Yugo Koral V8

Yugo Koral z dwoma silnikami V8 i mocą prawie 1000 KM? Choć ten projekt wydaje się absurdalny, ten samochód istnieje naprawdę i w dodatku jest na sprzedaż!

Swego czasu Yugo Koral było całkiem popularne w Polsce, co więcej – w latach 90. niewielka seria tych aut została zmontowana w łódzkim Damisie. Dziś ten model jest już rzadkim widokiem na naszych drogach, a co dopiero w USA. Tak, to nie pomyłka. Małe Yugo było sprzedawane w Stanach Zjednoczonych w latach 1985-1992. W tym czasie ponad 140 tysięcy Amerykanów zdecydowało się na zakup tego jugosłowiańskiego samochodu.

Na Marketplace na Facebooku można znaleźć ogłoszenie z amerykańskim Yugo, wystawionym za… 25 500 dolarów (ok. 100 000 zł). Nie jest to jednak zwykły Koral, tylko prawdziwe monstrum z dwoma potężnymi silnikami V8 upchniętymi w niewielkim nadwoziu.

Bazą dla tego projektu było Yugo Koral z 1986 r. Obecnie już sam wygląd nadwozia zdradza, że nie mamy do czynienia z seryjnym autem. Poszerzona karoseria i koła z Corvette stanowią jedynie zapowiedź tego, co czeka w środku.

Pod maską zamiast oryginalnego benzynowego motoru 1.3 znajdziemy… silnik V8 z Cadillaca Eldorado. Nowa jednostka napędowa ma pojemność 8,2 litra i wytwarza 480 KM. To jeszcze nie wszystko, bo po otwarciu pokrywy bagażnika, w miejscu tylnej kanapy zobaczymy… drugie, identyczne V8!

Yugo Koral V8

Teoretycznie łączna moc tych dwóch „V-ósemek” to ok. 960 KM, ale ponieważ obie jednostki mają wspólny układ chłodzenia, właściciel zaleca delikatne traktowanie tej „bestii” i tylko okazjonalne korzystanie z pełnej mocy. Dlatego na co dzień trzeba się zadowolić jazdą z jednym silnikiem, a drugie V8 uruchamiać wyłącznie w stanie wyższej konieczności.

Więcej o tym szalonym Yugo dowiecie się z poniższego filmiku:

Zobacz również:

Samochody z dwoma silnikami. 10 wyjątkowych aut

Źródło: Motor1

1 KOMENTARZ

  1. To jest zdecydowanie samochód dla wielbicieli klasyków. Wygląd jest bardzo ciekawy, kwadratowy ale mimo wszystko „dynamiczny” kształt samochodu dodaje mu uroku. Kolor pasuje idealnie. Wcale nie dziwi cena za ten samochód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here