PoradyPoradyWinieta: Rumunia 2024. Jak i gdzie kupić, mapa płatnych dróg

Winieta: Rumunia 2024. Jak i gdzie kupić, mapa płatnych dróg

Rumunia wzorem innych krajów wprowadziła system elektronicznych winiet. W 2024 r. winietę na Rumunię najłatwiej kupić przez internet. Na jakich drogach jest wymagana?

Położony niemal w sercu Europy kraj staje się coraz bardziej ciekawą propozycją na letni wyjazd. Nie brakuje tu zabytków i fantastycznych dróg, ceny wciąż są umiarkowane lub niskie, a liczba turystów w wielu regionach – ograniczona. Kto wyjeżdża autem, musi kupić winietę na drogi Rumunii.

Droga Transfogarska - polnocna strona
Miesięczna winieta na drogi Rumunii kosztuje tyle, co w Alpach przyszłoby zapłacić za przejazd tak malowniczą serpentyną. Kto nie lubi płacić za winiety, może więc potraktować ją jak bilet na słynną Drogę Transfogarską.

Rumunia – mapa płatnych dróg

Kierowcy są przyzwyczajeni, że w wielu krajach świata winiety są przepustką do jazdy po wybranych płatnych drogach. Podobnie jest w Rumunii, przy czym płatne są nie tylko autostrady i drogi ekspresowe, ale również drogi krajowe (oznaczone symbolem E szlaki tranzytowe, główne drogi krajowe oraz drogi krajowe drugiej kategorii). W związku z tym omijanie opłaty jest praktycznie niemożliwe – nie udało się nam nawet znaleźć mapy płatnych i bezpłatnych dróg. Na szczęście zaakceptowanie tego stanu rzeczy ułatwiają relatywnie niskie, na tle innych państw, ceny winiet na Rumunię.

Co równie ważne, sam zakup e winiety Rumunia 2024 nie jest trudny – można to zrobić przez internet, na stronie www.roviniete.ro lub na stronie www.e-rovinieta.ro. Oba serwisy mają identyczne ceny, są przejrzyste i łatwe w obsłudze, a www.e-rovinieta.ro jest dostępna także w polskiej wersji językowej, co ułatwia dokonanie zakupu (mimo że tłumaczenie na polski jest tylko częściowe). Z kolei www.roviniete.ro za ok. 28 zł (29 lej) proponuje dokupienie opcjonalnego assistance, które ma obejmować interwencję w przypadku braku paliwa, przebicia opony, rozładowania akumulatora oraz holowania w promieniu 200 km.

Przewodnik na stronie www.e-rovinieta.ro przypomina, że winieta na Rumunię staje się aktywna dopiero w momencie zaksięgowania pieniędzy na stronie operatora, a nie w chwili zlecenia przelewu w systemie zakupowym. Trwa to od kilku minut (płatność kartą) do jednego dnia (przelew). Operator przypomina, że na drogi Rumunii nie należy ruszać, jeżeli nie dostaniemy potwierdzenia wykupienia winiety mailem lub SMS-em.

Winieta dla aut osobowych i kamperów (Rumunia 2024)

Winieta Rumunia 2024 – cena winiety dla auta osobowego
Rodzaj winiety Cena
Tygodniowa (7 dni) 16,9 zł (14,93 lej)
Miesięczna (30 dni) 39,4 zł (34,83 lej)
Kwartalna (90 dni) 73,2 zł (64,68 lej)
Roczna 157,7 zł (139,31 lej)

Czy w Rumunii są wymagane winiety?

W Rumunii zwolnieni z konieczności kupowania winiet są motocykliści. Użytkownicy samochodów muszą kupić winietę, by móc legalnie jeździć po płatnych drogach. Teoretycznie winietę można kupić po wjechaniu do Rumunii, np. na stacji paliw. Trzeba jednak mieć świadomość, że wjeżdżając do Rumunii raczej będziemy podróżowali płatnym odcinkiem, więc jesteśmy potencjalnie narażeni na karę.

Rumunia – kary za brak winiety

W przypadku kontroli i braku winiety można spodziewać się mandatu o równowartości kilkuset złotych. Na tle innych krajów nie jest to wysoka kwota. Ryzyko wpadki nie jest jednak marginalne, bo drogi są monitorowane przez system kamer, o czym informują znaki. Maksymalna kara za brak winiety sięga ok. 4300 zł. Przewidziano ją dla kierowców pojazdów, dla których winiety są najdroższe, czyli ciężarówek.

Elektroniczna winieta za przejazd mostem Fetești

Kto zamierza podróżować w stronę Konstancji rumuńską autostradą A2 z Bukaresztu do Konstancji musi zakupić dodatkową winietę na przejazd 2,6-kilometrowym mostem między miejscowościami Cernavodă oraz Fetești. Można to zrobić na stronie www.taxadepod.ro lub www.e-rovinieta.ro.

Winieta Rumunia 2024 – cena winiety na most Fetești
Rodzaj winiety Cena
Na 1 przejazd 14,7 zł (13 lej)
Na 2 przejazdy 29,4 zł (26 lej)
Na 20 przejazdów 235,3 zł (208 lej)

Winieta na przejazd mostem jest ważna przez rok od zakupu. Jeżeli przejedziemy przez most bez zakupionej winiety, bez żadnych konsekwencji możemy to zrobić do godz. 24.00 kolejnego dnia po skorzystaniu z przeprawy.

Data aktualizacji: 2 stycznia 2024 roku

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji