Volvo EX90 (2023)

W przyszłym tygodniu światło dzienne ujrzy najnowszy model szwedzkiej marki. Sprawdź, co już wiadomo na temat Volvo EX90.

Volvo EX90 stanowi zapowiedź kolejnego wielkiego przełomu w dziejach szwedzkiej marki. Ten model da bowiem początek całkowicie nowej gamie, obejmującej tylko auta z napędem elektrycznym, a jako duży, siedmiomiejscowy SUV docelowo ma także zastąpić spalinowe XC90. Wygląd auta wciąż pozostaje tajemnicą, jednak przedstawiciele Volvo zdradzili już nieco szczegółów na jego temat. Oto, co już wiemy o nowym, flagowym SUV-ie ze Szwecji.

Volvo EX90 jest pierwszym modelem zbudowanym na nowej płycie podłogowej SPA 2, która jest przeznaczona wyłącznie dla samochodów zasilanych prądem. Według zapowiedzi, osadzone na tej platformie nadwozie wyróżnia się gładką, opływową linią i zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zmaksymalizować zasięg na jednym ładowaniu.

Volvo EX90 (2023)
Klamki wpisane w linię nadwozia pozwalają obniżyć opór powietrza, a to przekłada się na większy zasięg.

Dlatego właśnie przód auta jest zaokrąglony, natomiast szyby zostały wpasowane w nadwozie tak, aby stworzyć jedną, równą powierzchnię ze słupkami. Ponadto styliści Volvo po raz pierwszy zdecydowali się na zastosowanie gładkich klamek, zintegrowanych z drzwiami. Dzięki tym rozwiązaniom udało się uzyskać współczynnik oporu powietrza na poziomie Cx 0,29, co jest świetnym wynikiem dla 5-metrowego SUV-a, zdolnego pomieścić 7 osób.

Volvo EX90 (2023)
Lidar, czyli laserowy radar wykorzystywany przez systemy bezpieczeństwa, został umieszczony na dachu, dzięki czemu więcej „widzi”.

Pierwsze zdjęcia zdradzają również, że wnętrze nowego Volvo EX90 będzie utrzymane w typowo skandynawskim, minimalistycznym stylu. Kokpit jest pozbawiony jakichkolwiek fizycznych przycisków, a centralne miejsce na nim zajmuje duży, pionowy ekran dotykowy, który zapewnia szybki dostęp do systemu multimedialnego i większości funkcji auta. Przed kierowcą umieszczono niewielki, poziomy wyświetlacz, przypominający ten z Mustanga Mach-E. Do wykończenia kabiny EX90 przewidziano materiały przyjazne środowisku oraz pochodzące z recyklingu.

Volvo EX90 (2023)
Projekt deski rozdzielczej budzi skojarzenia z Fordem Mustangiem Mach-E.

Pozostaje nam już tylko czekać na oficjalną prezentację nowego modelu, która nastąpi dokładnie za tydzień. Światowa premiera Volvo EX90 będzie miała miejsce 9 listopada w Sztokholmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj