznaczać całkowitej utraty kontroli nad pojazdem. Wystarczy, że dowolną częścią pojazdu (np. lusterkiem) dotkniemy tyczki lub pachołka, a egzamin zostanie przerwany. Podobnie sprawa wygląda po przejechaniu cała szerokością koła przez linię (najechanie jest akceptowalne, ale oznacza błąd). Z tego powodu, jeżeli widzimy, że dany manewr (np. jazda po łuku) nie ma już szansy na powodzenie, bo np. zbyt mocno skręciliśmy kierownicę, nie walczmy, żeby się zmieścić, tylko zatrzymajmy pojazd. Egzaminator odnotuje to jako błąd, jednak nie nastąpi przerwanie egzaminu – manewr będziemy mogli ponowić.

Po wyjechaniu „na miasto” należy zwracać szczególną uwagę na pieszych – wszelkie uchybienia w stosunku do nich (czyli np. nieustąpienie pierwszeństwa, wyprzedzanie na pasach, nie zatrzymanie się gdy przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna) będą skutkowały przerwaniem egzaminu.

Redakcja poleca: Czy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy można jeździć samochodem?

Wymuszenie pierwszeństwa czy nieprawidłowe wyprzedzanie w każdej sytuacji przerywa egzamin. Egzamin zostanie także przerwany, gdy egzaminowany doprowadzi do kolizji, nie ustępuje pierwszeństwa podczas cofania, przekroczy linię podwójną ciągłą, zlekceważy sygnały świetlne lub polecenia osób kierujących ruchem oraz nie zastosuje się do nakazów jazdy bądź zakazów skrętu, wjazdu czy ruchu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na znak STOP. Zatrzymanie pojazdu musi być całkowite i nastąpić we właściwym miejscu – wyznaczonym linią lub takim, które umożliwia obserwację drogi. Zlekceważenie znaku STOP czy nawet toczenie się pojazdu zamiast zatrzymania przerywa egzamin.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji