PoradyPoradyWirtualny alkomat i dokładny alkomat online - TEST

Wirtualny alkomat i dokładny alkomat online – TEST

Wirtualny alkomat oblicza, po jakim czasie od spożycia alkoholu można wsiąść za kierownicę. Wystarczy podać ilość i rodzaj spożytego trunku. Nasz test wykazał, że alkomaty online są dokładne.

W Polsce obowiązują jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów w zakresie karania za jazdę po spożyciu alkoholu. Już jego niewielka zawartość w wydychanym powietrzu (0,2-0,5 promila) oznacza poważne problemy (grzywnę w wysokości do 5000 zł i okresowy zakaz prowadzenia pojazdów). Dobre samopoczucie czy brak objawów kaca nie oznacza, że jest się trzeźwym! W organizmie nadal mogą pozostawać resztki spożytego wcześniej alkoholu – wielu kierowców popada w konflikt z prawem podczas porannych kontroli trzeźwości.

Zobacz także: Test 10 alkomatów

Dopuszczalna granica według polskiego prawa to 0,2 promila. Wynik z przedziału 0,2 do 0,5 promila jest wykroczeniem. Powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu to już przestępstwo karane nawet pozbawieniem wolności. Jeśli kierowca nie ma pewności czy może bezpiecznie wsiąść za kierownicę, dla własnego dobra powinien sprawdzić stan swojej trzeźwości. Można to zrobić na najbliższym posterunku policji. Alternatywą są jednorazowe alkomaty – dostępne przez internet, na stacjach paliw czy w supermarketach za 4-10 zł/szt. Mimo że niedrogie i jednorazowe, chemiczne alkomaty są bardzo dokładne. Przy użyciu zgodnym z instrukcją mają 99% dokładności. Kto może pozwolić sobie na wydanie przynajmniej 600-1000 zł może pomyśleć o zakupie dobrego alkomatu.

Wirtualny alkomat. Aplikacja do sprawdzania trzeźwości

Wirtualny alkomat
Wirtualny alkomat szacuje zawartość alkoholu w organizmie na podstawie ilości wypitego trunku, czasu od jego spożycia oraz wzrost, masę, wiek i płeć spożywającego. Wynik jest obliczany na podstawie uniwersalnego wzoru o skuteczności potwierdzonej na przestrzeni lat.

Trzeźwość można sprawdzić także bezpłatnie i bez wychodzenia z domu, korzystając z aplikacji lub kalkulatorów znajdujących się na stronach internetowych. Tzw. alkomaty online można uruchomić zarówno na tablecie/komputerze, jak i na smartfonie po zainstalowaniu darmowej aplikacji (np. Smart Alcohol Test na iOS). Kalkulatory promili online wyliczają stężenie alkoholu w oparciu o kilka podstawowych algorytmów, takich jak płeć, waga, czas od rozpoczęcia picia i ilość oraz stężenie spożytego alkoholu. Nie uwzględniają jednak wielu innych kluczowych parametrów, czyli kondycji organizmu, ilości przespanych godzin lub poziomu nawodnienia organizmu, dlatego podawane wyniki powinno się traktować z dystansem. Zaznaczają to nawet sami producenci w opisach swoich testerów. Nie bez znaczenia jest też poprawność podanych informacji (chociażby sprawdzenie zawartości alkoholu w wypitym piwie).

Czy alkomaty online są dokładne? Jaki jest błąd wskazań wirtualnego alkotestu?

W naszym teście wzięło udział dwóch mężczyzn (szczupły i tęższy), którzy przez 2 godziny wypili po 0,2 l wódki. Następnie co godzinę byli badani profesjonalnym alkomatem Alkohit X100, którego również używa policja. Jego wskazania były porównywane z wynikami z czterech darmowych wirtualnych alkomatów: alkomatysklep.pl, ilemogewypic.pl, kazdypromil.pl oraz aplikacji na smartfon Smart Alcohol Test.

Najlepszy alkomat online - test skuteczności
Wirtualne alkomaty szacują stężenie alkoholu we krwi ze sporym marginesem bezpieczeństwa. Informacja nie będzie jednak prawidłowa, jeżeli kierowca nie poda precyzyjnych danych na temat ilości wypitych trunków i zawartości alkoholu w nich.

Im mniejsza waga tym większy błąd wirtualnego alkomatu

Wirtualny alkomat - dokładność
Im szczuplejsza osoba, tym wyniki podawane przez wirtualny alkomat były obarczone wyższym błędem.

Bezpośrednio po skończeniu picia u szczupłego mężczyzny (22 lata, 180 cm, 75 kg) prawdziwy alkomat wskazał 0,5 promila. Wszystkie kalkulatory online mocno zawyżyły wynik, wskazując 0,7, 0,8 lub nawet 1,1 promila alkoholu. Wraz z kolejnymi godzinami wskazania malały równomiernie. Według alkomatu policyjnego całkowite usunięcie alkoholu nastąpiło po 5 godzinach, a najbardziej zawyżającego (kazdypromil.pl) – dopiero po 10 godzinach.

Wyższy wzrost i większa waga zmniejszają błąd alkomatu online

Wirtualny alkomat - skuteczność i dokładność (test)
W przypadku tęższych osób alkomaty internetowe precyzyjniej liczą zawartość alkoholu we krwi. Margines bezpieczeństwa wciąż jest jednak zachowany.

W przypadku drugiego testującego (27 lat, 187 cm, 110 kg) pomiary były bardziej wyrównane, ale serwis kazdypromil.pl ponownie wskazał najwyższy wynik – o blisko 0,3 promila większy od wyświetlanego przez profesjonalny alkomatu. Zmieszczenie się w akceptowalnej normie 0,2 promila w rzeczywistości wymagało upływu 3 godzin, a według darmowych kalkulatorów powyżej czterech.

Błąd wskazań wirtualnego alkomatu. Bezpieczne zawyżenie wyników

Alkomaty online szacują zawartość alkoholu na podstawie wzorów z różnie ustalonymi parametrami, co sprawia, że informacje o zawartości alkoholu we krwi nie są identyczne. Żaden z testowanych wirtualnych testerów trzeźwości nie oszukał kierowcy. Wręcz przeciwnie. Wyniki były zawyżone i posiadały duży margines błędu – czasami sugerowały wsiadanie za kierownicę po 2-5 godzinach od faktycznego osiągnięcia trzeźwości. Bufor bezpieczeństwa może się zmniejszyć, jeżeli alkohol był spożywany na pusty żołądek lub przez zmęczoną osobę. Warto także pamiętać, że kluczowy wpływ na wiarygodność wyniku wskazywanego przez wirtualny alkomat ma podanie rzetelnej informacji o ilości wypitego alkoholu i jego stężenia. Jeżeli jej nie pamiętamy, dla własnego dobra warto zaokrąglić ją w górę.

Aktualizacja: 14 grudnia 2018

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji