Zawracanie na pasie do skrętu w lewo to powszechnie wykonywany manewr w miejskich warunkach, jednak czy jest on zgodny z przepisami? Wyjaśniamy zasady zawracania na skrzyżowaniach.

Dla kierowców jeżdżących po mieście liczne skrzyżowania z różnym układem dróg stanowią codzienność. Ruch na nich jest zazwyczaj sterowany sygnalizacją świetlną, a możliwy kierunek jazdy z zajmowanego pasa określają zarówno strzałki na znakach pionowych, jak i te wymalowane na jezdni. Mimo to istnieją manewry, które wciąż stanowią problem dla niektórych kierujących. Jednym z nich jest zawracanie na skrzyżowaniu z pasa do skrętu w lewo. Czy w takiej sytuacji wolno zawracać? Jeśli tak, to przy spełnieniu jakich warunków? Tłumaczymy obowiązujące przepisy.

Pas do skrętu w lewo jest bardzo często wykorzystywany przez kierowców do zawracania, jednak nie zawsze zgodnie z prawem. Istnieją zarówno skrzyżowania, na których dopuszcza się wykonanie takiego manewru, jak i miejsca, gdzie zawracać nam nie wolno. Kierowcy często nie znają szczegółowych przepisów i popełniają wykroczenie nieświadomie, narażając się na dotkliwy mandat.

Warto zacząć od skoncentrowania się na oznakowaniu poziomym. Zgodnie z par. 87 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych „jazda z pasa ruchu, na którym strzałki są umieszczone, jest dozwolona tylko w kierunku wskazanym strzałką”. Na tej podstawie można określić, że zawracanie na pasie do skrętu w lewo jest możliwe:

  • jeśli namalowana na nawierzchni strzałka prowadzi w lewo (znak P-8b), a dodatkowo kierowca zajmuje skrajny lewy pas,
  • jeśli na jezdni widnieje znak P-8c, czyli strzałka przeznaczoną stricte do zawracania,
  • jeśli na skrzyżowaniu ze światłami znajduje się sygnalizator kierunkowy ze strzałką informującą o możliwości zawrócenia.

A jak sytuacja wygląda w drugą stronę, czyli kiedy nie można zawracać na skrzyżowaniu z pasa do skrętu w lewo? Już wyjaśniamy. Przede wszystkim, możliwość wykonania „nawrotki” w oczywisty sposób wyklucza znak B-23, czyli zakaz zawracania. Jeśli dojeżdżając do skrzyżowania widzimy takie oznakowanie, o zawracaniu nie może być mowy. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy lub nie pamięta, że opisywany manewr jest ponadto wykluczony na skrzyżowaniach, gdzie sygnalizator kierunkowy pokazuje wyłącznie możliwość skręcenia w lewo (jest to zatem tylko strzałka w poziomie). Oczywiście zawracanie nie może się odbyć tam, gdzie do skrętu w lewo wyznaczono co najmniej dwa pasy ruchu, a my nie zajmujemy pasa skrajnego. Przepisy mówią ponadto o zakazie zawracania na moście, w tunelu, na drodze szybkiego ruchu lub jeśli wiąże się to z przekraczaniem podwójnej linii ciągłej.

Redakcja poleca:

Zawracanie i skręcanie w lewo – jak prawidłowo wykonać te manewry?

2 KOMENTARZE

  1. Napiszcie o rodzajach świateł: kolizyjne i bezkolizyjne i na tej podstawie wytłumaczenie zagadnienie kiedy można. Kołomyja w artykule.

  2. To nie prawda,że nie można zawracać jeśli na sygnalizatorze jest strzałaka w lewo.MOŻNA jeśli ta strzałaka jesy odseparowana czyli jet sama poniżej „zestawu głownego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj