PoradyPoradyUpał w samochodzie. Jak kierowcy powinni walczyć z upałami?

Upał w samochodzie. Jak kierowcy powinni walczyć z upałami?

Letnie upały szkodzą kierowcom w podobnym stopniu jak alkohol. W jaki sposób z nimi walczyć na co dzień i podczas dalekich wyjazdów?

Najczęściej już w czerwcu rozpoczyna się w Polsce sezon letnich upałów. Ostatnie dni z pewnością „dały w kość” wielu kierowcom, lecz przez wysokimi temperaturami nie „uciekniemy” przede wszystkim w lipcu i sierpniu. Szczególnie męczące bywają upały w krajach południowej Europy, które stanowią popularny wakacyjny kierunek wielu Polaków. Wysokie temperatury bywają bagatelizowane przez kierowców, którzy świadomi własnych umiejętności „za kółkiem” siadają za kierownicę bez żadnego przygotowania. Pół biedy, jeśli mowa o codziennych dojazdach do pracy – żar lejący się z nieba jest najdobitniej odczuwalny się podczas dalekich wyjazdów w miesiącach wakacyjnych. Do tego stopnia, że kierowca podczas upałów może się zachowywać jak… pijany.

Jak upały szkodzą kierowcom?

Niejednokrotnie przeprowadzane badania dowiodły, że wysokie temperatury otoczenia mocno dekoncentrują kierowców – nawet w podobnym stopniu, jakby był w stanie po spożyciu alkoholu. Czym to się objawia? Przede wszystkim opóźnionym czasem reakcji, ale i większą nerwowością i uczuciem senności (zwłaszcza po obfitym posiłku). Wszystkie te czynniki stanowią niebezpieczne połączenie, przyczyniając się do powstawania wypadków drogowych. Jak zatem radzić sobie „za kółkiem” w trakcie upałów?

Metody walki z wysokimi temperaturami – klimatyzacja motywem przewodnim

Nim rozpoczniemy podróż w upalny dzień, dokładnie wywietrzmy samochód, otwierając na oścież wszystkie drzwi i szyby. To jedyny sposób na szybkie pozbycie się gorącego powietrza z wnętrza auta, a przypominamy, że wystarczy 20 minut na pełnym słońcu, by temperatura w środku wzrosła do ok. 60 stopni Celsjusza.

Dopiero po wywietrzeniu najlepiej użyć klimatyzacji, która schłodzi wnętrze mniejszym nakładem sił. Nie ustawiajmy od razu maksymalnie niskiej temperatury, a najlepiej w ogóle tego nie róbmy, by nie doznać szoku termicznego po wyjściu z samochodu na gorące powietrze. Optimum to wartość o ok. 8 stopni niższa od temperatury na zewnątrz (czyli ok. 19-23 stopnie w momencie, gdy na zewnątrz jest w okolicach 30 stopni). W przypadku klimatyzacji manualnych warto ustawić pokrętło mniej więcej w połowie niebieskiego pola. Unikajmy nastawiania nawiewu na twarz i klatkę piersiową, kierując go bardziej na nogi i szybę

Aby szybciej schłodzić wnętrze auta, warto włączyć obieg zamknięty. Wtedy klimatyzacja nie będzie musiała chłodzić rozgrzanego powietrza wpadającego z ulicy, ale to już częściowo schłodzone z wnętrza auta.

Jak używać klimatyzacji, by szybko schłodzić wnętrze auta?

Jak sobie radzić z upałami (2)
Klimatyzacji należy używać z głową i zadbać o zapewnienie jej dogodnych warunków pracy. Wychłodzenie gorącego wnętrza zajmie jej o wiele dłużej, niż gdybyśmy uprzednio je dokładnie wywietrzyli.

Jak sobie radzić z upałami w autach bez klimatyzacji?

Mając już włączoną klimatyzację nie uchylajmy szyb, ponieważ nie tylko pogorszymy skuteczność jej działania, ale i prędzej doprowadzimy do przewiania ciała. W autach nie wyposażonych w klimatyzację bez otwartych szyb nie sposób się obejść, co niesie ze sobą kilka mankamentów – głównie huk przy dużych prędkościach i mimo wszystko niekomfortową temperaturę w środku. Dlaczego wybierając się gdzieś dalej samochodem bez klimatyzacji, podróżujmy rano lub wieczorem (gdy temperatury na zewnątrz są jeszcze akceptowalne) albo wybierajmy drogi lokalne, na których można szerzej uchylić szyby (bez nadmiernego hałasu i przeciągu we wnętrzu). Jeżeli mamy taką możliwość, zaparkujmy auto tak, by było przed naszym wyjazdem w cieniu – da to dodatkowe kilka stopni niższej temperatury.

Zadbaj o własne zdrowie

Kolejna istotna kwestia to systematyczne nawadnianie organizmu. Butelkę wody warto nawet zabrać ze sobą wiedząc, że np. w drodze do pracy lub do domu czeka nas stanie w korkach. Uzupełnianie poziomu wody zapobiegnie wszelkim objawom odwodnienia organizmu, do których można zaliczyć np. drgawki, gorączkę, zawroty głowy lub zaburzenia wzroku. W słoneczne dni nie można zapominać o okularach przeciwsłonecznych z nie drażniącym oczu filtrem UV. Regularne mycie przedniej szyby również będzie dobrym pomysłem: smugi lub pozostałości po owadach potrafią zaburzyć widoczność nawet dla w pełni wypoczętego kierowcy, nie mówiąc o tym zmęczonym jazdą w upale.

Nie zostawiaj w aucie dzieci i zwierząt nawet na chwilę!

Przypominamy również o rozsądnym zabieraniu do auta swoich pociech lub domowych zwierząt. Co roku, mimo apeli, nie brakuje doniesień o pozostawionych w środku dzieciach/psach/kotach, które są bezradne w sytuacji gdy wysoka temperatura zamieni samochód w piekarnik. Na rynku dostępne są specjalne, proste w montażu kratki wentylacyjne do auta (koszt ok. 25 zł), przez które nikt niepożądany nie dostanie się do środka, a wnętrze będzie miało zapewnioną cyrkulację powietrza.

Kratka wentylacyjna 01
Kratki wentylacyjne to idealne rozwiązanie dla osób często wożących ze sobą zwierzęta. Mimo wszystko zalecamy rozwagę w ich użytkowaniu (fot: trixie.de).

Polecamy również:

Jakie usterki pojawiają się w samochodach podczas upałów?

Wakacyjny niezbędnik kierowcy. Co zabrać ze sobą na wyjazd?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji