Skoda Air Care

Czyste powietrze w samochodzie ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa. Nie tylko chroni nasze zdrowie, ale i zapobiega wypadkom.

Pylenie roślin – najsilniejsze wiosną – dla wielu alergików potrafi być przekleństwem. Załzawione oczy ograniczają pole widzenia, a katar nie pozwala się skupić. Naukowcy oceniają, że jedno kichnięcie podczas jazdy z prędkością 50 km/h powoduje, że kierowca może pokonać nawet do 30 m zamkniętymi oczami! A to już poważne zagrożenie na drodze.

Rozwiązaniem są systemy oczyszczające powietrze wewnątrz samochodu, takie jak zastosowany w Skodach Climatronic Air Care. System ten dostępny jest w modelach Octavia, Karoq, Kodiaq i Superb – w zależności od modelu występuje jako wyposażenie standardowe lub jako dodatkowa opcja.

Jak działa Air Care?

System korzysta z różnego rodzaju czujników mierzących jakość powietrza we wnętrzu pojazdu oraz jego wilgotność. Wykrywa on zanieczyszczone powietrze i automatycznie włącza zamknięty obieg powietrza. Dzięki temu „skażone” powietrze nie trafia do wnętrza, a to, które znajduje się już w środku pojazdu, jest oczyszczane przez system filtrów. Dzięki temu z powietrza eliminowane są nie tylko różnego rodzaju zanieczyszczenia, ale także pyłki. Dodatkowo filtry pochłaniają nieprzyjemne zapachy – chociażby zapach płynu do spryskiwacza, który nie przedostaje się do wnętrza pojazdu. Z kolei czujnik wilgotności dba o to, by nie doszło do zaparowania szyb.

Smog w zimie
Dzięki filtrom panujący w zimie smog nie jest tak uciążliwy.

Trzy filtry kabinowe w służbie Air Care

W swoich samochodach Skoda wykorzystuje trzy filtry kabinowe. Pierwszy jest standardowy, podobny jak stosowany w innych pojazdach. Drugi wykorzystuje aktywny węgiel, który dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy. Trzeci filtr odpowiedzialny jest za pozbycie się alergenów.

Air Care – konserwacja, wymiana filtrów

By zapewnić odpowiednią wydajność systemu, konieczna jest regularna wymiana poszczególnych filtrów. Najlepszym momentem na taką wymianę jest wiosna lub wczesne lato. Po pierwsze, po pełnych wilgoci i chłodu miesiącach jesienno–zimowych na filtrach może osadzić się pleśń. Po drugie wraz z nowymi filtrami system będzie lepiej radził sobie z alergenami. A przy okazji wymiany filtrów warto także zająć się serwisem klimatyzacji – odkazić i uzupełnić poziom czynnika.

Tego nie wiesz o klimatyzacji w samochodzie

3 KOMENTARZE

  1. Ważne jest, aby wymieniać filtr kabinowy i na nim nie oszczędzać. Ja swoim priusem głównie po wawie jeżdżę, a wiadomo jakie tu powietrze. Filtr kabinowy częściej wymieniam niż inne, szczególnie, że mam alergię.

  2. Ekologia jest bardzo ważna! I należy jej traktować patetycznie, tylko po przyjacielsku. Podobnie jest z kotłami… czas wyrzucić przestarzałe kotły. Sama pale pelletm w moim EEI PELLETS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj