Zakup winiety na Słowację jest prosty. Można to zrobić bez wychodzenia z domu przez internet. U naszych południowych sąsiadów obowiązuje bowiem elektroniczny system poboru opłat drogowych.

Korzystanie z głównych dróg na Słowacji jest płatne, obowiązują opłaty drogowe tj. zakup winiety, ale inaczej niż w Czechach, gdzie trzeba wykupić winietę naklejaną na przednią szybę, na Słowacji obowiązuje już w pełni elektroniczny system, który identyfikuje fakt uiszczenia opłaty na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu czyli tzw. elektroniczna e winieta kupowana online.

Mapa płatnych dróg Słowacja – winiety Słowacja
Mapa płatnych dróg na Słowacji. By z nich korzystać, trzeba wykupić elektroniczną winietę.

Wszystkie informacje na temat opłat za korzystanie ze słowackich dróg zostały szczegółowo wyjaśnione w języku polskim na stronie https://eznamka.sk/pl. Można na niej dokonać zakupu winiety czyli kupić elektroniczną winietę Słowacja 2020, sprawdzić czy dana winieta jest ważna oraz złożyć wniosek lub reklamację.

Słowacja – rodzaje winiet, ceny winiet 2020

Rodzaj winiety10-dniowa30-dniowaroczna*
Cena10 euro14 euro50 euro

*ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego

Dla samochodów osobowych na Słowacji obowiązuje winieta roczna lub okresowa. W przypadku jazdy z przyczepą winiety nie trzeba kupować, jeżeli dopuszczalna masa całkowita zestawu złożonego z samochodu i przyczepy nie przekracza 3,5 tony. W przypadku cięższego zestawu trzeba wykupić winietę na przyczepę, która kosztuje tyle, co winieta na auto. Na Słowacji nie obowiązują natomiast winiety dla motocykli.

Winiety na Słowację – gdzie kupić?

Winietę na Słowację najłatwiej kupić online za pośrednictwem portalu eznamka.sk/. Alternatywą jest skorzystanie z aplikacji mobilnych dla systemów Android lub iOS. Najmniej wygodne jest skorzystanie z samoobsługowych punktów sprzedaży winiet – ich lista znajduje się tutaj. Przy każdej formie wykupienia winiety kierowca otrzyma dowód zakupu (mailem lub w postaci paragonu). Jego posiadanie przy sobie podczas korzystania z płatnych dróg na Słowacji nie jest wymagane. Informacja o wykupieniu winiety trafia bowiem do systemu komputerowego operatora autostrad.

Słowacja - winiety online
Zakup elektronicznej winiety na Słowację jest prosty. Wystarczy wypełnić przejrzysty formularz (dostępny także w języku polskim) i podać numer karty płatniczej.

Po dokonaniu płatności drogą elektroniczną otrzymuje się dokument potwierdzający zakup elektronicznej winiety autostradowej. Warto w nim sprawdzić, czy numer rejestracyjny pojazdu został poprawnie wpisany. Za ich zgodność ze stanem faktycznym odpowiada bowiem kierowca. W przypadku wykrycia, że dane są błędne lub niekompletne, należy w ciągu 15 minut od wykupienia winiety przesłać operatorowi systemu prawidłowe dane.

Brak konieczności naklejania winiety na szybę nie oznacza, że po słowackich drogach można bez konsekwencji jeździć „na gapę”. W umieszczonych nad drogami bramownicach znajdują się kamery, które odczytują numery rejestracyjne pojazdów oraz porównują je z informacjami o aktywnych winietach. Jeżeli dla danego auta winieta nie została wykupiona, rusza procedura mająca na celu ukaranie kierowcy. Wykupienie winiet jest też monitorowane przez mobilne patrole operatora słowackich autostrad.

Zobacz też: Jak znaleźć najtańsze OC i AC?

Warto wiedzieć, że w cenie winiety na słowackiej autostrady zawarta jest pomoc świadczona na autostradzie przez patrol autostradowy, który m.in. pomaga przy naprawach pojazdu, zapewnia holowanie czy pomoc kierowcom, którym zabrakło paliwa. Jednostkę interwencyjną można wezwać dzwoniąc pod numer 0800 100 007 lub korzystając z aplikacji mobilnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here