Winiety Wegry - gdzie kupic, ile kosztuja online

Przejazd autostradami na Węgrzech jest płatny. Służą do tego wygodne, elektroniczne winiety. Ile kosztuje e-vinieta? Czy winietę na Węgry można kupić online?

Z racji dużej liczby turystycznych atrakcji, rozsądnych cen zakwaterowania i wyżywienia oraz niewielkiej odległości od Polski, Węgry są częstym celem urlopowych wyjazdów. Aby wyprawa nie zakończyła się otrzymaniem kary, trzeba wykupić winietę upoważniającą do korzystania z tamtejszych dróg ekspresowych i autostrad.

Winiety na Węgrzech - mapa płatnych dróg
Na Węgrzech opłatami w postaci winiet objęto wszystkie główne drogi. Fot. http://toll-charge.hu/articles/article/road-network

Zakup winiety nie jest trudny – winietę na Węgry 2022 można kupić online za pośrednictwem strony ematrica.nemzetiutdij.hu. Kto nie chce, nie musi kupować węgierskiej winiety przez internet. Można to zrobić również w punktach przy granicy czy położonych niedaleko niej stacjach paliw.

Winiety dla samochodów osobowych i przyczep (Węgry 2022)

Winiety Węgry 2022 – cena winiety dla auta osobowego
Rodzaj winietyCena
Tygodniowa (10 dni)45 zł (3820 HUF)
Miesięczna62 zł (5210 HUF)
Roczna krajowa553 zł (46 850 HUF)
Roczna regionalna64 zł (5450 HUF)

 

Przygotowanie się do podróży ułatwia system zakupu winiet, który pozwala na wybranie dnia od którego kupowana winieta będzie obowiązywała. Winietę trzeba nabyć przed wjechaniem na autostradę. Będąc już na Węgrzech winietę można kupić na stacji benzynowej lub przygranicznych zajazdach. Identyfikacja pojazdu odbywa się na podstawie numeru rejestracyjnego, aczkolwiek otrzymany kupon warto zachować na wypadek kontroli.

Winiety Węgry 2022 – cena winiety dla przyczepy
Rodzaj winietyCena
Tygodniowa (10 dni)45 zł (3820 HUF)
Miesięczna62 zł (5210 HUF)
Roczna krajowa553 zł (46 850 HUF)
Roczna regionalna64 zł (5450 HUF)

Winieta na przyczepę jest wymagana, jeżeli autem można przewozić więcej niż 7 osób, jest to pickup lub samochód dostawczy

W przypadku wstecznego zakupu winiety (czyli po wjechaniu na autostradę) trzeba liczyć się z opłatą karną (w sieci można znaleźć jednak wypowiedzi kierowców, którzy nie otrzymali wezwań do zapłaty, gdy zapomnieli kupić winiety przed wjazdem na Węgry, wjechali na płatną drogę, po czym jeszcze tego samego dnia kupili winietę). Warto także pamiętać, że europejski system wymiany informacji o sprawcach wykroczeń drogowych dotyczy przede wszystkim naruszeń mających wpływ na bezpieczeństwo. Przejazd bez wniesienia opłaty do takich nie należy, więc jeżeli nie wykupimy winiety i uda się nam wyjechać z Węgier bez przyłapania, szanse na otrzymanie kary znacząco maleją (oczywiście nie zachęcamy do sprawdzania skuteczności działania systemu poboru zaległych należności).

Winiety dla motocykli (Węgry 2022)

Winiety Węgry 2022 – cena winiety dla motocykla
Rodzaj winietyCena
Tygodniowa (10 dni)19 zł (1600 HUF)
Miesięczna32 zł (2730 HUF)
Roczna krajowa553 zł (46 850 HUF)
Roczna regionalna64 zł (5400 HUF)

W przypadku braku winiety kierowca samochodu osobowego musi liczyć się z mandatem o równowartości 800 zł (200 zł w przypadku zapłacenia w ciągu 60 dni). Opłata dodatkowa za motocykl wynosi 400 zł (100 zł przy szybkiej płatności).

winiety Wegry - jak kupic, ile kosztuja
Korzystanie z dróg na Węgrzech wiąże się z koniecznością wykupienia winiety. Najłatwiej zrobić to przed wyjazdem, przez internet.

Winiety regionalne

Węgry, w przeciwieństwie do innych krajów, mają także winiety regionalne. Raz wykupione obowiązują na drogach leżących na terenie wybranego komitatu (odpowiednik naszego województwa). Ich zakup warto jednak dobrze przemyśleć. Nie znając dobrze sieci lokalnych dróg łatwo o kosztowną pomyłkę – szczególnie, gdy zrezygnuje się z dokładnego przygotowania do drogi, tylko wprowadzi jedynie cel do nawigacji. Informacje o drogach, na których obowiązują winiety regionalne można znaleźć pod adresem toll-charge.hu.

Szczegółowy przewodnik w języku polskim po obowiązujących na Węgrzech winietach można znaleźć na stronie operatora sieci płatnych dróg (toll-charge.hu).

6 KOMENTARZE

  1. W artykule jest link do pośrednika. W wyszukiwarce google również pierwsze wyniki to pośrednicy naliczający sporą prowizję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj