Kradzież tablic rejestracyjnych

Z powodu drożyzny amatorzy cudzej własności powrócili do dawnych metod działania. Jedna z nich może uderzyć w każdego kierowcę. Warto więc się bronić.

Ceny paliw na poziomie 8 złotych sprawiają, że zatankowanie auta do pełna może kosztować kilkaset złotych. Z drugiej strony wystarczy kilkanaście sekund, by te kilkaset złotych zaoszczędzić. Jak? Oczywiście poprzez kradzież paliwa. – Odkąd paliwo podrożało, znacznie częściej jest ono kradzione. Pracuję także w wypożyczalni samochodów – nasiliły się kradzieże ich tablic rejestracyjnych – mówi bez owijania w bawełnę jedna z pracownic stacji benzynowej.

Kradzieże paliwa poważnym problemem

W myśl polskiego prawa kradzież do kwoty 500 zł jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Brak poważniejszych konsekwencji rozzuchwala złodziei. Rozważana jest nowelizacja prawa, co ma sprawić, by nawet najdrobniejsza kradzież paliwa była traktowana jak przestępstwo. Inny pomysł, by kradzież tablic stała się przestępstwem nie rozwiązuje problemu – przez internet można bez trudu zamówić repliki dowolnych rejestracji. Póki co nic nie wskazuje, by ceny paliw miały spaść, więc warto zadbać o bezpieczeństwo tablic swojego pojazdu. Rozwiązanie jest proste – należy zrezygnować z popularnej i łatwej do otwarcia ramki. Zwłaszcza takiej z paskiem tekstowym lub reklamowym w dolnej części.

Tablice bez ramki

Zamiast tego warto przymocować tablicę w bardziej trwały sposób. Można sięgnąć po nity, wkręty (można pokusić się o lekkie uszkodzenie krzyżaka, np. wiertarką), śruby – jeżeli w danym modelu są konstrukcyjne gwinty do ich wkręcania lub łatwy dostęp do wewnętrznej części zderzaka umożliwia dotarcie tam z nakrętką.

Jak utrudnić kradzież tablic rejestracyjnych?

Wspomniane nity, wkręty czy śruby kupimy za złotówkę w każdym markecie budowlanym. Oczywiście by było możliwe ich użycie, trzeba nawiercić otwory w tablicy. To najtrudniejsza część operacji – trzeba dołożyć starań, by tablica była umieszczona symetrycznie wzdłuż osi pojazdu oraz poziomo. Elementy mocujące nie mogą także utrudniać odczytu informacji z tablic.

Redakcja poleca: Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej. Jak go wypełnić? Gotowy wzór

Reguła jest prosta – jeżeli zrobimy cokolwiek, co zmusi złodzieja do poświęcenia dodatkowego czasu na demontaż tablic, jest bardzo prawdopodobne, że odstąpi on od swoich zamiarów lub zainteresuje się rejestracjami stojącego obok pojazdu. Solidny montaż tablic uchroni nas także przed ich zgubieniem.

Co zrobić po kradzieży tablic rejestracyjnych?

Utrata tablic, bez względu na przyczynę, to problem. Powinniśmy ją zgłosić na policję, by uniknąć ewentualnych oskarżeń o kradzież paliwa czy inne przestępstwa lub wykroczenia. Konieczne jest również odwiedzenie wydziału komunikacji w celu zamówienia duplikatu tablicy oraz ponowne – w celu jego odbioru. W określonych sytuacjach (np. posiadania nieaktualnego już wzoru tablic) konieczne będzie wymienienie obu oraz dowodu rejestracyjnego.

Tablica bez ramki

Minusy? W zasadzie tylko jeden – jeżeli będziemy chcieli przerejestrować pojazd lub dokonać innych czynności, do których wydział komunikacji będzie oczekiwał okazania tablic, będziemy musieli uporać się z ich demontażem oraz powtórnym montażem na pojeździe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj