Garaż na własność 03

Przepisy przekształcające użytkowania wieczyste we własność dotyczą nie tylko właścicieli mieszkań i domów, ale i garaży oraz miejsc parkingowych. Zapłacą oni mniejszą stawkę, niż pierwotnie zakładała ustawa i otrzymają podobną bonifikatę jak w przypadku gruntu pod mieszkaniem.

Od początku 2019 roku obowiązuje ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe we własność. Likwidacja użytkowania wieczystego dotyczy również dotychczasowych dzierżawców terenów należących do samorządów lub Skarbu Państwa, na których zostały zbudowane garaże lub miejsca parkingowe. Mimo że nowe przepisy obowiązują dopiero od kilku tygodni, ponownie zostały zmienione.

Opłata za przejęcie na własność gruntu

Roczne opłaty za użytkowanie wieczyste zostały zastąpione roczną opłatą przekształceniową, ta będzie pobierana przez 20 lat od dnia przejęcia gruntu. Do tej pory stawka wynosiła 3% wartości nieruchomości. Teraz opłaty za grunty z garażami lub miejscami postojowymi obniżono do 1%. Mało tego – samorządy, które pod koniec ubiegłego roku, czyli tuż przed wejściem w życie nowych przepisów, zaczęły podwyższać opłaty za użytkowanie wieczyste, nie będą mogły wprowadzić nowych stawek.

Kto otrzyma bonifikatę, a kto nie?

Zmiany dotyczą także przyznawania bonifikat za jednorazowe uiszczenie opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Obligatoryjnie zostanie ona przyznana tylko właścicielom nieruchomości należących do Skarbu Państwa – wg ustawy jest to 60%. Samorządy mogą, ale nie muszą udzielać bonifikat na użytkowanie wieczyste swoich gruntów. Jeśli jednak zdecydują się przyznać rabat większy niż ustawowe 60%, do tej wysokości automatycznie dostosuje się również wojewoda zarządzający nieruchomościami Skarbu Państwa.

Garaż na własność 01
Bonifikata przekształceniowa obligatoryjnie obejmie garaże i miejsca postojowe zbudowane tylko na gruntach Skarbu Państwa.

Wciąż nie wyjaśniono jeszcze jednej kwestii – przejęcia na własność garaży lub miejsc parkingowych znajdujących się na innej działce niż grunt pod budynkiem mieszkalnym. Realizacja przekształcenia użytkowania wieczystego i udzielenie bonifikaty we własność będzie wtedy zależała od interpretacji danego urzędnika.

Oceny czytelników
[Głosów: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here