NowościAktualnościNowe tablice rejestracyjne. Nie każdy może je dostać!

Nowe tablice rejestracyjne. Nie każdy może je dostać!

Od niedawna na polskich drogach można spotkać nowe tablice rejestracyjne zaczynające się od litery A. Sprawdź, co to za rejestracje.

1 maja 2000 roku wprowadzono w Polsce nowy wzór tablic rejestracyjnych, który obowiązuje do dziś. To nie jest jednak tak, że przez te 24 lata nic się nie zmieniło – system ewoluował i rozwijał się, stopniowo dochodziły kolejne rodzaje tablic, jak profesjonalne czy dla aut elektrycznych. W końcu zaczęło też brakować dostępnych kombinacji znaków i dlatego np. w Poznaniu pojawił się wyróżnik PY w miejsce PO, a w Krakowie – KK zamiast KR.

Problem ten stał się najbardziej widoczny w przypadku tablic zmniejszonych oraz zabytkowych, co nie pozostało bez reakcji ze strony ustawodawcy. W efekcie wprowadzono nowe możliwości tworzenia wyróżników miejsca rejestracji i tym sposobem na ulicach miast zaczęły pojawiać się auta z numerami zaczynającymi się na literę A. Skąd pochodzą takie rejestracje i kto może je otrzymać?

Numer rejestracyjny zaczynający się od litery A oznacza, że pojazd został zarejestrowany w województwie mazowieckim. Na razie próżno jednak szukać standardowych tablic z takim wyróżnikiem – aktualnie jest on wykorzystywany tylko na rejestracjach indywidualnych, zmniejszonych i zabytkowych.

Tablice rejestracyjne na literę A
Wyróżnik A można obecnie spotkać na tablicach indywidualnych, zmniejszonych i zabytkowych.

Na zwykłych tablicach rejestracyjnych litera A ma szansę zagościć dopiero w perspektywie najbliższych paru lat. Najwcześniej takie rejestracji pojawią się na warszawskim Mokotowie – wyróżnik WE ustąpi miejsca nowemu AE. Żeby jednak tak się stało, najpierw musi zabraknąć innych kombinacji znaków, czyli po dojściu do numeru WE 9YY99.

Warto też dodać, że litera A nie jest jedyną nowością na tablicach rejestracyjnych. W tym samym czasie wprowadzono także nowe wyróżniki dla innych województw:

  • I – dla województwa śląskiego
  • J – dla województwa małopolskiego
  • M – dla województwa wielkopolskiego
  • V – dla województwa dolnośląskiego
  • X – dla województwa pomorskiego
  • Y – dla województwa podkarpackiego

Więcej na temat tablic rejestracyjnych:

Polskie tablice rejestracyjne – kompendium wiedzy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji