BezpieczeństwoPlanowane zmiany w przepisach w latach 2017 i 2018

Planowane zmiany w przepisach w latach 2017 i 2018

Rok 2017 i 2018 przyniesie dla kierowców wiele zmian, m.in. w zakresie karania za wykroczenia. Oto przegląd zmian w przepisach, jakie czekać nas będą w najbliższej przyszłości.

Zmiany zaczęły się właściwie już pod koniec 2016 roku, kiedy to zdjęto folię zakrywającą część fotoradarów. Odbyło się do na zasadzie przejęcia ich przez Inspekcję Ruchu Drogowego od Straży Miejskiej, która straciła prawo do ich używania. Dotychczas do użytku wróciły 24 warszawskie urządzenia, a w przyszłości wycofane fotoradary mają wrócić również w innych miastach.

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Mamy już za sobą także drugą, istotną zmianę – weszła w życie ustawa, zamykająca przysłowiową furtkę dla kierowców, którzy przekroczyli o 50 km/h prędkość w obszarze zabudowanym. Dotychczas przyłapani uczestnicy ruchu drogowego unikali ustawowego zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące, mówiąc funkcjonariuszowi, że nie mają dokumentu przy sobie. Od stycznia 2017 roku ten trik już się nie sprawdzi – decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy zapadnie nawet, gdy policjant nie zabierze dokumentu. Mało tego, okres kary rozpocznie się dopiero wraz z dostarczeniem dokumentu do starosty, a ponowne zatrzymanie kierowcy, który go nie oddał, skutkować będzie przedłużeniem zakazu prowadzenia aut do 6 miesięcy.

Ukazanie dowodu
Brak prawa jazdy podczas kontroli nie spowoduje, że nie go nie stracimy.

Co nas jeszcze czeka w tym roku?

Przed wakacjami ma wejść w życie kolejna modyfikacja prawa, wprowadzająca nawet karę więzienia. Ma ona dotyczyć kierowców, którzy nie zatrzymają się do kontroli i rozpoczną pościg z policją. Takie postępowanie będzie skutkować karą do pięciu lat pozbawienia wolności i zakazem prowadzenia pojazdów. Pod koniec roku prawdopodobnie zaczną obowiązywać nowe przepisy ws. miejskich stref ekologicznych. Na ich mocy do centrów miast nie wjadą samochody niespełniające określonych norm emisji spalin. Polscy samorządowcy „podłapali” ten pomysł od innych krajów Europy, gdzie podobne restrykcje obowiązują od kilku lat.

Kontrola
Nie zatrzymanie się do kontroli może skutkować karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Rok 2018 przełomem w punktach karnych

W przyszłym roku wejdą w życie dwie istotne zmiany w zakresie przyznawania i unikania punktów karnych. Od stycznia 2018 roku przyznanie punktów karnych nie będzie się odbywać w dniu popełnienia wykroczenia. Kierowca wówczas będzie mógł nie przyjąć mandatu, a punkty wpłyną dopiero po orzeczeniu wyroku przez sąd. Dzięki temu część punktów do czasu rozprawy może już się skasować, a w konsekwencji nie stracimy prawa jazdy. Dodatkowo maksymalna ilość ich przyznania podczas jednej kontroli zmniejszy się do 10.

Gorzej dla młodych

Połowa 2018 roku przyniesie kolejne, mniej korzystne dla kierowców zmiany. Od tej pory kierowca, który przekroczył dozwolony pułap 24 punktów zostanie skierowany na płatny, 4-dniowy kurs reedukacyjny do WORD-u. Dodatkowo będzie musiał przejść badania psychologiczne. Punkty skasują się dopiero po przejściu kursu. Przyszły rok nie będzie też ukłonem w stronę świeżo upieczonych kierowców. Oprócz faktu, że przez pierwsze 8 miesięcy nie będą mogli podjąć pracy jako kierowca, będą ich obowiązywać określone limity prędkości: do 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na drodze ekspresowej i autostradzie.

kurs reedukacyjny
Kurs reedukacyjny w WORD-zie będzie trwał 4 dni.

Nie tylko na niekorzyść

Przyszłość przyniesie jednak dwie pozytywne zmiany, które ułatwią życie kierowcom. Pierwszą, mającą wejść jeszcze w tym roku, mają być tzw. dokumenty w komórce. Podczas kontroli policjant poprosi nas o hasło, które otrzymamy na zdefiniowany wcześniej numer telefonu komórkowego. Dzięki temu nie będzie konieczne wożenie ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC, a co za tym idzie za ich brak nie poniesiemy kary.

sprawdzanie danych w telefonie
Pojawi się możliwość sprawdzenia dokumentów w telefonie.

Drugą zmianą, planowaną na przyszły rok, ma być łatwiejsze udostępnianie informacji przez Centralną Komisję Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Od tej pory będziemy mogli sprawdzić stan konta punktowego i ważności polisy OC, za co dostaliśmy mandaty (oraz ewentualnie zapłacić za nie online), a także zobaczyć historię pojazdu w zakresie uczestniczenia w wypadkach. Pozyskane w ten sposób informacje mogą być przydatne m.in. pracodawcom, którzy będą wiedzieć, czy danej osobie można powierzyć samochód.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji