NowościAktualności219 km/h na autostradzie kosztowało go 5000 zł i utratę "prawka"

219 km/h na autostradzie kosztowało go 5000 zł i utratę „prawka”

Kolejni kierowcy przekonują się, że szybka jazda po polskich drogach może być bardziej kosztowna, niż przewiduje taryfikator. Wystarczy, że sprawa trafi do sądu.

Ruch na wielu odcinkach polskich dróg ekspresowych i autostrad jest na tyle mały, że niektórzy kierowcy pozwalają sobie na bardzo szybką jazdę. Czasami kończy się ona spotkaniem z policją.

W październiku 2018 roku policjant z Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy policji pełnił służbę wraz z funkcjonariuszem Straży Granicznej w nieoznakowanym radiowozie z videorejestratorem na drodze krajowej S3. Został wyprzedzony przed kierowcę Ferrari, które poruszało się z dużą prędkością. Policjant ruszył za sportowym autem, a gdy tylko było to możliwe wykonał pomiar – wykazał on prędkość 200 km/h. Zanim udało się zatrzymać Ferrari do kontroli, jego kierowca jeszcze przyspieszył – drugi pomiar pokazał aż 219 km/h. Policjant natychmiast podjął próbę zatrzymania kierowcy łamiącego przepisy.

Ferrari na autostradzie

Po zatrzymaniu poinformował kierującego, że otrzyma 20 punktów karnych. Funkcjonariusz sporządził wniosek o ukaranie kierującego i sprawa trafiła do sądu rejonowego. W trakcie sprawdzania kierującego w policyjnych bazach danych okazało się, że ma on na swoim koncie wiele wykroczeń w ruchu drogowym, a ponadto mężczyzna miał zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych, dlatego nie mógł już wsiąść za kierownicę, a dalszą jazdę kontynuowała pasażerka.

Redakcja poleca: Jak negocjować z policjantem przy popełnieniu wykroczenia?

Po rozpoznaniu sprawy sąd uznał kierującego winnym popełnienia wykroczeń i wydał w stosunku do obwinionego wyrok nakazowy, wymierzając mu 1000 złotych grzywny oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego. Kierujący złożył odwołanie do sądu okręgowego. Podczas posiedzenia i w obecności policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego w roli oskarżyciela, są utrzymał w mocy zaskarżony wyrok i zasądził grzywnę w wysokości 5000 złotych oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji