Winiety w Czechach 2019 - gdzie kupic, ceny

Korzystanie z głównych dróg w Czechach jest płatne. Opłat nie dokonuje się na bramkach, tylko za pomocą winiety – 10-dniowej, miesięcznej lub rocznej. Ile kosztują winiety i gdzie można je kupić?

Gdzie kupić winiety do Czech?

Winietę na czeskie drogi najłatwiej jest zamówić przed wyjazdem przez internet. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością dopłacania przynajmniej kilkunastu złotych. Bez dodatkowej prowizji winietę uda się kupić w punktach handlowych na polsko-czeskiej granicy czy stacjach paliw – zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Dostępność winiet w ofercie jest sygnalizowana napisami lub naklejkami na drzwiach czy witrynach sklepów. Zawsze można też zapytać czy winiety są dostępne. Nawet jeżeli nie uda się kupić, otrzymamy informację o najbliższym punkcie dystrybucji winiet.

Zakup winiet do Czech jest możliwy online, np. za pośrednictwem strony pzmtravel.com.pl. Trzeba to jednak zrobić z wyprzedzeniem – przynajmniej kilku dni, gdyż tyle może potrwać przesłanie winiety pocztą. W Czechach opłat drogowych nie można uregulować elektronicznie (jak np. na Węgrzech, gdzie po wykupieniu winiety numer rejestracyjnych trafia do systemu). Fakt wykupienia winiety potwierdza jedynie naklejenie jej na przedniej szybie.

Rodzaje czeskich winiet w 2019 r. i ich ceny

Winieta rocznaWinieta miesięcznaWinieta 10-dniowa
1500 koron440 koron310 koron
ok. 255 złok. 75 złok. 53 zł

 

W winietach krótkookresowych trzeba przedziurawić pola symbolizujące dzień i miesiąc od którego winieta będzie ważna. Niezwykle ważne jest też wpisanie długopisem lub mazakiem (pod żadnym pozorem nie ołówkiem!) numeru rejestracyjnego pojazdu. Drugą część winiety należy zachować do kontroli.

Zobacz też: Jak odkleić starą winietę od szyby

Winietę na czeskie drogi należy naklejać wyłącznie w prawym dolnym rogu przedniej szybie po stronie pasażera – w taki sposób, by była ona dobrze widoczna z zewnątrz. Jeżeli winieta nie zostanie przyklejona do szyby lub nie posiada wpisanego numeru rejestracyjnego jest traktowana jako nieważna. Za brak winiety kierowca może zostać obciążony mandatem sięgającym tysiąca złotych. Opłatę trzeba będzie uregulować w chwili kontroli, co jest dodatkową komplikacją. W grę wchodzą też dodatkowe sankcje administracyjne. Mandat grozi także za posiadanie na szybie więcej niż jednej czeskiej winiety – przyklejona może być jedynie aktualna.

Czeskie winiety nie występują w formie jednodniowej. W Czechach motocykle są zwolnione z opłat (konieczności wykupowania winiet).

Mapa płatnych dróg w Czechach

mapa platnych drog w Czechach
Mapa czeskich dróg, na których w samochodach osobowych wymagane są winiety.

W Czechach winiety są wymagane na autostradach (czyli drogach oznaczonych literą D) oraz niektórych głównych drogach krajowych. O wymogu posiadania winiety przypomina umieszczana pod znakiem tabliczka z sześciobokiem z szarym kółkiem po środku. Płatne odcinki zaczynają się tuż przy polskiej granicy, więc kto chciałby uniknąć jazdy płatnymi drogami musi szczególnie uważać. Najlepiej poza obserwacją znaków skorzystać z pomocy nawigacji, która poprowadzi nas do celu trasą omijającą płatne odcinki.

Całkowita sieć płatnych dróg w Czechach.
Całkowita sieć płatnych dróg w Czechach.
Oceny czytelników
[Głosów: 6 Średnia: 3.2]

3 KOMENTARZE

  1. Mapka jest nieprawidłowa. Ta zamieszczona dotyczy ciężarówek. Bezpłatny jest dla osobowych np. odcinek D1 od granicy z Polską do Ostrawy, podobnie droga 11 od Czeskiego Cieszyna do granicy ze Słowacją.

  2. „Bez dodatkowej prowizji winietę uda się kupić w punktach handlowych na polsko-czeskiej granicy czy stacjach paliw – zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.”

    Czytaj więcej: https://www.wyborkierowcow.pl/winiety-w-czechach-gdzie-kupic-mapa-platnych-drog-wysokosc-oplat-w-2019-r/

    Niestety nie jest to prawda – ostatnia stacja paliw (BP) po polskiej stronie na A1 w kierunku Ostravy: winieta 10-dniowa ok. 52zł + prowizja w wys. 50% ceny winiety = rachunek na prawie 80zł (!!!)

  3. Jakuszyce, sklep-kantor po czeskiej stronie – przyjmują opłaty tylko w złotówkach lub euro – jest spora przebitka, ok 20 zł. ” Jak koronamy, to dalej, na stacji”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here