Volkswagen przedstawił prototyp autonomicznego robota-ładowarki służącego do zasilania akumulatorów aut elektrycznych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Nie od dziś wiadomo, że przyszłością motoryzacji są samochody elektryczne. Jednak aby „elektryki” mogły się upowszechnić, konieczne jest zwiększenie liczby punktów ładowania. Skoro już teraz słyszy się o kolejkach do ładowarek, to co będzie, gdy auta na prąd faktycznie będą stanowiły większość na ulicach?

Jednym z rozwiązań może okazać się mobilny robot ładujący, którego prototypem ostatnio pochwalił się Volkswagen. Zadaniem tego urządzenia jest w pełni automatyczne ładowanie samochodów elektrycznych w miejscach o ograniczonej powierzchni, np. w garażach podziemnych. Co istotne, takie „tankowanie” może odbywać się na dowolnym miejscu parkingowym, więc zniknie problem, że ktoś zajął miejsce przy ładowarce i trzeba czekać aż odjedzie, żeby podłączyć swój samochód.

„Powszechnie dostępna sieć ładowania jest i pozostanie niezbędnym czynnikiem sukcesu elektrycznych samochodów. Nasz robot to tylko jedna z wielu propozycji, ale z pewnością jedna z bardziej wizjonerskich” – powiedział Thomas Schmall, Prezes Zarządu Volkswagen Group Components.

Mobilny robot ładujący – jak to działa?

Przedstawione przez Volkswagena urządzenie składa się z dwóch elementów: autonomicznego robota oraz przenośnego „magazynu energii”, czyli czegoś w rodzaju dużego powerbanka. Po otrzymaniu wezwania (poprzez aplikację lub za pośrednictwem systemu Car-to-X) robot-ładowarka podjeżdża do auta, którego akumulator ma „zatankować” i komunikuje się z nim. Warto przy tym dodać, że robotyczny asystent może obsługiwać kilka samochodów w tym samym czasie.

Od otwarcia klapki gniazda ładowania, przez podpięcie końcówki przewodu, aż po jej odłączenie – cały ten proces przebiega bez udziału człowieka. Po zakończeniu ładowania, robot samodzielnie rozłącza ładowarkę i odwozi ją do stacji centralnej, gdzie ponownie uzupełniany jest zapas „elektronów”.

Proces automatycznego ładowania pokazano na poniższej animacji:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj