Volkswagen California 6.1

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych kempingowych samochodów świata jest Volkswagen California. Jego odświeżona wersja będzie oferowana z dopiskiem 6.1.

Premiera turystycznego modelu Volkswagena odbyła się podczas Caravan Salon – odbywające się w Düsseldorfie targi sprzętu kempingowego są jedną z największych imprez tego typu na świecie. Każdego roku odwiedza je ponad 160 tysięcy gości.

Volkswagen California 6.1
Targowe stoisko Volkswagena urządzono z należytym rozmachem – klienci z Niemiec każdego roku kupują najwięcej kamperów i przyczep kempingowych w Europie.

Techniczne oznaczenie 6.1 może budzić skojarzenia z wersją aplikacji. I jest to jak najbardziej na miejscu. California zmieniła się wizualnie (m.in. otrzymała większy grill, inne światła czy felgi), ale najwięcej nowinek dotyczy rozwiązań technicznych. Po raz pierwszy do Californii będą oferowane cyfrowe zegary i systemy audio ze zintegrowaną kartą eSIM. Nowy elektromechaniczny układ kierowniczy sprawia, że ​​jazda kamperem jest jeszcze bezpieczniejsza i łatwiejsza niż do tej pory dzięki – między innymi – zastosowaniu takich systemów asystujących, jak Lane Assist.

Volkswagen California 6.1
Na potrzeby nowych cyfrowych elementów przeprojektowano deskę rozdzielczą, która jest teraz nakreślona ostrzejszymi liniami.

Nowy jest także Digital Cockpit, czyli cyfrowy wyświetlacz wskaźników. Zmieniła się również oferta systemów multimedialnych. Podstawowy – Composition Audio – ma prosty wyświetlacz liniowy, średni – Composition Color – wyposażono w 6,5-calowy ekran dotykowy. Nowością w Californii 6.1 są dwa systemy multimedialne najwyższej klasy – Discover Media z 8-calowym ekranem dotykowym i Discover Pro, którego ekran ma przekątną aż 9,2 cala. Obydwa urządzenia należą do trzeciej generacji systemów Modular Infotainment Matrix (MIB3). Najważniejszą nową funkcją systemów Discover Media i Discover Pro jest wykorzystanie zintegrowanej karty eSIM (opcjonalnej w urządzeniu Composition Audio) jako interfejsu systemu Volkswagen We, który zapewnia dostęp do licznych usług online. Poza tym, systemy z rodziny MIB3 zapewniają takie funkcje, streaming audio za pośrednictwem portali Apple Music i TIDAL, sterowanie głosem i usługę App Connect Wireless. Dzięki niej za pośrednictwem systemu multimedialnego po raz pierwszy poprzez Bluetooth można bezprzewodowo korzystać z aplikacji na iPhone.

Volkswagen California 6.1
Turystyczne Volkswageny są oferowane w wielu wersjach. California Beach posiada namiot dachowy. W wersji Ocean dochodzi do tego zabudowa kuchenna. Widoczna w tle Grand California powstaje na bazie Craftera. Ma na pokładzie także toaletę zintegrowaną z kabiną prysznicową. Górne miejsce dachowe znajduje się pod sztywną nadbudówką, a nie namiotem.

Najważniejszą zmianą techniczną w Californii 6.1 jest zastosowanie elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego. Dzięki niemu California 6.1, która na rynku zadebiutuje tej jesieni, będzie oferowana z wieloma systemami asystującymi, które do tej pory nie były dostępne. Wśród nich znajdą się asystent pasa ruchu, asystent parkowania, system ostrzegający o przeszkodach znajdujących się z boku samochodu podczas manewrowania i asystent cofania z przyczepą. Standardowym wyposażeniem każdej Californii 6.1  będzie system Cross Wind Assist, który automatycznie stabilizuje samochód w przypadku silnego wiatru.

Volkswagen California 6.1
Wnętrze Californii w wersjach Coast oraz Ocean jest czteroosobowe. Obok kanapy znajduje się aneks kuchenny ze zlewozmywakiem, palnikiem czy lodówką.
Wyposażenie Volkswagena Californii w wersjach Coast i Ocean obejmuje również kompaktową kuchnię. W modelu 6.1 zabudowana została ulepszona i wyposażona w nowe elementy, np. dwa dodatkowe gniazda USB. Nowe aluminiowe klamki we wszystkich drzwiach są jeszcze bardziej praktyczne i eleganckie niż dotychczas. Nowością są także przyciski do otwierania blatu kuchennego. Żaluzje w tylnej szafce zastąpiono przesuwanymi drzwiami, a aluminiowe uchwyty mają teraz ten sam wzór na wszystkich drzwiczkach. Zmieniono też kolory frontów szafek (jasny dąb/grafitowy szary), a do nowego wystroju wnętrza dopasowano ciemniejsze pokrowce na siedzenia (szary palladium).
Volkswagen California 6.1
Nowa California 6.1 w wersji Beach będzie teraz oferowana z małą, składaną kuchnią. Tak skonfigurowane auta będą oferowane jako California Beach Camper. Wersja bez mini kuchni będzie miała dopisek Tour. Jeśli płyta grzewcza nie jest potrzebna, wystarczy ją schować do panelu bocznego, który jest taki sam dla wszystkich wersji. Pod blatem przy bocznej ścianie znajduje się duży otwarty schowek oraz zamknięta szafka na butlę gazową o wadze 1,8 kg.

Zmodernizowane miejsca do spania zaoferują jeszcze wyższy komfort. Lepszą ochronę przed zbyt dużą ilością światła docierającego do wnętrza kampera zapewniają ciemnoszare płócienne rolety zamontowane w podstawie górnego łóżka. Indywidualnie sterowane diody LED, które znajdują się w dachu oraz w części mieszkalnej, umożliwiają zaprogramowanie nie tylko czasu włączenia, ale również określenie jak szybko i do jakiego poziomu natężenia światła mają się zaświecić.

Volkswagen California 6.1
Górne łóżko zostało wyposażone w podstawę ze sprężynami, co zwiększy wygodę korzystania z niego.

Zarówno tą funkcją, jak i wieloma innymi steruje się za pośrednictwem nowego panelu sterowania, który znajduje się w górnej konsoli. Stosowany wcześniej  wyświetlacz monochromatyczny zastąpiono dużym, kolorowym ekranem dotykowym o znacznie większej liczbie funkcji. Za pomocą panelu sterowania można uzyskać dostęp do wielu informacji i zmieniać ustawienia trybu kemping, lodówki, światła i  systemu. Za pomocą menu można sterować podnoszonym dachem, który w Californii Ocean 6.1 standardowo jest wyposażony w elektrohydrauliczne sterowanie.

Volkswagen California 6.1
W Californiach Beach i Cost, po raz pierwszy istnieje także możliwość zamówienia hydraulicznie podnoszonego dachu zamiast klasycznego rozwiązania z podnośnikiem ręcznym. Proces, podobnie jak wiele innych funkcji, kontroluje się za pomocą panelu dotykowego w kabinie auta.

Podobnie jest z seryjnym ogrzewaniem postojowym. Bardzo praktyczną funkcją jest nowa funkcja „Poziom” – wskaźnik wychylenia pokazuje wzdłużne i poprzeczne wychylenie, pod jakimi California 6.1 jest zaparkowana na kempingu. Dzięki temu kampera można bardzo łatwo wypoziomować, aby zapewnić maksymalny komfort przebywania w nim.

Volkswagen California 6.1
Kampera marki Volkswagen Samochody Użytkowe pokochali globtroterzy na całym świecie: łączna sprzedaż Californii wynosi już ponad 175 tysięcy egzemplarzy.

California 6.1 będzie oferowana z napędem na przednie koła lub – za dopłatą – 4Motion. Źródłem mocy będzie silnik 2.0 TDI, który dostosowano do normy emisji spalin Euro 6d Temp Evap.

Volkswagen California 6.1
Na premierze Californii 6.1 znalazła się jedna z ikon Volkswagena – posiadający w napęd 4×4 Transporter T3 syncro. To foodtruck, którego można spotkać na ulicach miast w północnej części Niemiec.
Volkswagen California 6.1
Volkswagen California, a także będący punktem wyjścia do jej stworzenia Transporter, to coś więcej niż samochody użytkowe. Dla wielu osób są stylem życia. Stąd duża liczba gadżetów z wizerunkami kultowego auta – od nadruków na koszulkach czy siatkach na zakupy, na tostach czy gofrach kończąc.

1 KOMENTARZ

  1. Super, autko, bardzo czujnie nikt nie podaje ceny bo czar pryska, przestaje być super, biorąc pod uwagę cenę większość ludzi których na nie stać nie będą miały czasu nim jeździć a tych co mają czas na nie nie stać, jeśli chodzi o polski rynek to już w ogóle porażka gdyż jako potencjalni klienci zostaje tylko niewielka grupa snobów, cały ruch globtroterów, podróże dzieci kwiatów już dawno diabli wzięli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj