NowościAktualnościBezpieczny wyjazd na święta. O tym musisz pamiętać!

Bezpieczny wyjazd na święta. O tym musisz pamiętać!

Przed nami okres świątecznych wyjazdów. Eksperci radzą, jak przygotować się do podróży. Sprawdź szczegóły.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne święta będą wyglądać inaczej. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami zaleca się, aby przy wigilijnym stole spotkać się w mniejszym gronie niż zwykle. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z podróży. Wiele osób planuje w te dni wrócić do domu i odwiedzić bliskich. Dlatego razem z Ekspertami ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault podpowiadamy, co należy zrobić, aby bezpiecznie dojechać do celu.

Przed wyjazdem na święta warto zweryfikować stan swojego auta – dokładnie tak samo jak przed każdą dalszą podróżą. Przed wyruszeniem w trasę powinniśmy m.in. sprawdzić światła, ciśnienie w oponach oraz poziom płynów. Dobrze jest wyposażyć się także w zapasowe żarówki czy – biorąc pod uwagę obecną porę roku – skrobaczkę do szyb i szczotkę do odśnieżania. Więcej na ten temat: Jak przygotować samochód do wyjazdu? Co ze sobą zabrać?

„Pośpiech jest wrogiem bezpiecznej jazdy, dlatego wyjazd należy zaplanować, przyjmując realistyczne założenia. Do czasu podróży trzeba wliczyć postoje – absolutne minimum pozwalające kierowcy zachować koncentrację w czasie jazdy to kilkanaście minut odpoczynku raz na 2-3 godziny. Jeżeli czeka nas dłuższa droga, powinniśmy też uwzględnić przerwy na jedzenie, ponieważ spożywanie posiłków podczas prowadzenia auta powoduje niebezpieczne rozproszenie uwagi” – mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przy planowaniu trasy warto również uwzględnić większe natężenie ruchu w okresie świątecznym oraz warunki drogowe, np. ryzyko wystąpienia opadów śniegu czy śliskiej nawierzchni. To czynniki, które mogą znacząco wydłużyć naszą podróż.

Przygotowując się do świąt, często zapominamy o odpowiednim odpoczynku, a jest on niezbędny do bezpiecznego prowadzenia samochodu. Według badań dorosły potrzebuje od 7 do 9 godzin snu i należy o to zadbać zwłaszcza przed wyjazdem. W przeciwnym razie możemy odczuwać wynikające z niewyspania poirytowanie, problemy z koncentracją i spowolnienie czasu reakcji. W skrajnym przypadku możemy nawet zasnąć za kierownicą, co jest szczególnie groźne.

Eksperci ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault zwracają także uwagę na kwestię pakowania bagaży i prezentów. Należy równomiernie rozłożyć ciężar w bagażniku, pamiętając przy tym, aby najcięższe i największe rzeczy układać jak najbliżej oparcia tylnej kanapy. Pilnujmy również, żeby nie przewozić żadnych przedmiotów luzem w kabinie, ponieważ podczas nagłego hamowania mogą one z dużą siłą uderzyć w kierowcę czy pasażera i spowodować obrażenia. Dodatkowe niebezpieczeństwo wiąże się z umieszczaniem przedmiotów na półce bagażnika, ponieważ w ten sposób ogranicza się widoczność do tyłu.

Zobacz również:

Jak uniknąć poślizgu? Co zrobić, gdy auto wpadnie w poślizg?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji