Licznik

BMW, Audi, Volkswageny, Mercedesy i Skody – w autach tych marek najczęściej przekręca się liczniki. Dotyczy to zwłaszcza diesli – w klasie E aż 97,4% drogomierzy nie wyświetla prawdziwej wartości!

Przekręcenie licznika kilometrów, choć nielegalne i moralnie naganne, wciąż jest kuszące z punktu widzenia sprzedającego używany samochód. Ułatwia szybsze znalezienie kolejnego właściciela pojazdu oraz uzyskanie za niego wyższej kwoty. W Polsce auta z przebiegami przekraczającymi 300 tys. km uchodzą za trudno sprzedawalne. Wielu nabywców woli łudzić się, że kupią 20-letniego diesla z przebiegiem 180 tys. km. Do tych oczekiwań nieuczciwi sprzedający dopasowują swoją ofertę i koło się zamyka…

W dobie internetu sprawdzenie przeszłości stanu pojazdu staje się coraz łatwiejsze. Na podstawie numeru VIN można znaleźć wcześniejsze ogłoszenia sprzedaży, na których często widoczna jest zarówno cena, jak i stany licznika. Dochodzą do tego informacje z baz danych (w tym ubezpieczycieli czy poszukiwanych pojazdów). Dotarcie do nich jest jednak trudniejsze, ale możliwe – rozbudowane raporty oferują firmy specjalizujące się w prześwietlaniu samochodów na podstawie VIN. Jedną z nich jest Carvertical, która opublikowała ciekawy raport na temat cofania liczników (pełna wersja dostępna tutaj). Podstawą do jego stworzenia było ponad pół miliona raportów na temat używanych samochodów. Eksperci Carvertical zeberali je w okresie od od października 2019 r. do października 2020 r. na takich rynkach jak Polska, Rumunia, Węgry, Francja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Łotwa, Bułgaria, Ukraina, Serbia, Niemcy, Chorwacja, Rosja i Stany Zjednoczone.

Redakcja poleca: 1 267 000 km przebiegu. Czy taka Fabia 1.9 TDI wyciągnie 200 km/h?

Pozwoliło to na stworzenie rankingu 15 modeli z najczęściej cofanymi licznikami kilometrów. Niekwestionowanym „zwycięzcą” okazało się BMW. Zainteresowani zakupem modelu z półki premium nie powinni się więc łudzić, że trafią na okazję z małym przebiegiem. Takie auta albo są bardzo drogie, albo mają zafałszowaną przeszłość.TOP 15 najczęstszych modeli samochodów z cofniętym licznikiemW grupie szczególnego ryzyka są diesle. W ich przypadku cofanie licznika jest na porządku dziennym. Kto szuka w miarę „pewnego” samochodu, powinien rozejrzeć się więc za wersją benzynową.

Porównanie większości modeli samochodów z przestawionymilicznikami według rodzaju paliwa

Carvertical spróbował odpowiedzieć również na pytanie o wiek pojazdu, przy których cofany jest licznik. W najpopularniejszych autach BMW przestawia się licznik, gdy mają od 10 do 15 lat. W modelach Mercedes-Benz klasy E w latach 2002-2004 zwykle obserwuje się zdecydowanie mniejszy przebieg niż rzeczywisty. Samochody klasy ekonomicznej, w których najczęściej przestawia się licznik, są z kolei nieco nowsze. Dane dla modeli Volkswagen Passat, Skoda Superb i Skoda Octavia pokazują, że przebieg tych aut najczęściej cofa się podczas ich pierwszej dekady na drogach.

Porównanie większości modeli samochodów z cofniętymi licznikami według roku produkcji

Samochody poddawane kontroli w Polsce nie wypadły źle na tle aut z innych krajów. Najczęstsze oszustwa związane z przebiegiem można zauważyć w Europie Środkowo-Wschodniej. Pozytywnie wyróżniły się m.in. Francja oraz USA – w tym drugim kraju historię pojazdu można prześwietlić dzięki bazie Carfax.

Porównanie samochodów z przedstawionymi licznikami według krajów

Raport firmy Carfax nie napawa optymizmem. Wręcz przeciwnie. Tylko potwierdza, że poszukiwanie używanego samochodu przypomina stąpanie po polu minowym. Warto pamiętać, że na płatne prześwietlenie pojazdów decydują się osoby zainteresowane zakupem droższych pojazdów lub takie, które z różnych przyczyn wzbudziły wątpliwości. Gdyby w tej puli znalazły się również tanie auta, zwłaszcza z półki premium, okazałoby się zapewne, że przebieg na drogomierzu jest jeszcze bardziej umowną wartością niż cena samochodu.

Źródło: Carvertical.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj