Ulubione minivany polskich kierowców - RANKING

Ulubione minivany polskich kierowców – RANKING

Segment minivanów systematycznie wypierają SUV-y i crossovery, ale wciąż nie brakuje osób ceniących ich możliwości w zakresie komfortu i przestronności. Jakie modele są najbardziej lubiane przez polskich kierowców? Oto wyniki naszego badania w programie Wybór Kierowców.

Minivany nie miały łatwego życia. W latach 80. ten segment jeszcze „raczkował”, by osiągnąć rozkwit dopiero w następnej dekadzie. Odtąd ich popularność stopniowo rosła. Kierowców zachwyciło połączenie ogromu przestrzeni z ponadprzeciętnym komfortem jazdy. Boom na SUV-y zatrzymał jednak tą karuzelę sukcesu. Walory użytkowe przestały odgrywać główną rolę i musiały ustąpić podniesionemu prześwitowi, opcjonalnemu napędowi 4×4 i bojowemu wyglądowi. Mimo że sporo minivanów wciąż pozostaje w ofertach producentów, ich sprzedaż już nie rośnie tak jak kiedyś.

Szereg zalet

Rozkładane stoliki
Funkcjonalność i przestronność to główna zaleta minivanów.

Nie da się jednak nie zauważyć, że te typowe auta rodzinne wciąż interesują nabywców – w ubiegłym roku w Europie sprzedano 900 tysięcy minivanów. Choć ten segment nie jest młody, w dzisiejszych czasach wciąż może zachwycać. Użytkownicy kupują minivany z myślą nie tylko o własnej wygodzie, ale też najbliższych. Takie auta przeważnie mają nisko umieszczoną podłogę i szerokie drzwi, co ułatwia wsiadanie dzieciom i osobom starszym. Oprócz tego w SUV-ach nie znajdziemy tak pojemnych i przemyślanych bagażników i wielu praktycznych rozwiązań, jak rozkładane stoliki lub schowki porozrzucane po całym wnętrzu. Większość minivanów zyskuje również po złożeniu kanapy, oferując płaską podłogę także między przednimi fotelami. Część ma w standardzie trzy osobne fotele, które można dowolnie przesuwać i składać, a nawet wyjmować. To ostatnie dotyczy głównie trzeciego rzędu, zwykle obszerniejszego niż w SUV-ach.

 

Duży wybór

Pojemność bagażnika
Pojemność bagażnika znalazła się na drugim miejscu.

W dzisiejszych czasach trwa wyścig producentów, co chwila przedstawiających nowe SUV-y klasyfikowanych w różnych kategoriach wielkości. Kiedyś podobnie było z minivanami – można było nabyć mikrovana na bazie auta miejskiego, kompaktowego minivana występującego nawet w wersji 7-osobowej lub dużego, pełnowymiarowego vana dla licznej rodziny. Większość aut rodzinnych technicznie bazuje na mniejszych, oferowanych przez tego samego producenta. Ułatwia to dobór potrzebnych części i nie sprawi niespodzianek eksploatacyjnych. Oprócz tego jest to swego rodzaju „furtka” do wdrożenia nowych technologii, podnoszących użyteczność auta. Nie od dziś wiadomo, że współczesne minivany prowadzą się jak normalne osobowe auta, a pod maskami znajdziemy dość mocne, bo nawet 200-konne silniki.

Co jest najważniejsze w minivanie?

Wybór kierowców postanowił zbadać, co u kierowców najbardziej liczy się w wyborze minivana. Kluczowym priorytetem okazała się przestronność i funkcjonalność, a co za tym idzie – pojemność bagażnika. Później istotna jest pozycja za kierownicą i oszczędny silnik, a komfort jazdy schodzi na drugi plan. Ankietowani wybrali też swojego ulubionego minivana. Został nim Citroen C4/Grand C4 Picasso, umiejętnie łączący dużą ilość miejsca z dynamiczną jazdą i zwracającym uwagę wyglądem. Drugie miejsce przypadło większemu i lepiej prowadzącemu się Fordowi S-Maxow, a trzecie – Volkswagenowi Sharanowi, uchodzącego za wzór ergonomii i mającego przesuwane boczne drzwi.

As w rękawie

Spośród niżej zestawionych aut każdy ma swoją typową zaletę. Domeną Opla Zafiry są tanie części i ogólne serwisowanie. Renault Scenic uchodzi za wzór praktyczności, choć to nie jest już atut najnowszego wcielenia modelu. Najbardziej niezawodna okazuje się Toyota Corolla Verso, a Volkswagen Golf Plus oferuje najwięcej miejsca względem swoich wymiarów. W pierwszej dziesiątce znalazł się też Mercedes klasy B, w którym użytkownicy docenili znacznie większą przestronność niż w klasie C.

Ranking satysfakcji użytkowników minivanów

Poz.MarkaWynik
1Citroen C4 Picasso/Grand C4 Picasso 88.50%
2Ford S-Max 87.20%
3Volkswagen Sharan 86.80%
4Renault Scenic/Grand Scenic 85.80%
5Seat Alhambra 84.60%
6Opel Zafira 83.80%
7Ford C-Max/Grand C-Max 82.20%
8Volkswagen Golf Plus 81.70%
9Toyota Corolla Verso81.60%
10Mercedes klasy B 80.80%
11Seat Altea/Altea XL 79.90%
12Peugeot 5008 79.40%
13Kia Carens 78.90%
14Volkswagen Touran 77.40%
15Renault Espace/Grand Espace 76.10%
16Chrysler Voyager/Grand Voyager 75.50%
17Mazda 5 75.00%
18Chevrolet Orlando 74.30%
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji