NowościRozrywkaThe Crew 2 – RECENZJA GRY

The Crew 2 – RECENZJA GRY

Otwarty świat i możliwość podróżowania po terytorium USA – samochodami, motocyklami, łodziami oraz samolotami. Czy w takiej kombinacji coś może się nie udać? A jednak. W grze The Crew 2 zabrakło jakiejś iskry zapalającej całość.

The Crew 2 to kontynuacja całkiem udanej gry samochodowej, którą wydano w 2014 roku. Sama gra była typowo zręcznościowa, podróżowaliśmy w niej po USA i braliśmy udział w kolejnych wyścigach. Pod tym względem The Crew 2 jest po prostu rozwinięciem poprzedniczki, stworzonym według zasady „więcej i lepiej”.

Wielki świat

Zacznijmy od otwartego świata. Bazuje on na podobnej mapie USA, jaką poznaliśmy w pierwszej części, ale nieco rozbudowanej. Po pierwsze, musimy sobie zdać sprawę, że świat przedstawiony w grze jest uproszczoną wersją Stanów Zjednoczonych. Mamy tu co prawda charakterystyczne miejsca i kilka miast, ale to bardziej wersja w typie wycieczki objazdowej „USA w tydzień”. Czyli w Los Angeles zobaczycie charakterystyczne lotnisko, napis Hollywood, molo w Santa Monica czy port Long Beach. Ale wszystko to zmniejszone i umieszczone koło siebie.

The Crew 2
Most Brookliński w tle szalonych wyścigów na wodzie oznacza, że niebawem dopłyniemy do Statuy Wolności.

Jednak w porównaniu do poprzedniej części sama mapa jest bardziej wypełniona terytorium dostępnym dla użytkownika. Dlaczego? Teraz mamy bowiem do dyspozycji łodzie motorowe i samoloty, więc wcześniej niedostępne tereny stały się widoczne i należało je uzupełnić… Nie pływaliśmy przecież samochodem po oceanie ani nie wjeżdżaliśmy na szczyty gór.

Wyścigowy celebryta

Sama otoczka fabularna wokół gry jest do bólu klasyczna. Czyli mamy ligę szalonych wyścigów, do której chcemy się zakwalifikować i zostać gwiazdą Motornation. Aby tego dokonać, uczestniczymy w kolejnych imprezach, ścigamy się, wygrywamy, otrzymujemy pieniądze, ulepszamy pojazdy i pniemy się w górę. Odejściem od schematu jest jednak wprowadzenie wskaźnika popularności. Im więcej karkołomnych trików wykonujemy, tym bardziej popularni stajemy się w mediach społecznościowych. Rosnąca popularność pozwala na odblokowanie kolejnych wyzwań i wyścigów.

Efektowne skoki pozwolą zdobyć odpowiednią pulę punktów popularności.

Trzy żywioły – woda, powietrze i ogień z rury

To chyba największa zmiana w historii gier samochodowych. Dotychczas ograniczała nas ziemia – czyli asfalt i ewentualnie jakieś bezdroża. W The Crew 2 dochodzi do tego woda – czyli wyścigi motorówkami po jeziorach i oceanach. I powietrze – czyli akrobacje i wyścigi samolotami. Trzeba przyznać, że ta zmiana wprowadziła trochę orzeźwienia w nieco już skostniałej formule gier samochodowych. Oczywiście można mieć pewne zastrzeżenia co do samego sterowania samolotami, ale jednak zabawa jest przednia – zarówno na wodzie, jak i w powietrzu.

The Crew 2
Terenowe wyścigi często kończą się gwałtownym spotkaniem z drzewem.

W drodze po zwycięstwo

Same wyścigi są emocjonujące, chociaż czasem odnosi się wrażenie, że sterowani przez komputer przeciwnicy nieco oszukują. Potrafią na przykład gwałtownie przyspieszyć pod koniec wyścigu. Aby wygrywać, musimy nauczyć się kilku zasad. Pierwszą z nich jest korzystanie z nitro we właściwych momentach. Najlepiej sprawdza się to na długich odcinkach, które przejeżdżamy bez hamowania – pozwala na zdobycie drobnej przewagi nawet nad nieco szybszymi samochodami. Druga zasada polega na dobrym poznaniu trasy, tak by nie zostać zaskoczonym ostrym zakrętem, na którym można wypaść z trasy. Trzecia to obserwowanie przeciwników, którzy często korzystają z różnych skrótów. Jeżeli ich nie poznacie, szanse na zwycięstwo będą nikłe. No i czwarta, dosyć oczywista rada – tuningujcie swój samochód. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej przewagi nad pojazdami konkurencji.

The Crew 2
W najwyższej kategorii startują auta klasy GT.

Drift, wyścig, teren

Jeżeli chodzi o samochody, to rywalizację podzielono na trzy główne nurty. Klasyczne wyścigi po prostu polegają na tym, by jako pierwszy zameldować się na mecie. Drift wymaga wykonywania skomplikowanych sekwencji poślizgów, tak by zdobyć jak najwięcej punktów. Należy pamiętać, by łączyć te poślizgi w jak najdłuższe kombinacje i tym samym korzystać z mnożników punktów. Niestety, każde dotknięcie band to przerwanie kombinacji i strata punktów. Są jeszcze wyścigi terenowe, w których startujemy w zmodyfikowanych terenówkach i jedziemy jak najszybciej na przełaj pomiędzy kolejnymi punktami na mapie. Emocjonujące… Zwłaszcza gdy zgubimy się w lesie, uderzając w kolejne drzewa przy pełnej prędkości. Trybów gry jest jeszcze kilka, poznacie je w późniejszych etapach – będzie to chociażby drag race czy klasa GT.

The Crew 2
Odpalanie nitro przed zakrętem to duży błąd taktyczny.

The Crew 2 – podsumowanie

Technicznie The Crew 2 to dopracowana gra. Zarówno pod względem jakości grafiki czy rozmiarów mapy, po której się poruszamy. To zdecydowanie się nam podoba. Zabawę uprzyjemnia świetna ścieżka dźwiękowa. Duża różnorodność wyścigów też sprawia dobre wrażenie. Problem jest tylko jeden – cała gra nie jest bardzo wciągająca. Kolejne wyścigi nie łączą się w spójną całość, a to powoduje, że nie angażujemy się za mocno w rywalizację. W The Crew 2 zabrakło tego spoiwa – tego, co mówi nam o drugiej w nocy: „Jeszcze tylko jeden wyścig i idę spać”. Jak zapewniają producenci, gra będzie cały czas rozwijana. Niebawem pojawią się nowe wyzwania. Mamy nadzieję, że dodany zostanie też tryb rozgrywki wieloosobowej, bo na razie go brak. Czy więc The Crew 2 dostanie niebawem drugą szansę? O tym przekonamy się za kilka miesięcy, po kolejnych aktualizacjach…

 

The Crew 2 PCOcena: 7/10

Cena: PC – 239 zł; PS4, Xbox One – 289 zł (sugerowana cena detaliczna)

 

The Crew 2 – minimalne wymagania sprzętowe (niskie ustawienia graficzne i 30 FPS)

  • Procesor: Intel Core i5-2400 2,5 GHz lub AMD FX-6100 3,3 GHz
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7870; 2 GB
  • Pamięć RAM: 8 GB

The Crew 2 – rekomendowane wymagania sprzętowe (wysokie ustawienia graficzne i 60 FPS)

  • Procesor: Intel Core i5-4690K 3,5 GHz lub AMD Ryzen 5 1600 3,2 GHz
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB), GeForce GTX 970 (4 GB) lub AMD RX 470 (8 GB)
  • Pamięć RAM: 8 GB
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji