Odpowiedni ubiór kierowcy jest istotny dla bezpieczeństwa jazdy. Strój nie powinien utrudniać prowadzenia auta. Dowiedz się więcej na ten temat.

Strój kierowcy ma duże znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zsuwająca się na oczy czapka lub maseczka może ograniczać widoczność, z kolei gruba kurtka może krępować ruchy. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault podpowiadają, jakie ubranie najlepiej sprawdzi się za kierownicą o tej porze roku.

Odpowiednie obuwie

Choć zimą wydaje się to trudne, to jednak kierowcy powinni unikać prowadzenia auta w ciężkich butach z grubą podeszwą. Takie obuwie bardzo utrudniania dobranie odpowiedniej siły, z jaką naciskamy na pedały. Niewłaściwym wyborem są również botki czy kozaki, które usztywniają kostkę, oraz buty na wysokich obcasach, które nie tylko utrudniają wciskanie pedałów, ale także mogą zaczepić się o dywanik.

„Podczas prowadzenia samochodu najlepiej sprawdzą się niekrępujące kostek buty sportowe na równej, płaskiej i nieśliskiej podeszwie. Warto wozić ze sobą taką wygodną parę butów, którą możemy założyć, gdy wsiądziemy do auta” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Uwaga na ograniczenie widoczności

W taką pogodę jak dziś lepiej nie wychodzić z domu bez czapki, jednak lepiej ją zdjąć, gdy wsiadamy za kierownicę. Takie nakrycie głowy może zsunąć się na oczy kierowcy i utrudnić obserwowanie drogi.

Jeżeli to oczywiście możliwe, to w aucie od razu powinniśmy zdjąć również maseczkę ochronną, ponieważ ona też może ograniczać widoczność. Ten problem jest szczególnie znany kierowcom, którzy noszą okulary – maseczka często przyczynia się do zaparowania szkieł.

Rękawiczki

Wnętrze auta, które przez całą noc stało na mrozie lub w nieogrzewanym garażu, nie jest zbyt przyjemnym miejscem, dlatego jeśli nasz samochód nie ma podgrzewanej kierownicy, konieczna może okazać się jazda w rękawiczkach. Należy jednak zrezygnować z tych wykonanych z wełny czy śliskich, sztucznych materiałów, ponieważ utrudnia to pewne trzymanie kierownicy. Najlepiej zdecydować się na rękawiczki ze skóry lub skóry ekologicznej.

Niebezpieczna kurtka puchowa

Gruba kurtka zimowa może ograniczać nasze ruchy i w ten sposób przeszkadzać w prowadzeniu auta. Dodatkowe zagrożenie wiąże się z noszeniem puchowej kurtki, która w zasadzie uniemożliwia prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa.

„Gdy mamy na sobie kurtkę puchową, pasy nie przylegają blisko ciała i w razie kolizji mogą nie być wystarczająco skuteczne w utrzymaniu nas na miejscu. Może wystąpić także zjawisko nurkowania polegające na wyślizgnięciu się pasażera z pasów bezpieczeństwa. Pas biodrowy podjeżdża wtedy na brzuch, co w niektórych przypadkach prowadzi nawet do uszkodzenia organów wewnętrznych” – mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zdjęcie okrycia wierzchniego przed podróżą lub po kilku minutach jazdy, gdy wnętrze samochodu już dostatecznie się ogrzeje i mamy możliwość bezpiecznie zatrzymać się w tym celu.

Zobacz również:

Jedzenie i picie za kierownicą. To może doprowadzić do tragedii!

2 KOMENTARZE

  1. Powinien ubrać się lekko, wygodne półbuty. Ciuchy zimowe i buty zimowe trzymać z tyłu, gdy brak miejsca to w bagażiku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj