12 marca policjanci w całej Polsce zwrócą szczególna uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Poznaj szczegóły tej akcji.

W czwartek 12 marca funkcjonariusze policji przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Pasy”. Głównym celem tej akcji jest egzekwowanie od kierujących i pasażerów przestrzegania obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących, dostosowanych do ich wagi i wzrostu.

Jazda bez zapiętych pasów skończy się dla kierowcy mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktami karnymi. W sytuacji, gdy to pasażer nie zapiął pasów, kierującemu grozi mandat 100 zł i 4 punkty karne. Jeśli jednak kierowca upomniał podróżujących o konieczności zapięcia pasów, a oni tę informację zignorowali, to wtedy każdy pasażer zapłaci 100 zł. Natomiast za przewożenie dzieci bez odpowiedniego fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Policjanci zamierzają także zwrócić uwagę uczestników ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w razie wypadku. Przypominają, że pasy bezpieczeństwa utrzymują nas na fotelu i w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę pozwalają wytracić prędkość wraz z samochodem. Przytrzymują nas również w bezpiecznej pozycji w przypadku dachowania pojazdu.

Artykuł 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na wszystkie osoby podróżujące autem obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Ustawodawca przewidział także wyjątki od tej zasady – pasów nie muszą zapinać m.in. kobieta o widocznej ciąży oraz instruktor nauki jazdy, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej to robić. Zwłaszcza pasażerowie, którzy nie zapinają pasów na tylnym siedzeniu, w chwili zderzenia stanowią śmiertelne zagrożenie dla osób jadących na przednich fotelach.

Czwartkowe działania są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Pamiętajmy również, że do zadań policji należy zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, dlatego pomimo trwania akcji „Pasy” funkcjonariusze będą reagować na każde naruszenie przepisów ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj