NowościAktualnościPociąg „Słoneczny” 2024. Szybciej i taniej nad morze

Pociąg „Słoneczny” 2024. Szybciej i taniej nad morze

Jak co roku, przez całe wakacje nad morze będzie można wygodnie dotrzeć pociągiem „Słonecznym”. Oto najważniejsze informacje na jego temat.

Pociąg może być dobrą alternatywą dla auta na wakacyjny wyjazd. Zazwyczaj rozważają go osoby wybierające się na urlop w pojedynkę lub we dwójkę (wtedy bilety wychodzą taniej od paliwo w obydwie strony) albo nie mające zapewnionego parkingu w miejscu, gdzie zarezerwowali nocleg (wbrew pozorom, brak miejsca postojowego na samochód wcale nie należy do rzadkości). Nowości nie stanowią także korki na trasie, jak i w miejscowości będącej celem podróży. Dlatego wciąż nie słabnie zainteresowanie dogodnym połączeniem kolejowym np. nad Bałtyk. Takowe co roku uruchamiają Koleje Mazowieckie, nazywane pociągiem „Słonecznym”. Dokąd on jedzie i ile kosztuje bilet? Jaki jest rozkład jazdy „Słonecznego”?

Pociąg „Słoneczny” – trasa

Pociąg „Słoneczny” jest jednym z wielu okresowo uruchamianych połączeń w porze letniej przez przewoźników kolejowych. To inicjatywa działających na terenie województwa mazowieckiego Kolei Mazowieckich, zatem jest to oferta skierowana przede wszystkim do mieszkańców tego regionu. „Słoneczny” od samego początku, czyli już od wakacji 2005 roku (z przerwą w okresie pandemii), kursuje z Warszawy do Ustki, po drodze „zahaczając” o Trójmiasto. Zabiera pasażerów z trzech głównych stacji stolicy (Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia) i rusza w drogę nad morze, zatrzymując się na następujących stacjach:

 • Legionowo
 • Nowy Dwór Mazowiecki
 • Nasielsk
 • Ciechanów
 • Mława Miasto
 • Działdowo
 • Iława Główna
 • Prabuty
 • Malbork
 • Tczew
 • Gdańsk Główny
 • Gdańsk Wrzeszcz
 • Gdańsk Oliwa
 • Sopot
 • Gdynia Główna
 • Wejherowo
 • Lębork
 • Słupsk
 • Ustka.

Chociaż „Słoneczny” celowany jest głównie w turystów spędzających urlop nad Bałtykiem, mogą go również rozważyć osoby planujące wyjazd na Mazury (w okolice Iławy/Ostródy) lub nawet chcące zrobić sobie jednodniowy „wypad” np. na zamek w Malborku.

Pociąg „Słoneczny”. Kiedy kursuje?

„Słoneczny” w 2024 roku po raz pierwszy wyruszy w podróż nad morze w sobotę po zakończeniu roku szkolnego, czyli 22 czerwca. Będzie jeździł codziennie (7 dni w tygodniu) przez całe wakacje, aż do 1 września 2024 roku. Na każdy dzień zaplanowano kurs z Warszawy do Ustki oraz kurs powrotny, z Ustki do Warszawy (obydwa przez Trójmiasto). Pociąg ze stolicy odjedzie codziennie o 6:40 i o 9:55 będzie już w Gdańsku (Głównym), o 10:13 – w Sopocie, a o 10:21 – na stacji Gdynia Główna. Około 2 godziny później (ok. 12:22) zamelduje się w Ustce. Podróż do Trójmiasta zajmie tym samym ok. 3,5 godziny, a do Ustki – 5,5 godziny, a zatem mniej niż samochodem (o ile podróżujemy przepisowo).

Ustka
W związku z wciąż trwającą budową trasy S7, z Warszawy do Trójmiasta (i Ustki) szybciej dojedziemy pociągiem niż samochodem.

Pociąg każdego dnia pozostanie w Ustce do 14:03, po czym rozpocznie drogę powrotną do Warszawy. O 15:57 pojawi się w Gdyni, o 16:09 – w Sopocie, a o 16:13 na stacji Gdańsk Oliwa. Na pierwszą stację w stolicy (Warszawa Wschodnia) wjedzie o 19:28, na kolejną (Warszawa Centralna) – o 19:36, a na ostatnią (Warszawa Zachodnia) – o 19:42.

Pociąg „Słoneczny BIS”. Szybkie połączenie Warszawy z Trójmiastem

W ramach uzupełnienia pociągu „Słonecznego”, Koleje Mazowieckie uruchomią także połączenie „Słoneczny BIS” na skróconej trasie z Warszawy do Trójmiasta. Będzie dla niego obowiązywał inny rozkład jazdy, gdyż pociąg wyruszy ze stolicy o 10:55 (Warszawa Zachodnia), a na stacji Gdynia Główna pojawi się o 14:48 (przedtem zatrzyma się na tych samych stacjach, co standardowy „Słoneczny”). Drogę powrotną z Gdyni rozpocznie o 18:45 i o 22:10 zamelduje się na stacji Warszawa Zachodnia.

Pociąg „Słoneczny BIS” wyjedzie jednak na tory tylko w dwóch terminach, w których spodziewany jest zwiększony ruch podróżnych:

 • 6 i 7 lipca 2024 r. (festiwal Open’er);
 • 15 i 18 sierpnia 2024 r. (długi weekend sierpniowy).

Pociąg „Słoneczny” – bilety, cena

Ceny biletów normalnych na pociąg „Słoneczny” prezentują się następująco:

 • bilet normalny: 60 zł (Warszawa-Trójmiasto), 75 zł (Warszawa-Ustka)
 • bilet uczniowski: 37,80 zł (Warszawa-Trójmiasto), 47,25 zł (Warszawa-Ustka)
 • bilet studencki: 29,40 zł (Warszawa-Trójmiasto), 36,75 zł (Warszawa-Ustka).

Cena obejmuje przejazd piętrowymi wagonami klimatyzowanymi, dostosowanymi dla osób z niepełnosprawnością. W środku znajdują się przewijaki dla niemowląt i stojaki na rowery. W ramach biletu można bezpłatnie zabrać ze sobą psa lub rower.

Jeśli chcemy pojechać „Słonecznym” na krótszej trasie lub między innymi miastami, cena biletu uzależniona jest od odległości między stacją początkową i końcową. Stawki (wraz z obowiązującymi ulgami) znajdują się załączniku na stronie sloneczny.mazowieckie.com.pl zawierającym warunki oferty specjalnej na przejazd pociągiem „Słoneczny” i „Słoneczny BIS”.

Inna oferta specjalna dotyczy przejazdu między Ustką a Gdynią. Korzystając z niej można przejechać tą trasę za 27 zł (bez ulg), natomiast taryfa minimalna (do 20 km, czyli mniej więcej tyle, co z Ustki do Słupska) wynosi zaledwie 7 zł. Szczegóły znajdują się w załączniku „Warunki oferty specjalnej na przejazd pociągiem Słoneczny na odcinku Gdynia Główna – Ustka” na tej samej stronie.

Pociąg „Słoneczny”. Gdzie kupić bilet?

Koleje Mazowieckie oferują wiele możliwości zakupu biletu na pociąg „Słoneczny”. Można to zrobić tradycyjnie, tj. w kasach biletowych, w biletomatach, na stronie bilety.mazowieckie.com.pl lub u kierownika pociągu w dniu przejazdu. Istnieje też możliwość zakupu biletu w aplikacjach mobilnych KM, SkyCash i mPay. Przedsprzedaż biletów rozpocznie się 16 czerwca 2024 r.

Redakcja poleca:

Więcej na temat Pociągu „Słonecznego” (m.in. szczegółowy rozkład jazdy)

Zwrot biletu PKP. Co warto wiedzieć?

Źródła zdjęć: Koleje Mazowieckie, materiały własne

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji