Droga Transfogarska

Rumunia wzorem innych krajów wprowadziła system elektronicznych winiet. Najłatwiej kupić je przez internet. Ile kosztują rumuńskie winiety w 2022 roku?

Położony niemal w sercu Europy kraj staje się coraz bardziej ciekawą propozycją na letni wyjazd. Nie brakuje tu zabytków i fantastycznych dróg, ceny wciąż są umiarkowane lub niskie, a liczba turystów w wielu regionach – ograniczona. Kto wyjeżdża autem, musi kupić rumuńską winietę.

Droga Transfogarska - polnocna strona
Miesięczna winieta na rumuńskie drogi kosztuje tyle, co w Alpach przyszłoby zapłacić za przejazd tak malowniczą serpentyną. Kto nie lubi płacić za winiety, może więc potraktować ją jak bilet na słynną Drogę Transfogarską.

Kierowcy są przyzwyczajeni, że w wielu krajach świata winiety są przepustką do jazdy po wybranych płatnych drogach. Podobnie jest w Rumunii, przy czym płatne są nie tylko autostrady i drogi ekspresowe, ale również drogi krajowe (oznaczone symbolem E szlaki tranzytowe, główne drogi krajowe oraz drogi krajowe drugiej kategorii). W związku z tym omijanie opłaty jest praktycznie niemożliwe – nie udało się nam nawet znaleźć mapy płatnych i bezpłatnych dróg. Na szczęście zaakceptowanie tego stanu rzeczy ułatwiają relatywnie niskie, na tle innych państw, ceny rumuńskich winiet.

Co równie ważne, sam zakup winiety Rumunia 2022 nie jest trudny – można to zrobić przez internet, na stronie www.roviniete.ro lub na stronie www.e-rovinieta.ro. Oba serwisy mają identyczne ceny, są przejrzyste i łatwe w obsłudze, a www.e-rovinieta.ro jest dostępna także w polskiej wersji językowej, co ułatwia dokonanie zakupu (mimo że tłumaczenie na polski jest tylko częściowe). Z kolei www.roviniete.ro za ok. 28 zł (29 lej) proponuje dokupienie opcjonalnego assistance, które ma obejmować interwencję w przypadku braku paliwa, przebicia opony, rozładowania akumulatora oraz holowania w promieniu 200 km.

Przewodnik na stronie www.e-rovinieta.ro przypomina, że winieta staje się aktywna dopiero w momencie zaksięgowania pieniędzy na stronie operatora, a nie w chwili zlecenia przelewu w systemie zakupowym. Trwa to od kilku minut (płatność kartą) do jednego dnia (przelew). Operator przypomina, że na rumuńskie drogi nie należy ruszać, jeżeli nie dostaniemy potwierdzenia wykupienia winiety mailem lub SMS-em.

Winiety dla aut osobowych i kamperów (Rumunia 2022)

Winiety Rumunia 2022 – cena winiety dla auta osobowego
Rodzaj winietyCena
Tygodniowa (7dni)14 zł (14,83 lej)
Miesięczna (30 dni)33 zł (34,60 lej)
Kwartalna (90 dni)62 zł (64,26 lej)
Roczna133 zł (138,40 lej)

Czy w Rumunii są wymagane winiety?

W Rumunii zwolnieni z konieczności kupowania winiet są motocykliści. Użytkownicy samochodów muszą kupić winietę, by móc legalnie jeździć po płatnych drogach. Teoretycznie winietę można kupić po wjechaniu do Rumunii, np. na stacji paliw. Trzeba jednak mieć świadomość, że wjeżdżając do Rumunii raczej będziemy podróżowali płatnym odcinkiem.

Rumunia – kary za brak winiety

W przypadku kontroli i braku winiety można spodziewać się mandatu o równowartości kilkuset złotych. Na tle innych krajów nie jest to wysoka kwota. Ryzyko wpadki nie jest jednak marginalne, bo drogi są monitorowane przez system kamer, o czym informują znaki. Maksymalna kara za brak winiety sięga ok. 4300 zł. Przewidziano ją dla kierowców pojazdów, dla których winiety są najdroższe, czyli ciężarówek.

Elektroniczna winieta za przejazd mostem Fetești

Kto zamierza podróżować w stronę Konstancji rumuńską autostradą A2 z Bukaresztu do Konstancji musi zakupić dodatkową winietę na przejazd 2,6-kilometrowym mostem między miejscowościami Cernavodă oraz Fetești.

Winiety Rumunia 2022 – cena winiety na most Fetești
Rodzaj winietyCena
Na 1 przejazd12 zł (13 lej)
Na 2 przejazdy25 zł (26 lej)
Na 20 przejazdów200 zł (208 lej)

Winieta na przejazd mostem jest ważna przez rok od zakupu. Jeżeli przejedziemy przez most bez zakupionej winiety, bez żadnych konsekwencji możemy to zrobić do godz. 24.00 kolejnego dnia po skorzystaniu z przeprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj