PoradyPoradyHatchback – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Hatchback – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Samochody z nadwoziem typu hatchback należą do najpopularniejszych na polskim rynku. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.

Przed zakupem nowego (lub pierwszego) samochodu należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami – jednym z nich jest rodzaj nadwozia. Na rynku dostępne są m.in. sedany, kombi, czy hatchbacki. Skupmy się na tym ostatnim – czym dokładnie jest i jak wygląda hatchback?

Hatchback – co to, jak wygląda?

Hatchback jest jednym z najpopularniejszych rodzajów nadwozia na świecie. Kierowcy wybierają samochody tego typu przede wszystkim ze względu na kompaktowe rozmiary i funkcjonalność. Auta z tym nadwoziem występują w wersji trzydrzwiowej i pięciodrzwiowej. Nieparzysta wartość wynika z tego, że do drzwi zaliczana jest także klapa bagażnika, która otwiera się razem z szybą, zatem można uznać ją jako dodatkowe wejście.

Ze względu na małe rozmiary pojazdów z tym nadwoziem nadają się one szczególnie dla mieszkańców miast. Takie samochody sprawdzą się na zatłoczonych ulicach oraz będą wygodniejsze przy parkowaniu. Jako przykłady typowych hatchbacków można wskazać takie modele, jak Volkswagen Golf, Ford Focus, czy Toyota Yaris. Cieszą się one sporym zainteresowaniem na polskim rynku, ponieważ dzięki swoim niewielkim gabarytom i wygodzie wybierane są przez wiele osób na pierwsze auto w życiu.

Hatchback a inne rodzaje nadwozia

Nie wszyscy są świadomi różnic między konkretnymi rodzajami nadwozia, a dobrze je znać w trakcie szukania nowego auta. Dla jednego kierowcy najlepszym wyborem będzie hatchback, a ktoś inny będzie wolał samochód typu sedan, kombi, czy liftback. Jakie są różnice między tymi rodzajami nadwozia?

  • Hatchback a sedan. Samochody typu sedan oferują zwykle więcej miejsca niż hatchbacki, zatem będą one wygodniejsze dla osób podróżujących w większym gronie na dłuższych trasach. Sedan odznacza się także trójbryłowym nadwoziem z wydzielonym bagażnikiem, podczas gdy hatchbacki mają dwubryłowe nadwozie i zapewniają swobodny dostęp do kufra z wnętrza auta. Poza tym różnicę widać w samej estetyce, sedan jest uważany za bardziej elegancki i prestiżowy rodzaj nadwozia.
  • Hatchback a kombi. W porównaniu z autem typu hatchback, kombi jest dłuższe i ma większy bagażnik. Wyróżnia go charakterystyczny, wydłużony tył z dodatkowymi oknami w przedziale bagażowym. Ze względu na rozmiary samochody z tym nadwoziem są często trudniejsze w parkowaniu, ale za to bardziej funkcjonalne dla rodzin z dwójką lub trójką dzieci.
  • Hatchback a liftback. Liftback wygląda jak połączenie hatchbacka z sedanem. W przeciwieństwie do hatchbacka, liftback odznacza się bardziej pochyloną tylną szybą (tak jak sedan), która dodatkowo unosi się razem z klapą bagażnika. Dzięki temu, podobnie jak w hatchbacku, dostęp do kufra jest łatwiejszy.

Podsumowując, samochody typu hatchback są niewielkich rozmiarów i dlatego szczególnie dobrze sprawdzają się w mieście. Można je kupić w wersji trzy- lub pięciodrzwiowej, zatem sprawdzą się zarówno w roli auta dla singla, jak i całej rodziny.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji