Wirtualny alkomat

Nie każdego stać na profesjonalny alkomat, dlatego darmowe aplikacje – wirtualne alkomaty czyli alkomaty online – mierzące ilość alkoholu w organizmie wydają się być wybawieniem. Tylko czy można ufać ich wskazaniom?

Kwestia powrotu do domu po udanej imprezie wciąż pozostaje problematyczna i pełna wątpliwości dla wielu kierowców. Nawet jeśli dana osoba dobrze się czuje i nie odczuwa objawów kaca, w organizmie nadal mogą pozostawać resztki spożytego wcześniej alkoholu. Dopuszczalna granica według polskiego prawa to poniżej 0,2 promila. Jako wykroczenie kwalifikuje się wartość od 0,2 do 0,5 promila, a powyżej jest już traktowane jako przestępstwo karalne nawet pozbawieniem wolności. Jeśli kierowca ma wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, powinien udać się na najbliższą komendę policji i tam zmierzyć ilość alkoholu lub zrobić to swoim alkomatem. Profesjonalne urządzenie stanowi barierę finansową dla wielu osób, bo kosztuje ok. 1000 złotych.

Sprawdź na telefonie, czy możesz jechać

Wirtualny tester w komputerze
Wirtualny tester w komputerze

Internet niedawno przyniósł teoretyczne wybawienie dla wszystkich niepewnych użytkowników pojazdów, czyli darmowe kontrole promili, zwane wirtualnymi alkomatami online. Można z nich skorzystać zarówno na tablecie/komputerze, jak i na smartfonie po zainstalowaniu darmowej aplikacji (np. Smart Alcohol Test na iOS). Kalkulatory promili online wyliczają stężenie alkoholu w oparciu o kilka podstawowych algorytmów, takich jak płeć, waga, czas od rozpoczęcia picia i ilość oraz stężenie spożytego alkoholu. Nie uwzględniają jednak wielu innych kluczowych parametrów, czyli kondycji organizmu, ilości przespanych godzin lub poziomu nawodnienia organizmu, dlatego podawane wyniki powinno się traktować z dystansem. Zaznaczają to nawet sami producenci w opisach swoich testerów.

Oszukują na niekorzyść?

Czy wskazanie wirtualnego kalkulatora promili potrafi oszukać kierowcę na jego niekorzyść? W naszym teście wzięło udział dwóch mężczyzn (szczupły i tęższy), którzy wypili przez 2 godziny 0,2 l wódki. Następnie co godzinę byli badani profesjonalnym alkomatem ALKOHIT X100, którego również używa policja. Jego wskazania porównano z wynikami pochodzącymi z czterech darmowych wirtualnych alkomatów: alkomatysklep.pl, ilemogewypic.pl, kazdypromil.pl oraz aplikacji na smartfon Smart Alcohol Test.

Mniejsza waga = większe odchylenia wartości

Pomiar - szczupły mężczyzna
Pomiar – szczupły mężczyzna

U szczupłego mężczyzny (22 lata, 180 cm, 75 kg) bezpośrednio po skończeniu picia prawdziwy alkomat wskazał 0,5 promila w organizmie. Wszystkie kalkulatory online natomiast mocno zawyżyły wynik, wskazując 0,7, 0,8 lub nawet 1,1 promila alkoholu. Wraz z kolejnymi godzinami wskazania malały równomiernie. Według alkomatu policyjnego całkowite usunięcie alkoholu nastąpiło po 5 godzinach, a najbardziej zawyżającego (kazdypromil.pl) – dopiero po 10.

Ze wzrostem wagi różnice maleją

Pomiar - tęższy mężczyzna
Pomiar – tęższy mężczyzna

W przypadku drugiego testującego (27 lat, 187 cm, 110 kg) pomiary były bardziej wyrównane, ale serwis kazdypromil.pl ponownie wskazał najwyższy wynik, i to o blisko 0,3 promila większy od profesjonalnego alkomatu. Zmieszczenie się w akceptowalnej normie 0,2 promila w rzeczywistości wymagało upływu 3 godzin, a według darmowych kalkulatorów powyżej czterech.

Wnioski

Na szczęście wirtualne testery trzeźwości nie oszukują kierowców na ich niekorzyść i wskazują zawyżone pomiary, zachowując spory margines bezpieczeństwa. Ich wskazań nie warto mimo tego traktować poważnie, bo mało kto pamięta dokładną ilość wypitego alkoholu i jego stężenie. Alternatywą jest zakup jednorazowego testera za kilka złotych, który dość dokładnie wskazuje stan trzeźwości.

Wykresy alkohol