PoradyPoradyZielona naklejka na aucie z Niemiec. Co oznacza?

Zielona naklejka na aucie z Niemiec. Co oznacza?

Samochody sprowadzone z Niemiec mają zwykle w rogu przedniej szyby zieloną naklejkę. Wyjaśniamy, co ona oznacza i do czego służy.

Od września ubiegłego roku auta zarejestrowane w Polsce nie muszą już posiadać naklejki kontrolnej z numerem rejestracyjnym w dolnym rogu przedniej szyby. To spore ułatwienie oraz oszczędność dla kierowców. Dzięki zmianie przepisów nie trzeba bowiem martwić się o wyrobienie nowej nalepki w przypadku uszkodzenia dotychczasowej czy przerejestrowania samochodu, a w kieszeni zostaje 19 zł.

Samochodem na EURO 2024

Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów powszechnie spotyka się pojazdy z zieloną naklejką na szybie i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Pora zatem odpowiedzieć na pytanie, co oznacza taka nalepka na aucie z Niemiec.

Okrągła, zielona naklejka z czarną cyfrą 4 i wydrukowanym lub wypisanym ręcznie numerem rejestracyjnym (tzw. Umweltplakette) informuje, jaką normę emisji spalin spełnia samochód, a także stanowi przepustkę, która pozwala na wjazd do stref ekologicznych w niemieckich miastach. Plakietka jest wydawana bezterminowo, jednak po zmianie numeru rejestracyjnego traci ona ważność.

Kolor nalepki zależy od rodzaju silnika, rocznika auta oraz daty pierwszej rejestracji. Zielona plakietka jest przyznawana samochodom benzynowym zarejestrowanym po 1 stycznia 1993 roku i spełniającym min. normę Euro 1 oraz dieslom zarejestrowanym po 1 stycznia 2006 roku i spełniającym min. normę Euro 4. Dla starszych modeli przewidziano żółte i czerwone naklejki.

Przeczytaj także:

Nowa naklejka na szybę. Za jej brak grozi 500 zł mandatu!

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji