UżywaneRaportyRankingi J.D. Power - na czym polegają?

Rankingi J.D. Power – na czym polegają?

Media motoryzacyjne obiegły ostatnio wyniki najnowszych raportów organizacji badawczej J.D. Power, dotyczących niezawodności samochodów. Okazuje się, że wiele marek ma powody do zadowolenia: według ankietowanych nie psują się zarówno Toyoty, jak i Ople, Kie czy Skody. Skąd takie wyniki?

Po pierwsze, J.D. Power przygotowuje swoje raporty w wielu kategoriach. Dotyczą one np. zadowolenia z użytkowania nowo zakupionego samochodu po 3 miesiącach (badanie jakości IQS), jak i po 3 latach (badanie niezawodności VDS). Warto zwracać uwagę, na z jakim typem raportu mamy do czynienia.

Po drugie, organizacja publikuje swoje rankingi dla poszczególnych rynków. I tak w przypadku ostatnich badań niezawodności aut 3-letnich na rynku brytyjskim najlepiej wypadły Skoda (66 problemów na 100 samochodów), Suzuki oraz Kia. W ujęciu modelowym zwycięzcami okazały się:
– Kia Picanto (samochody miejskie)
– Skoda Fabia (auta małe)
– Ford B-Max (miejskie minivany)
– Toyota Auris (kompakty)
– Skoda Yeti (kompaktowe SUV-y)
– Vauxhall Insignia (klasa średnia)
– Mercedes Klasy E (samochody duże i luksusowe)

Inaczej prezentują się opublikowane niemal w tym samym czasie wyniki niezawodności trzylatków z rynku niemieckiego. Tu prym wiedzie Mitsubishi (77 problemów na 100 aut) przed Peugeotem i Skodą. W poszczególnych klasach najlepsze okazały się następujące modele:
– Opel Adam (samochody miejskie)
– Skoda Fabia (auta małe)
– Toyota Auris (kompakty)
– Kia Sportage (kompaktowe SUV-y)
– Skoda Superb (klasa średnia)

Z kolei w USA w ostatnim badaniu VDS triumfuje Lexus z wynikiem 95 problemów na 100 aut, a za nim plasują się Porsche oraz Buick. W poszczególnych klasach za najmniej zawodne klienci uznali:
– samochody miejskie: Fiat 500
– małe samochody: Honda Jazz
– samochody kompaktowe: Buick Verano (Opel Astra)
– małe auta sportowe: MINI Coupe/Roadster/Cooper
– kompaktowe auta premium: Lexus ES
– klasa średnia: Chevrolet Malibu
– sportowe auta klasy średniej: Chevrolet Camaro
– auta premium klasy średniej: Lexus GS
– duże samochody: Buick LaCrosse

Zaletą raportów VDS jest wysoka próba (kilkanaście tysięcy ankiet), wadą – subiektywizm oceniających. Teoretycznie użytkownicy zwracają uwagę na usterki i awarie mechaniczne, często okazuje się jednak, że wśród wskazywanych problemów jest niewygodny w obsłudze system multimedialny, nadmierny hałas w kabinie czy nieskuteczne sterowanie głosowe i parowanie smartfona. Tymczasem w przypadku zakupu kilkuletniego samochodu ma to drugorzędne znaczenie, a przynajmniej mniejsze od niedomagań silnika czy skrzyni biegów. Dlatego raporty J.D. Power należy traktować jedynie jako uzupełnienie innych rankingów oraz źródeł opinii na temat używanych samochodów.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji