1 stycznia 2020 r. pojawi się nowy wzór tablic. Tym razem będą to specjalne rejestracje dla aut elektrycznych i napędzanych wodorem. Nowe tablice będą się wyróżniać czarnymi znakami na zielonym tle.

Od 1 lipca 2018 r. wszystkie pojazdy elektryczne i zasilane wodorem muszą być oznaczone dodatkową nalepką na przedniej szybie, która wskazuje na rodzaj paliwa wykorzystywany do ich napędu. Jednak z dniem 31 grudnia 2019 r. ten obowiązek zostanie zniesiony, a od 2020 r. zamiast naklejki do wyróżnienia aut elektrycznych posłużą specjalne, zielone tablice. Nie należy ich mylić z niedawno wprowadzonymi profesjonalnymi rejestracjami, które charakteryzują się zielonymi znakami na białym tle.

Naklejka do oznaczania aut elektrycznych.

Tablice dla „elektryków” będą miały czarne znaki na zielonym tle oraz co ciekawe, zachowają numerację stosowaną przy zwykłych, „białych” rejestracjach. Prawdopodobnie w każdym powiecie określony przedział numerów rejestracyjnych zostanie zarezerwowany dla pojazdów elektrycznych.

Czy nowe rejestracje faktycznie są potrzebne?

Korzystanie z samochodu elektrycznego lub napędzanego wodorem wiąże się z szeregiem korzyści. Użytkownicy „elektryków” są zwolnieni z opłat za parkowanie w centrach miast, mogą wjeżdżać do wyznaczonych stref czystego transportu oraz korzystać z buspasów. W przypadku tego ostatniego uprawnienia jest jednak pewne zastrzeżenie – zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym wygaśnie ono wraz z końcem 2025 r.

Jednym z przywilejów dla „elektryków” jest możliwość legalnego poruszania się buspasami.

Do tej pory służby miejskie rozpoznawały auta elektryczne i wodorowe na podstawie nalepki na przedniej szybie. Wiązało się to z pewnymi utrudnieniami, np. co w sytuacji, gdy naklejka została zasłonięta przez ulotkę? Albo sposób parkowania uniemożliwia zobaczenie przodu pojazdu? Właśnie te problemy mają rozwiązać nowe tablice.

Czy wymiana tablic będzie obowiązkowa?

Najważniejsza informacja dla właścicieli „elektryków” i samochodów na wodór jest taka, że nie będą oni musieli przerejestrowywać swoich pojazdów. Dotychczasowe rejestracje zachowają ważność. Natomiast nowe, zielone tablice otrzymają auta elektryczne i wodorowe:

  • rejestrowane po raz pierwszy na terenie naszego kraju,
  • przerejestrowane w związku ze zmianą właściciela – jeśli sprzedający i kupujący zamieszkują ten sam powiat, to nowy właściciel będzie mógł zachować dotychczasowy numer rejestracyjny, ale białe tablice będą podlegały obowiązkowej wymianie na zielone,
  • na wniosek właściciela, który zdecydował się na wymianę tablic.
Oceny czytelników
[Głosów: 3 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here