Wyjazd w trasę

Przed wyruszeniem w wakacyjną podróż warto poświęcić chwilę na sprawdzenie kondycji technicznej swojego samochodu i zgromadzić potrzebne narzędzia. Podpowiadamy też, jak samodzielnie radzić sobie z drobnymi awariami.

Rozpoczęły się wakacje i wielu kierowców niebawem zasiądzie ze swoimi rodzinami „za kółko” i ruszy w przysłowiową siną dal. Nikomu zapewne nie trzeba uświadamiać, że daleka podróż to swego rodzaju wysiłek nie tylko dla kierowcy i pasażerów, ale i samego auta. Codzienna eksploatacja, tj. na krótkich, głównie miejskich dystansach i przeważnie bez nadmiernego obciążenia (w pojedynkę), nie jest aż tak „wyczerpująca” dla samochodu i nawet jeśli o niego dbamy, nie mamy pewności, że równie dobrze będzie się sprawował podczas szybkich przejazdów autostradą i przy wykorzystaniu wszelkich możliwości transportowych. Dlatego tak ważne jest, by przed wyjazdem poświęcić parę chwil na sprawdzenie najbardziej narażonych podzespołów. Przy okazji skontrolujmy poziom płynów eksploatacyjnych i wsłuchajmy się w pracę układu napędowego pod kątem niepożądanych odgłosów. Przy odrobinie samozaparcia nie musimy z tym jechać do mechanika – chyba że już na wstępie podejrzewamy, że coś może wymagać wymiany.

Aby dowiedzieć się więcej na temat samodzielnego przeglądu auta przed wyjazdem, kliknij w poniższy link.

Jak przygotować samochód do wakacyjnego wyjazdu? Lista rzeczy, które warto sprawdzić przed długą trasą

Przygotuj zawczasu wakacyjny niezbędnik każdego kierowcy

Po sprawdzeniu samochodu nie można zapomnieć o skompletowaniu porządnego, wakacyjnego niezbędnika każdego kierowcy. W tym celu warto zakupić niedrogą skrzynkę na narzędzia i wygospodarować na nią miejsce w bagażniku. Do potencjalnie najpotrzebniejszych w trasie rzeczy wcale nie zaliczają się tylko klucze, kombinerki, śrubokręty, zapasowe żarówki, bezpieczniki czy podnośnik. W skrzynce powinny się znaleźć rzeczy pozornie błahe, ale pozwalające zaoszczędzić nerwów, tj. szmatka do wytarcia rąk, długopis do wypełnienia oświadczenia sprawcy wypadku, latarka, ładowarka do telefonu lub tradycyjna mapa. Nie można zapomnieć o zapasowych kluczykach i o przedmiotach, których posiadanie w aucie regulują przepisy obowiązujące w państwie, do którego się udajemy (typu kamizelki odblaskowe i winiety).

Przeczytaj więcej na temat przedmiotów, które mogą przydać się trasie:

Co powinno się znaleźć w wakacyjnym niezbędniku kierowcy?

Jak poradzić sobie z awariami, będąc daleko od domu?

Oczywiście nikt nie wyklucza opcji, że jak dokładnie byśmy nie przygotowali samochodu lub jak obszernego niezbędnika byśmy nie zabrali, auto jednak odmówi posłuszeństwa w trasie. Albo będzie nadal jechać, lecz np. straci ładowanie, zacznie się przegrzewać, urwie się mocowanie wydechu bądź przez przypadek zatankujemy nieodpowiednie paliwo. Dopóki sytuacja nie jest bardzo poważna, drobne problemy możemy rozwiązać samodzielnie, wykorzystując zabrane narzędzia. Tutaj mimo wszystko uprzedzamy: nie warto usilnie „usprawniać” samochodu, by dojechał do domu – dla własnego bezpieczeństwa lepiej udać się do najbliższego warsztatu i tam zasięgnąć opinii mechanika.

Zobacz, jak w prosty sposób wykonać doraźne naprawy w trasie:

Awaria w trasie? Nie panikuj i sam rozwiąż problem!

Wyjazd w trasę

Redakcja poleca też inne materiały, które warto przeczytać przed wyjazdem w wakacyjną podróż:

Jak przejechać przez głęboką kałużę, by nie uszkodzić auta?

Jak jeździć na suwak? Jakie błędy popełniają kierowcy?

Po jakich lekarstwach lepiej nie wsiadać za kierownicę?

Aktualny taryfikator mandatów (2020)

Aktualny taryfikator punktów karnych (2020)

1 KOMENTARZ

  1. Wole pojechać do ASO i zapłacić za przegląd, inspekcję, czy wymianę oleju i filtrów, przynajmniej nie stresuję się potem w drodze, że coś się może stać. W tym tygodniu wyjeżdżamy, samochód sprawdziłem w ASO Forda, z wymianą oleju i filtra zapłaciłem 329 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here