Czyszczenie samochodu

Podpowiadamy, za pomocą jakich środków i w jaki sposób umiejętnie zadbać o swoje auto. Oto część pierwsza naszego poradnika – mycie nadwozia.

Gruntowne czyszczenie samochodu nie należy do czynności ani szybkich, ani tanich. Często odświeżenie auta zajmuje nawet cały dzień, a na potrzebne do tego odpowiednie środki czystości wydamy kilkaset złotych. To jednak wciąż taniej niż oddanie auta do punktu detailingu, w którym za usługę zapłacimy nawet 2000 złotych. Jeśli znajdziemy w sobie odrobinę chęci i wygospodarujemy trochę czasu wolnego, wszystko zrobimy sami. Satysfakcji z efektu nie oddadzą żadne pieniądze.

Wysiłek zaprocentuje w przyszłości

Około 200 złotych w zupełności wystarczy na podstawowy zestaw kosmetyków do pielęgnacji samochodu. Zwykle mają długi okres ważności i sporą objętość, dzięki czemu wystarczą nawet na kilka lat. Gruntowne odświeżenie samochodu nie tylko wpłynie na jego estetykę, ale też zabezpieczy lakier przed korozją, ułatwi późniejsze zmywanie brudu i korzystnie wpłynie na późniejszą odsprzedaż – świetnie utrzymane auto znacznie szybciej znajdzie nowego właściciela niż „zapuszczone” lub odświeżone tanim kosztem. W dwóch częściach materiału przybliżymy, jak umiejętnie oczyścić karoserię i wnętrze.

1 Mycie nadwozia i felg

Dokładne umycie karoserii to absolutna podstawa to podjęcia dalszych kroków jej czyszczenia i konserwacji. Dobieramy w tym celu łagodny szampon, a samochód zaczynamy myć od dachu za pomocą gąbki z mikrofibry. Nie polecamy tradycyjnej, bo pozostają w niej ziarenka piasku, rysujące potem lakier. Gąbkę trzeba regularnie prać, najlepiej po każdym myciu. Następnie karoserię osuszamy ręcznikami, również z mikrofibry (nie irchą, ściągaczką i ubraniami).

Nie może być żadnego brudu

Jeśli auto ma stary i trudny do usunięcia brud, trzeba się posiłkować aktywną pianą. Nakłada się ją pianownicą (do kupienia za ok. 100 zł) z roztworem uniwersalnego środka czyszczącego APC. Można go też rozcieńczyć w pojemniku oraz nałożyć na karoserię pędzelkiem – pozwoli to dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Oprócz tego przyda się preparat do czyszczenia smoły i środek usuwający zanieczyszczenia pochodzenia metalicznego (deironizer). Dostępne są też specjalne preparaty do usuwania owadów. Aby łatwiej zeszły, przed myciem warto okryć pas przedni mokrymi ręcznikami lub polać je wodą gazowaną, a także skorzystać z glinki.

Czyszczenie owadów
Czyszczenie z owadów

Czyszczenie felg

Czyszczenie felg
Czyszczenie felg

Jeśli chodzi o mycie felg, trzeba je najpierw zwilżyć, po czym nałożyć preparat do czyszczenia i rozprowadzić go np. szczotką z miękkimi włosami. Można też do tego celu wykorzystać rozcieńczony środek APC. Do dojścia do trudno dostępnych miejsc przyda się pędzelek lub rękawica z mikrofibry.

Oceny czytelników
[Głosów: 0 Średnia: 0]