NowościAktualnościDuża zmiana w polskich tablicach rejestracyjnych. Odczują ją miliony kierowców!

Duża zmiana w polskich tablicach rejestracyjnych. Odczują ją miliony kierowców!

W puli wykorzystywanych w Polsce numerów rejestracyjnych powoli zaczyna brakować dostępnych kombinacji. Szykuje się zatem rewolucja – największe miasta otrzymają zupełnie nowe wyróżniki.

Obowiązujący obecnie system białych tablic rejestracyjnych pojawił się w Polsce z początkiem maja 2000 roku. Od tego czasu niemal wszystkie powiaty wydawały kolejne kombinacje numerów rozpoczynające się od tych samych 2 lub 3 liter, zwanych wyróżnikiem. Wyjątek stanowi Warszawa, gdzie przeznaczono odrębną numerację dla każdej z dzielnic.

Po 22 latach zasoby przewidziane dla największych polskich miast zaczęły się powoli wyczerpywać. Mowa przede wszystkim o Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, dla których przeznaczone zostały zupełnie nowe wyróżniki literowe. Oznacza to, że niedługo z wydziałów komunikacji znikną znane wszystkim od lat numery KR, PO oraz DW.
Jako pierwszą zmiana objęła stolicę Małopolski, gdzie już w 2015 roku przeznaczono rejestracje rozpoczynające się od liter KK dla motocykli i ciągników. Na początku bieżącego miesiąca ten sam wyróżnik trafił wreszcie na tablice samochodowe, po definitywnym zakończeniu wydawania kolejnych zasobów KR.

Z kolei w Poznaniu dobrze wszystkim znane tablice PO będą jeszcze wykorzystywane przez najbliższych kilka miesięcy. Nowy wyróżnik przyznany miastu to PY i podobnie jak w przypadku Krakowa jest on już od dawna wydawany na motocykle, a także ciągniki. Niedługo zmiana dotknie również tablic samochodowych.

Niewiele wolniej od Krakowa wydawane są tablice rejestracyjne we Wrocławiu. W miejsce DW, na tablicach dla motocykli i ciągników pojawił się w 2018 roku wyróżnik DX. W najbliższym czasie ma on również trafić na wszystkie rejestracje samochodowe.
Tak poważne zmiany powinny w każdym z miast zapewnić wystarczalność nowych tablic rejestracyjnych na wiele kolejnych lat. Początkowo wszystkie numery wydawane będą w schemacie 2 litery i 5 cyfr.

Wrocław DX
Wymienione wyżej nowe wyróżniki już od kilku lat wydawane są na tablicach dla motocykli/ciągników i motorowerów. Przykładowo: zasób DX pojawił się w 2018 r.

Polecamy uwadze:

Polskie tablice rejestracyjne – skróty i wyszukiwarka numerów w Polsce

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji