Winiety Wegry - gdzie kupic, ile kosztuja online

Węgry należą do grupy państw z autostradami objętymi systemem płatności w postaci winiet. Gdzie dostępna jest tamtejsza „matrica”? Ile kosztuje? Czy winietę na Węgry można kupić online?

Z racji dużej liczby turystycznych atrakcji, rozsądnych cen zakwaterowania i wyżywienia oraz niewielkiej odległości od Polski, Węgry są częstym celem urlopowych wyjazdów. Aby wyprawa nie zakończyła się otrzymaniem kary, trzeba wykupić winietę upoważniającą do korzystania z lokalnych dróg ekspresowych i autostrad.

Winiety na Węgrzech - mapa płatnych dróg
Na Węgrzech opłatami w postaci winiet objęto wszystkie główne drogi. Fot. http://toll-charge.hu/articles/article/road-network

Zakup winiety na Węgry nie jest trudny, gdyż można zrobić to bez wychodzenia z domu. Węgierską winietę można kupić online za pośrednictwem strony e-autopalyamatrica.hu. Za pośrednictwem internetu (na stronie e-autopalyamatrica.hu) można także sprawdzić ważność danej winiety. Ostateczna kwota przy zakupie winiety przez internet jest wyższa od jej wartości, gdyż operator systemu pobiera opłatę manipulacyjną w wysokości 0,70-5,26 euro (w zależności od ceny winiety).

Typ pojazduAuto osobowePrzyczepaMotocykl
Winieta 10-dniowa12,96 euro12,96 euro5,44 euro
Winieta miesięczna17,70 euro17,70 euro9,26 euro
Winieta roczna159,19 euro159,19 euro-
Winieta roczna regionalna18,52 euro18,52 euro-

Przygotowanie się do podróży ułatwia system zakupu winiet, który pozwala na wybranie dnia od którego kupowana winieta będzie obowiązywała. Winieta musi być kupiona przed wjechaniem na autostradę. W przypadku wstecznego zakupu trzeba liczyć się z opłatą karną (w sieci można znaleźć jednak wypowiedzi kierowców, którzy nie otrzymali wezwań do zapłaty gdy zapomnieli kupić winiety przed wjazdem na Węgry, wjechali na płatną drogę, po czym jeszcze tego samego dnia kupili winietę). Będąc już na Węgrzech winietę można kupić na stacji benzynowej lub przygranicznych zajazdach. Identyfikacja pojazdu odbywa się na podstawie numeru rejestracyjnego, aczkolwiek otrzymany kupon warto zachować na wypadek kontroli.

W przypadku braku winiety kierowca samochodu osobowego musi liczyć się z mandatem o równowartości 800 zł (200 w przypadku zapłacenia w ciągu 60 dni). Opłata dodatkowa za motocykl wynosi 400 zł (100 zł przy szybkiej płatności).

winiety Wegry - jak kupic, ile kosztuja
Korzystanie z dróg na Węgrzech wiąże się z koniecznością wykupienia winiety. Najłatwiej zrobić to przed wyjazdem, przez internet.

Węgry, w przeciwieństwie do innych krajów, mają także winiety regionalne. Raz wykupione obowiązują na drogach leżących na terenie wybranego komitatu (odpowiednik naszego województwa). Ich zakup warto jednak dobrze przemyśleć. Nie znając dobrze sieci lokalnych dróg łatwo o kosztowną pomyłkę – szczególnie, gdy zrezygnuje się z dokładnego przygotowania do drogi, tylko wprowadzi jedynie cel do nawigacji. Informacje o drogach, na których obowiązują winiety regionalne można znaleźć pod adresem toll-charge.hu.

Szczegółowy przewodnik w języku polskim po obowiązujących na Węgrzech winietach można znaleźć na stronie operatora sieci płatnych dróg (toll-charge.hu).

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here