PoradyPoradyWynajem samochodu za granicą: na co uważać, jak ograniczyć koszty

Wynajem samochodu za granicą: na co uważać, jak ograniczyć koszty

Wybierając się na krótki zagraniczny urlop, korzystną opcją jest podróż samolotem i wypożyczenie samochodu na miejscu. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę podpisując umowę z wypożyczalnią i jak się nie dać naciągnąć na niepotrzebne wydatki.

Każdą wakacyjną podróż warto dokładnie zaplanować pod względem ilości osób, miejsca, do którego się udajemy i rodzaju wypoczynku, jaki preferujemy: czy będzie to przebywanie w jednym miejscu czy „objazdówka” po najciekawszych obiektach w okolicy. Wybierając się na kilkunastodniowe wczasy z całą rodziną, najkorzystniej (przede wszystkim finansowo) wypada podróż własnym samochodem: płacimy w zasadzie tylko za paliwo i opłaty drogowe. Oprócz tego nie jesteśmy „uwiązani” z miejscem pobytu i bagażami: zabieramy tyle rzeczy, ile zmieści się do auta i w każdej chwili możemy podjechać w dowolne miejsce. Sytuacja nabiera trochę innych barw, jeśli liczbę osób ograniczy się do jednej-dwóch i planuje się maksymalnie tygodniowy urlop. Wtedy bardziej opłacalnym i wygodnym rozwiązaniem jest przelot samolotem i ewentualny wynajem auta na miejscu. Wielu kierowców boi się jednak wysokich kosztów i naciągnięć od strony wypożyczalni. Poniżej krok po kroku przedstawimy, na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu i jakich opcji unikać, by nie narazić się na niepotrzebne koszty.

Wynajem auta za granicą - samolot
Samolot + wypożyczone auto to optymalna opcja dla dwójki osób wybierających się na niedługi urlop. Nie tracą wtedy czasu na długą podróż swoim autem, a pieniądze, które wydaliby na paliwo, przeznaczają na wynajem auta na miejscu.

Na rynku wypożyczalni nie brakuje tzw. „sieciówek” lub punktów lokalnych. Do pierwszych z nich można zaliczyć takie firmy jak Avis, Budget, Hertz, Sixt, Europcar. Kluczową kwestią jest dokładne sprawdzenie ofert już na długo przed planowaną rezerwacją. Unikniemy wtedy nerwowego czytania umów w ostatniej chwili na miejscu i podpisywania ich w pośpiechu, czasami bez świadomości poniesienia dodatkowych kosztów. A takie, niestety, często się zdarzają.

Popularne wyszukiwarki ofert wynajmu samochodów

HolidayCars
SkyScanner
RentalCars
Kayak
EasyTerra
Ryanair Car Hire

Firmy zajmujące się wynajmem sprytnie wykorzystują roztargnienie swoich klientów i do ofert dodają niespecjalnie potrzebne produkty, o których dowiadujemy się „po fakcie”. Dlatego zanim podpiszemy umowę, dokładnie zweryfikujmy, czy koszt wynajmu zgadza się z tym w ofercie rezerwacyjnej i poświęćmy trochę czasu na przeczytanie, na co się godzimy. Płatność w zdecydowanej większości przypadków odbywa się za pośrednictwem karty kredytowej i często wiąże się z pobraniem liczącej kilkaset euro kaucji. Ta kwota nie jest jednak pobierana ze środków, a jedynie blokowana.

Przy wypożyczeniu samochodu musimy okazać ważne prawo jazdy. Jeżeli w danym kraju wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, warto o tym wcześniej pomyśleć. Większość wypożyczalni wymaga też posiadania karty kredytowej wystawionej na nazwisko głównego kierowcy. Jeżeli jej nie mamy, mogą nam nie wydać samochodu, nawet jeżeli udało nam się zarezerwować samochód bez takiej karty! Pamiętajcie też, że wtedy przepada na rezerwacja i kwota jaką zapłaciliście za wynajem.

Wynajem auta za granicą - umowa
Czytajmy uważnie warunki umowy i oceńmy, które opcje są warte dopłacenia – pracownicy firm wypożyczających auta często „z automatu” dodają wiele niepotrzebnych (a przede wszystkim płatnych) dodatków.

Koszt wynajmu w głównej mierze zależy od interesującego nas typu samochodu: czy będzie to auto miejskie, dwuosobowy kabriolet czy van mieszczący więcej niż 5 osób. Wyższych kosztów należy się spodziewać, wypożyczając dwa ostatnie: wypożyczalnie wychodzą z założenia, że za wiatr we włosach lub możliwość przewożenia całej rodziny klient i tak więcej zapłaci. Co ciekawe, firmy wynajmujące zazwyczaj grupują auta nie modelami, a typem nadwozia, stąd w kategorii „kabriolet” znajdziemy m.in. Audi TT lub Fiata 500. Często istnieje również podział na klasy (np. auta miejskie), a biorąc najmniejszy i najtańszy można dostać samochód nawet o segment większy. Jeśli rozmiar auta nie gra roli, warto zaryzykować i wybrać najtańszy.

Jeśli interesuje nas wypożyczenie jednośladu, dobrym kierunkiem są wypożyczalnie lokalne, które najłatwiej wyszukamy wpisując w Internecie nazwę kraju po angielsku + bike/quad rental. Jednodniowa jazda skuterem oznacza koszt ok. 20 euro, quadem – 25-35 euro, natomiast motocyklem o pojemności 300 cm³ – ok. 45 euro.

Wynajem auta za granicą - wynajem kabrioletu
Najdroższe w wypożyczeniu są kabriolety. Przykładowo: za dwa tygodnie jazdy Audi TT w Hiszpanii zapłacimy ok. 6 tys. zł.

Za co możemy dodatkowo zapłacić przy wynajmie samochodu?

Ubezpieczenie

Dodatkowo płatne ubezpieczenie oznacza zniesienie tzw. udziału własnego, czyli kwoty, którą w razie kolizji będzie musiał ponieść wynajmujący: zazwyczaj polisa ogranicza ją do 500-2000 euro w zależności od klasy auta. Jego wykupienie nie zawsze ma jednak sens, zwłaszcza gdy wypożyczymy miejski samochód w kraju z niskim prawdopodobieństwem wystąpienia stłuczki. Pamiętajmy jednak, że za naprawę nawet niewielkiego uszkodzenia wypożyczalnia może sobie zażyczyć sporą kwotę – to jeden ze sposobów na zarobek, zwłaszcza w tańszych, małych wypożyczalniach w popularnych turystycznie miejscach. Polisa na 3-4 dni to ok. 200-300 zł, więc dla świętego spokoju można ją jednak rozważyć. Istnieją dwa rodzaje ubezpieczeń dodatkowych – bezpośrednio w wypożyczalni lub przez wyszukiwarkę ofert. W drugim przypadku trzeba za nią zapłacić z własnej kieszeni, a później otrzymamy zwrot z wykupionego ubezpieczenia. Ubezpieczenia oferowane przez wyszukiwarkę ofert są najczęściej dużo tańsze, niż te proponowane na miejscu. Warto o tym pomyśleć już przy rezerwacji.

Czasami działa to również w drugą stronę, np. przy długoterminowym wynajmie koszt ubezpieczenia przekroczy wartość wkładu własnego. Wtedy wykup dodatkowej polisy mija się z celem. Niektóre wypożyczalnie z kolei do kwoty osobno wliczają obowiązkową polisę OC i proponują dodatkowe ubezpieczenie elementów, na których uszkodzenie często nie mamy wpływu, m.in. szyby i opony.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Firmy wypożyczające samochody każą dopłacać za niemal każde udogodnienie dla kierowcy, m.in. automatyczną skrzynię biegów, nawigację lub fotelik dziecięcy. O ile pierwsze dwa nie są warunkiem koniecznym (chyba że ktoś jeździł wyłącznie „automatem” lub nie ma smartfona z darmową nawigacją), to podróżując z dziećmi musimy się już wyposażyć w fotelik: jego koszt, podobnie jak nawigacji, to ok. kilkanaście euro za dobę. Uwaga: firmy zawsze mają ograniczoną ilość fotelików, dlatego należy zarezerwować je z wyprzedzeniem.

Inne aspekty (uszkodzenia, wiek, paliwo, kilometry, drugi kierowca)

W wypożyczalniach dokładnie egzekwowany jest niemal każdy uszczerbek na samochodzie, dlatego przed wyruszeniem w podróż warto dokładnie obejrzeć auto i zrobić zdjęcia najistotniejszych obtarć/wgniotek/rys, najlepiej z widoczną datą: będą one stanowić niezaprzeczalny dowód swojej niewinności w razie próby naciągnięcia klienta za zniszczenia, które były już wcześniej (niestety, to się zdarza). Poza samymi zdjęciami należy poprosić o zaznaczenie ich w formularzu odbioru, którego oryginał zostaje w wypożyczalni, a kopia jest przekazywana klientowi. Firmy najczęściej wynajmują klientom samochody z pełnym zbiornikiem paliwa, dlatego my jesteśmy zobowiązani do oddania go w takim samym stanie: w innym przypadku wypożyczalnia słono nas „podliczy” za brakujące litry paliwa. Czasami dopłata obejmuje również wiek i staż kierowcy: dotyczy to głównie młodych (do 25 lat) i mało doświadczonych użytkowników dróg (do 2 lat posiadania prawa jazdy). Wypożyczalnie często stosują dodatkowe opłaty za przekroczenie dozwolonego, dziennego limitu kilometrów i za tzw. drugiego kierowcę, czyli osobę, z którą planujemy na zmianę prowadzić pojazd. By znaleźć idealną ofertę dla siebie, warto korzystać z porównywarek ofert. Dzięki nim można szybko znaleźć propozycję wynajmu tanią i bez limitu kilometrów.

Wynajem auta za granicą - tankowanie
Zwracając samochód, koniecznie trzeba zatankować go do pełna – wypożyczalnie za każdy brakujący litr w zbiorniku żądają nawet 2 euro dodatkowej opłaty.

Podsumowanie

Aby wymarzone wakacje nie stały się finansowym i nerwowym koszmarem, wynajmując pojazd przede wszystkim poświęćmy trochę czasu na dokładną analizę ofert różnych firm i warunków wypożyczenia oraz zapoznajmy się ze wszystkimi kosztami, odrzucając mniej potrzebne opcje i nie dając się niepotrzebnie naciągnąć. Podczas użytkowania dbajmy o auto, przejeżdżajmy tyle ile mamy wpisane w umowie, odstawmy je z pełnym bakiem i w razie kłopotów pokażmy zdjęcia oczyszczające nas z zarzutów uszkodzenia samochodu. Wtedy ostateczny rachunek nie powinien przekroczyć zamierzonych kosztów.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

  1. Super artykuł i dużo przydatnych informacji.
    Najważniejsze to nie dać się wmanewrować w wysokie depozyty.
    Wynajmując auto zawsze staram się wybierać te bez karty kredytowej

  2. Też przyznaję, że fajny artykuł – ogólnie nie za często wynajmuję samochody, miałem kilka nieprzyjemnych sytuacji z nimi. Warto poczytać na co zwracać uwagę przy wynajmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji